Tak wyglądał Wrocław w 1945 roku [ZDJĘCIA]

Hanna Wieczorek
Tak wyglądał Wrocław zaraz po wojnie. Prezentując te zdjęcia, chcemy zaprosić Was do wspólnego stworzenia wyjątkowego albumu Wrocław 1945. Jeśli macie fotografie Wrocławia z tego okresu, prosimy o przysłanie zdjęć lub ich reprodukcji (najlepiej skanów).

Nadesłane fotografie będziemy publikować w naszym cotygoniodniowym dodatku historycznym, który ukazuje się w każdy wtorek.

Fotografie prosimy nadsyłać pod adresem: „Gazeta Wrocławska”, ul. św. Antoniego 2-4, 50-073 Wrocław (z dopiskiem „Wrocław 1945”) lub mejlowo: [email protected].

Dziś prezentujemy zdjęcia ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Muzeum Architektury, Muzeum Miejskiego Wrocławia i Gazety Wrocławskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tak wyglądał Wrocław w 1945 roku [ZDJĘCIA] - Gazeta Wrocławska

Komentarze 22

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

o
ooo
Wrocław nie był miastem otwartym i nie było tam tysięcy uchodźców. Został zniszczony w trakcie działań wojennych...obejrzyjcie Tonight a city to się Wam odechce pisania o Breslau. Pozdrawiuam
J
Jolanta Kaczmarska
Gratuluję. To ważna i potrzebna inicjatywa; póki co polecam germanipulate.com - to też ważna i potrzebna pamięć..., bo "wojna się jeszcze nie skończyła. Wojna trwa nadal. To wojna o pamięć historyczną. I jak na razie, to my ją przegrywamy. Być może na własne życzenie", Polygraph
K
Krzysiu
Czy zdjęcia z pod Grunwaldu z 1410 roku interesują ciebie?
a
a
Patrząc na ten ogrom zniszczeć wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach odbudowa tego trwałaby dwa razy dłużej.
. . .
...aż łza się w oku kręci.
4321
Niemcy, z powodu samolotów podchodzących do lądowania na lotnisku na pl. Grunwaldzkim planowali zlikwidowac pylony mostu, które trochę zawadzały. Aby przęsło mostu nie runęło, od dołu podparto je stemplami. Do zniszczenia pylonów nie doszło, most praktycznie lekko uszkodzony, przetrwał oblężenie.
a
apollo
Wiele razy rozmawiałem z ludźmi którzy przyjechali do Wrocławia w latach 1945-1950.
I wszystkie te rozmowy miały wspólny mianownik, poczucie że trzeba będzie opuścić to miasto i że wróci ono do Niemiec. I nikt tu nie mówi o stanie fatycznym i czy było to realne czy nie, tylko takiej wszechobecnej atmosferze w tym czasie.
K
Krzysztof
Witam
Poszukuję zdjęć z lat 1935-1950 miejscowości Walim,Rzeczka,Sokolec,Ludwikowice Kłodzkie,Głuszyca( oraz wszystko co leży w pobliżu tych miejscowości ).Jeżeli ktoś jest w posiadaniu jakiś materiałów na temat tych miejscowości proszę o kontakt [email protected]
M
Magda
a może ktoś ma stare zdjęcia z okolic Wrocławia
K
Kasia
dziwnie jakoś ...
d
d112
i dzięki staraniom Pionierów Wrocławskich którzy w maju w 1945 roku głownie z Lwowa przyjechali do Wrocławia podjęli trud odbudowy tego co wojna zniszczyła i zarazem choć by trochę Wrocław przypominał Lwów.

Nie było kredytów, byli tylko ludzie, praca i wizja Wrocławia, Polskiego Wrocławia. Zresztą nie tylko Wrocławia ale też Świdnicy, Oleśnicy, Trzebnicy, Wałbrzycha, Kłodzka całego Dolnego Śląska razem z Karkonoszami.

Wszystko zaczęło się w maju w 1945 gdzie z Wrocławia Nadodrze bo to na Nadodrzu razem z Ołbinem zaczęła się odbudowa wszystkiego zostali tymczasowo zakwaterowani na Jedności Narodowej, tam też były władze miasta razem z prezydentem Wrocławia Bolesławem Drobnerem.

To jak na nasze możliwości szła ta odbudowa która nie była tylko fizyczną odbudową ale i społeczną odbudową że Wrocław jest Polski.

Można mieć pretensje do komuny ale do ludzi nie, gdy był przeprowadzany pierwszy wykład na tworzonej Politechnice Wrocławskiej to nie chodziło o oceny, zaliczenie ale budowę samej uczelni.

Dziś Wrocław jest zwykłem miastem monterskim jakich wiele z Biedronkami, Żabkami czy Galeriami. A najważniejsze jest to że będzie szpilkostrada w Rynku
S
Someone
stan niektórych kamienic praktycznie się nie zmienił, przykre...
w
wroc
student jestes dupkiem
o
olo GB
Biedronki nigdzie nie widac ehhhhhhhhhhhhh.Jaka szkoda, byloby bardziej kolorowo i romantycznie
p
przynajmniej
Ale przynajmniej nie widać nigdzie ton psich gówien.
Wróć na i.pl Portal i.pl