Te kobiety dostają niższą emeryturę. Po wyroku TK mogą składać wnioski do ZUS

Jolanta Zielazna
Wygląda na to, że część wcześniejszych emerytek z 1953 rocznika z jednej pułapki wpadła w drugą. Pomóc im może tylko zmiana przepisów
Wygląda na to, że część wcześniejszych emerytek z 1953 rocznika z jednej pułapki wpadła w drugą. Pomóc im może tylko zmiana przepisów 123RF
Część wcześniejszych emerytek, urodzonych w 1953 r. straciła prawo do korzystniejszego przeliczenia emerytury, mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego.K. Pomóc im może tylko interwencja ustawodawcy, czyli uchwalenie przepisów, jak wyrok być realizowany.

Ponad 100 tys. kobiet, wcześniejszych emerytek z 1953 rocznika wygrało batalię przed Trybunałem Konstytucyjnym, ale to nie oznacza, że automatycznie emerytury zostaną im przeliczone z pominięciem niekonstytucyjnego przepisu. Co gorsza, część kobiet ma bardzo złą sytuację prawną i na podstawie obowiązujących przepisów straciło prawo do wznowienia postępowania. Mogą ubiegać się o odszkodowanie.

Ale po kolei.

Wcześniejsze emerytury 1953 - wyrok Trybunału Konstytucyjnego

21 marca został opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca (P 20/16), Dziennik Ustaw poz. 539.

Wyrok dotyczy kobiet urodzonych w 1953 r., które po ukończeniu 55 lat przeszły na wcześniejszą emeryturę, a gdy w 2013 roku skończyły 60 lat i składały wnioski o emeryturę powszechną okazało się, że jest ona niższa niż dotychczas pobierane świadczenie. Bowiem własnie od 2013 roku zaczął obowiązywać przepis zgodnie z którym, w takiej sytuacji odliczano od kapitału sumę wypłaconych wcześniej świadczeń. Trybunał, odpowiadając na pytanie prawne sądu stwierdził, że przepis jest niezgodny z konstytucją.

Przeczytaj także: ZUS odda podatek od emerytury i renty. Emeryci dostaną z ZUS więcej

- Po wejściu w życie wyroku TK kobiety urodzone w 1953 roku, którym decyzja o przyznaniu emerytury została wydana z uwzględnieniem art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej (to ten uznany za niekonstytucyjny - dop. jz) mogą wystąpić ze skargą o wznowienie postępowania - informuje ZUS.

Emerytek 1953 rocznika jest ponad 100 tys., ale ich sytuacja prawna nie jest jednakowa.
Jedna grupa to kobiety, które wiedząc, że emerytura wyliczana im przez ZUS po osiągnięciu wieku emerytalnego jest niższa od dotychczas pobieranej (mimo że w takiej sytuacji ZUS nie wypłaca niższego świadczenia, ale zachowuje dotychczasowe), w ogóle nie składały wniosku o jej przyznanie.

- Teraz te panie mogą złożyć wniosek o przyznanie im emerytury po ukończeniu powszechnego wieku - mówi Lesław Nawacki, dyrektor Zespołu Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego w biurze RPO. - Będzie im wyliczona emerytura z pominięciem niekonstytucyjnego przepisu, czyli z pominięciem zasady pomniejszania kapitału o sumę wypłaconych wcześniej świadczeń.
Co prawda, nie dostaną wyrównania wstecz, ale na nowo wyliczoną emeryturę od daty złożenia wniosku.

Zobacz także: ZUS w trudnej sytuacji po wyroku. Ponad 140 tys. kobiet nie dostanie wyższej emerytury

W takiej samej sytuacji są emerytki, które co prawda wniosek złożyły, ale gdy ZUS wydał niekorzystną dla nich decyzję - wycofały wniosek zanim się uprawomocnił.

Druga grupa to kobiety, które odwołały się do sądu od niekorzystnej decyzji ZUS. Teraz, od sądu, który wydał prawomocny wyrok, mogą zażądać wznowienie postępowania, na podstawie art. 401 (1), 405 i 407. Mają na to trzy miesiące od dnia opublikowania wyroku Trybunału.

Wcześniejsza emerytura 1953- zgubna decyzja bez odwołania

W najtrudniejszej sytuacji są emerytki, które złożyły wniosek o emeryturę po ukończeniu powszechnego wieku, ale nie odwołały się do sądu od decyzji ZUS, przyznającej im świadczenie wyliczone z zastosowaniem niekonstytucyjnego (co teraz orzekł TK) przepisu.

Na podstawie art. 145a Kpa mogą wnieść do ZUS skargę o wznowienie postępowania. Skargę trzeba złożyć w ciągu miesiąca od wejścia w życie wyroku. Wtedy Zakład przeprowadza postępowanie, którego efektem będzie uchylenie decyzji o przyznaniu emerytury i obliczenie jej bez uwzględniania niekonstytucyjnego przepisu.

Problem jednak w tym, jak podkreśla ZUS w informacji na temat skutków wyroku TK, że art. 146 Kpa wyłącza możliwość uchylenia decyzji po upływie pięciu lat od jej doręczenia. - Niestety, ZUS nie będzie mógł uchylić decyzji w przypadku tych kobiet z rocznika 1953, u których od doręczenia decyzji przyznającej emeryturę upłynęło 5 lat - stwierdza ZUS.

Rzecznik regionalny ZUS o zwolnieniach chorobowych.

- Mam nadzieję, że to dotyczy nielicznej grupy kobiet, które wniosek o emeryturę dożywotnią składały w 2013 roku do kwietnia 2014, kiedy kończyły 60 lat i 4 miesiące (obowiązywał podwyższany wiek emerytalny- dop. jz). One rzeczywiście na podstawie wyroku TK nie są w stanie wznowić postępowania, by zmienić decyzję i mieć przyznane prawo do wyższej emerytury - mówi dyr. Nawacki z biura RPO

Czy to znaczy, że nie ma dla nich innej drogi ubiegania się o wyższą emeryturę? Lesław Nawacki: - Mogą wystąpić o unieważnienie tej decyzji i otworzyć sobie drogę dochodzenia odszkodowania na podstawie przepisów prawa cywilnego. Jeżeli nie jest możliwe wznowienie postępowania, bo upłynęło więcej niż 5 lat od doręczenia decyzji, organ stwierdza wydanie zaskarżonej decyzji z naruszeniem prawa i wskazuje okoliczności, z powodu których nie uchylił tej decyzji. Chodzi o art. 151 par. 2 Kpa. To otwiera możliwość dochodzenia odszkodowania na podstawie Kpc.

Nie da się ukryć, że najlepszym rozwiązaniem problemu byłoby uchwalenie jednolitych zasad wypłaty odszkodowania czy wstecznych wypłat emerytury dla wszystkich osób dotkniętych tym wyrokiem. - Takie rozwiązanie Trybunał sugerował w ustnym uzasadnieniu - przypomina dyrektor. - Jest duże prawdopodobieństwo, że rzecznik praw obywatelskich, gdy dostanie pisemne uzasadnienie wyroku TK wystąpi do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej o informację, jak będzie wykonany wyrok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Te kobiety dostają niższą emeryturę. Po wyroku TK mogą składać wnioski do ZUS - Gazeta Pomorska

Komentarze 54

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bozena
NIkt Mnie nie poinformowal w 2013,r, jak ukonczylam 60 lat ,zeby nie skladac wnosku oprzeliczenie emerytury .Myslalam ze bedzie cos wiecej a tu nic jeszcze mniej. Nie wiedzialam o zaadnym odwolaniu.
w
wybecd
Kobitki 1953 ! Z kim Wy chcecie wygrać? Czy starczy Wam życia ? ZUS liczy ilu klientów odchodzi i ile kasy zostawia. Zamiast odpoczywać na emeryturze po ponad 30 latach pracy macie atrakcje. A złodziej nie musi oddać tego co ukradł i nawet może okradać dalej w majestacie prawa (przedawnienie). Czy jest w tym kraju ktoś , kto nie czuje się okradziony i oszukany ? Mnie okradziono z karnetu inwalidzkiego na samochód, który miałam przyznany dożywotnio przez Sąd, ale zmienili prawo , które jednak działa wstecz i go straciłam. Bo nie poddaję się chorobie. Kolejne Rządy tylko winę zwalają na siebie wzajemnie. Czy ktoś kiedyś odpowiedział za kulawe prawo? Teraz krzyczą o "13" emeryturze, o zasiłku Mama , ale o Waszej sytuacji cisza. Sprawa leżała w TK 2 lata, a Wy macie 1 miesiąc na wniosek? To wszystko jest ukartowane przez tęgie głowy, które żyją z ludzkiej krzywdy. Z kim Wy chcecie wygrać???
w
wybe
BEZPRAWIE I NIESPRAWIEDLIWOŚĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
J
Jola
Do p. Izy Kowalczyk
Dziękuję za wytyczne i pomoc, będę się tego niewątpliwie trzymać :)
Złożyłam już wniosek o przeliczenie , potem zwrócę się do sądu, mam nadzieję , że nie są to zbyt duże koszty.
Pozdrawiam panią i i emerytki 1953
Do boju!!!
nam się to należy!!!!
I
Izabela Krawczyk
Trybunał orzeka tylko o tym, czy dany przepis jest, czy nie jest zgodny z Konstytucją - nic więcej, więc nie ma wpływu na to, że w kodeksie postępowania administracyjnego jest art 146, który ogranicza prawo do skorzystania z wyroku niektórym emerytkom do 5 lat od wydania decyzji. Art 146 kpa jest niezgodny z art 190 Konstytucji i trzeba ten przepis zaskarżyć. Sądzę, że znów zada to pytanie sąd w Szczecinie, gdy tylko trafi do niego zaskarżona decyzja odmowna :)

Drogi są dwie, w obu składamy wniosek o wznowienie z art. 145a kpa.

