Teksty raperów wykorzystywane jako dowód w sądzie. Kalifornia kończy z kontrowersyjnym prawem

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Teksty piosenek jako dowód w sprawie sądowej. Kalifornia odchodzi od kontrowersyjnego prawa
Teksty piosenek jako dowód w sprawie sądowej. Kalifornia odchodzi od kontrowersyjnego prawa fot. Pyixabay/NikolayFrolochkin
Kalifornia wprowadziła nową ustawę, która ogranicza wykorzystywanie tekstów rapowych jako dowodów w sądzie. Dotychczas twórczość raperów, mogła być dla nich jednocześnie obciążeniem.

Decyzja o zmianie prawa w Kalifornii to następstwo ostatnich aktów oskarżenia przeciwko amerykańskim raperom: Young Thug i Gunna, których teksty były cytowane w toczącym się procesie sądowym, jako dowód w sprawie.

Teksty piosenek w akcie oskarżenia

Young Thug został oskarżony o współtworzenie gangu, a także posiadanie skradzionej broni i narkotyków - a w akcie oskarżenia wymieniono teksty z dziewięciu jego piosenek. Jeden z nich głosił np.: "Udało mi się rabować"

Raperom odmówiono aresztu domowego i pozostaną w więzieniu do czasu rozpoczęcia procesu w styczniu 2023 r. Obaj nie przyznają się do zarzutów.

Teksty piosenek jako dowód w sprawie. Kontrowersyjne prawo w Kalifornii

Taka procedura nie będzie już w Kalifornii możliwa. Przegłosowana bowiem została ustawa dekryminalizująca ekspresję artystyczną, która ma na celu ochronę praw artysty wynikających z Pierwszej Poprawki, która gwarantuje wolność słowa.

Uniemożliwi to wykorzystanie utworów muzyka w postępowaniu karnym i cywilnym.

Koalicja Black Music Action Coalition określiła projekt ustawy jako "kluczowy krok we właściwym kierunku", polegający na pozbyciu się rasistowskich uprzedzeń z postępowania sądowego.

Pierwszy stan w USA zmienia prawo

Kalifornia jest pierwszym stanem w USA, który wprowadził takie przepisy – i od teraz teksty piosenek mogą być używane przeciwko artystom w sądzie tylko po przeprowadzeniu kontroli sądowej.

Raperzy: Killer Mike, Meek Mill i Tyga byli obecni przy podpisaniu ustawy przez gubernatora Gavina Newsoma.

"Dzisiaj świętujemy ważne zwycięstwo twórców muzyki w stanie Kalifornia. Wyciszanie jakiegokolwiek gatunku lub formy artystycznej ekspresji jest pogwałceniem wszystkich ludzi muzyki" - powiedział dyrektor naczelny Akademii Nagrań, Harvey Mason Jr.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl