Sondaż wyborczy. PiS na czele
Na rządzącą dziś Zjednoczoną Prawicę chciałoby głosować 34,7 procent ankietowanych, co jest wynikiem słabszym o 1,1 punktu procentowego w porównaniu do poprzedniego badania US.
Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska, którą chce poprzeć 27,9 procent respondentów, czyli o 0,7 pkt. procentowego więcej niż poprzednio.
Trzecią pozycję zajmuje Lewica, na którą głos oddać chce 8,2 proc. badanych (spadek o 0,5 pkt. procentowego). Za podium uplasowała się Konfederacja z wynikiem 7,3 proc. poparcia (wzrost o 0,4 pkt. proc.).
Dalsze miejsca w badaniu preferencji
Sondaż dla WP nie bierze pod uwagę prawdopodobnego wspólnego startu Polski 2050 oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego – Koalicji Polskiej, w prezentowanym scenariuszu oba ugrupowania same poszłyby do wyborów.
Partia Szymona Hołowni może liczyć na 7,1 proc. głosów, co jest wynikiem o 0,4 pkt. procentowego mniej, niż w poprzednim badaniu, z kolei PSL-KP chce poprzeć 6,9 proc. ankietowanych (spadek o 0,1 pkt. proc.).
Poparcie dla koalicji AgroUnia-Porozumienie wyniosło 0,9 procent, co jest wzrostem o pół punktu procentowego.
7 procent badanych nie wie, na kogo oddałoby swój głos.
Frekwencja w wyborach, gdyby odbyły się one w ostatni weekend, wyniosłaby 57,2 procent.
Jak wyglądałby podział mandatów?
WP poprosiła też politologa prof. Jarosława Flisa o przeprowadzenie symulacji tego, jak rozłożyłyby się mandaty w przypadku, gdyby głosowanie zakończyło się tak, jak pokazuje sondaż.
- Zjednoczona Prawica – 199 mandatów
- Koalicja Obywatelska – 156 mandatów
- Lewica – 31 mandatów
- Konfederacja – 26 mandatów
- Polska 2050 – 24 mandaty
- PSL-KP – 23 mandaty
- Mniejszość Niemiecka – 1 mandat
Źródło: Wirtualna Polska

lena