Taka sama emerytura dla każdego Polaka?
Emerytura to świadczenie, które powinno zabezpieczyć nam środki na starość i zapewnić spokojne życie, kiedy już skończymy pracować. W wielu wypadkach zgromadzenie wyższego kapitału niż ustawowe minimum może okazać się trudne. Czy to oznacza, że każdy emeryt w przyszłości będzie otrzymywał takie same środki
Robert Gwiazdowski, członek rady nadzorczej ZUS na łamach "Super Expressu" zwraca uwagę, że taka sytuacja jest nieunikniona.
Kolejne rządy nie mają odwagi zrobić czegoś, co się w końcu i tak samo zrobi. - tłumaczył Gwiazdowski w kontekście emerytury obywatelskiej.
Jak wskazuje Gwiazdowski znaczna część osób nie będzie w stanie zgromadzić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych takiego kapitału, który pozwoli na uzyskanie świadczenia na poziomie wyższym od ustawowego minimum.
Emerytura obywatelska z ZUS stanie się faktem?
Rozwiązaniem takiej sytuacji miałoby być wprowadzenie emerytury obywatelskiej, która byłaby dla wszystkich taka sama, niezależnie od kapitału, jaki zgromadziliśmy w ZUS. To spora rewolucja, a także ratunek dla systemu emerytalnego mogącego przeżyć załamanie, ponieważ liczba narodzin w stosunku do liczby zgonów w Polsce w 2020 roku była najniższa od czasów II. wojny światowej.
Emerytura obywatelska miałaby być wypłacana z podatków powszechnych. Jak podkreślają eksperci byłaby to emerytura na nisim poziomie, ale równa dla wszystkich.
Przypomnijmy, że od 1 marca 2021 roku minimalna emerytura w Polsce wynosi 1250,88 zł brutto.
Podobne rozwiązanie wprowadziła u siebie już m.in:
- Kanada,
- Nowa Zelandia.