- bierzemy decyzję odmowną, stwierdzającą, że poprzednia została wydana z naruszeniem prawa i idziemy do sądu po odszkodowanie od Skarbu Państwa za lata od wydania decyzji (2013) do teraz, a potem co roku występujemy z roszczeniem uzupełniającym o dalsze odszkodowanie (bieżącą stratę). Ostatecznie finansowo wyjdzie na to samo, wiec nie ma co płakać.

- drugi wariant: nową decyzje odmowną zaskarżamy do sądu pierwszej, a potem drugiej instancji (po drodze prosząc sądy o skierowanie zapytania do Trybunału w kwestii zgodności art. 145 kpa z art. 190 Konstytucji). Jeśli żaden nasz sąd nie zada pytania Trybunałowi, to po wyroku sądu apelacyjnego składamy sami skargę do Trybunału w terminie 30 dni (sami oznacza, że musimy mieć prawnika, który to napisze, ale można go dostać z urzędu).
Jeśli w trakcie naszego postępowania w sądzie ktoś w innym sądzie zada pytanie Trybunałowi, spokojnie przegrywamy w obu instancjach i czekamy na wyrok Trybunału. Po wyroku wznawiany naszą sprawę w sądzie w ciągu 3 miesięcy i dostajemy wszystko wstecz z odsetkami od 2013, plus nową emeryturę. Potrwa to niestety wszytko około 3,5- 4 lat (rok w sądach, w trybunale 2 - 2,5 roku, wznowienie 0,5 roku).

Uważam, że to lepsze niż dostać nową emeryturę od teraz i nie zobaczyć na oczy zaległej różnicy, bo to spore pieniądze.

Na mądrą i sprawiedliwą dedycję ministerstwa bym nie liczyła, bo to paproki i nieuki. Nie tylko nie zależy im na zrealizowaniu wyroku trybunału, ale dodatkowo nie potrafią pisać prawa. Pogorszą sprawę i znów się będzie wszytko wałkować w sądach i w trybunale. Już niech oni trzymają łapy z daleka od przepisów. Niech odejdą szybko i zostawią to komuś, kto się na tym zna. Albo niech uchylą art 146 kpa i po sprawie.
J
Jagoda
Podobno wczoraj rozmawiano z Rafalska może coś się ruszy
G
Gość
Szukam kochanka na seks spotkania. Mam 20lat i seksowne ciało, Moje nagie fotki i kontakt do mnie tu: http://randkivip.pl i wyszukaj mnie po niku: malwina20 napisz do mnie, każdemu odpisuje lub zadzowoń
J
Jagoda
Jeżeli mi przelicza na nowych zasadach to warto walczyć dalej o wyrównanie wstecz lub odszkodowanie
Właśnie nie wiem czy do sądu Pracy wogole na tym się nie znam.proszę o podpowiedź. Pozdrawim
j
jola
mam nadzieję ze rzecznik wystapi o słuszne regilacje, w zlej , niekorzystnej obecnie sytuacji mimo wyroku TK jest nas większoc !!!!!!!!!!!!!!!!!
G
Gość
Przeszłam na emeryturę nauczycielską w 2007 r. Do 2012 r.jeszcze dorabiałam w szkole. W 2014 r. (na szczęście w maju) złożyłam wniosek o emeryturę powszechną. Oczywiście wyliczono mi emeryturę o 500 zł niższą,na szczęście ZUS przyjmuje korzystniejszy wariant. W ubiegłym tygodniu złożyłam wniosek o ponowne ustalenie emerytury. Urzędniczka przyjęła mnie bez mrugnięcia okiem a w uzasadnieniu sama wpisała "Wyrok Trybunału Konstytucyjnego".Stwierdziła tylko,że trochę to przeliczanie potrwa.Nie wiem,jaki będzie efekt,ale choćby to było 5 złotych więcej co miesiąc,nie podaruję! Składajcie wnioski,bo macie 30 dni od opublikowania wyroku TK.Powodzenia!
J
Jolka
Brawo o. Bogdo. A na marginesie dlaczego partie polityczne nie zajmą się tą sprawą. Szczególnie PO-PSL bo ten rząd jest odpowiedzialny za cały ten bałagan. Kobiet pokrzywdzonych jest ponad 100 tysięcy i żadna partia nie chce tych głosów..
K
Kokos
Koalicja "Europejska" zabierze wszystkie emerytury i każe pracować na "Afrykańczyków".
J
Jola
https://www.pit.pl/aktualnosci/postepowanie-o-wczesniejsza-emeryture-bedzie-mozna-wznawiac-wyrok-tk-niekorzystny-dla-zus-951995

no cóż , nie możemy się poddawać...trzeba walczć dalej !!!!
H
Helena
To teraz widzimy jaki jest pis
G
Gość
Przecież przylebska specjalne wyznaczyła taką datę aby kobiety nie skorzystały. Sprawa się przedawnila. Rozbój pisu i TK w biały dzień. Nic nie zrobili by naprawić błąd poprzedników.
Wróć na i.pl Portal i.pl