Okres dzierżawy to 30 lat. TPN chce uzyskać z tytułu dzierżawy min. 1,7 mln zł rocznie. A to oznacza, że w przeciągu 30 lat zarobi na tym min. 51 mln zł. Kwota dzierżawy jest uzależniona także od wysokości przychodów osiąganych przez firmy, która wydzierżawi tą część Tatr.
Tereny, które wydzierżawia TPN są współwłasnością PTTK i Skarbu Państwa, który reprezentuje starosta tatrzański. Starostwo przekazało udziały Skarbu Państwa w użyczenie parkowi. Pieniądze zarobione na dzierżawie tych udziałów TPN będzie musiał przeznaczyć na inwestycje w teren dzierżawiony – m.in. w remont szlaków, czy działania służące ochronie przyrody.
Do przetargu może przystąpić teoretycznie każdy chętny – z odpowiednią ilością gotówki. W praktyce jednak jest to oferta skierowana tylko do PKL. Spółka bowiem posiada infrastrukturę narciarską. Do PKL należą wyciągi narciarskie, w tym podpory. Są one trwale zakotwiczone w gruncie. Mało więc prawdopodobne, by pojawił się nowy oferent. Bo musiałby się dogadać nie tylko z parkiem, ale i z PKL. A na zgodę TPN, by postawić obok nowe wyciągi nie ma co liczyć.
- Dotychczas PKL miał umowę na korzystanie z tych terenów – najpierw z parkiem, a po nowelizacji ustawy o ochrony przyrody czynsz dzierżawny powinien wpływać do starostwa tatrzańskiego jako reprezentanta Skarbu Państwa. Dwa lata temu udziały Skarbu Państwa w tych nieruchomościach zostały przekazane w użyczenie parkowi, który może je wydzierżawiać. Teraz pieniądze trafią nie do budżetu państwa, ale do kasy parku. Pod warunkiem, że przychody zostaną zainwestowane w nieruchomości użyczone – wyjaśnia Piotr Bąk, starosta tatrzański.
W przypadku Kasprowego Wierchu jest tam jeszcze drugi właściciel – PTTK. Ten swoje swoje udziały dzierżawi spółce PKL.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
