Spis treści
Zaginięcie dziecka, to walka z czasem
Ma 11 lat i przepadła bez śladu. Patrycja zaginęła, a policja uruchomiła procedurę Child Alert – system zarezerwowany wyłącznie dla sytuacji, w których życie lub zdrowie dziecka może być zagrożone. To nie jest rutynowe działanie. Ten alert to informacja, że potrzebne jest pilna pomoc, a wyścig z czasem trwa.
Gdy dziewczynka zniknęła w całej Polsce ruszyła akcja informacyjna, zdjęcie 11-latki udostępniano w mediach społecznościowych, informacje rozsyłały prywatne osoby, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, ale również, na dużo skalę pomagała jedna z prywatnych firm- Jet Line.
Kilkanaście minut po publikacji wizerunku dziewczynki przez policję, firma wyświetliła komunikat Child Alert na 530 swoich ekranach w największych miastach Polski. Wizerunek zaginionej pojawia się 3–4 razy na minutę.
- To piąty raz w historii, kiedy udostępniamy tego typu alert. Wszystkie poprzednie poszukiwania zakończyły się szczęśliwie. Mamy ogromną nadzieję, że tak samo stanie się i tym razem- podkreśla Agnieszka Maszewska, dyrektorka marketingu i komunikacji Jet Line.
Czasem to, co wydaje się nieistotne, ratuje życie. Dziewczynkę z woj. opolskiego policja odnalazła na Śląsku. Zatrzymano również 24-letniego mężczyznę.
Child Alert. Co to jest?
Child Alert to procedura alarmowa uruchamiana w przypadku zaginięcia dziecka. Ten system alarmowy wspomaga poszukiwania zaginionych lub porwanych dzieci i nastolatków do 18 roku życia. Platforma zarządzają eksperci z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji.
Child Alert, to inaczej system natychmiastowego rozpowszechnienia wizerunku. Koncepcja platformy opiera się na skoordynowanym działaniu różnych instytucji, przede wszystkim policji i mediów.
Gdy zapada decyzja o uruchomieniu Child Alertu, policja przygotowuje specjalny komunikat, który zawiera podstawowe informacje dotyczące zaginionego dziecka i okoliczności zdarzenia.
Kiedy zostaje uruchamiany jest Child Alert?
Nie każde zaginięcie dziecka uruchamia Child Alert. By uruchomić ten system alarmowy, muszą być spełnione ścisłe określone wytyczne.
Aby Child Alert został uruchomiony muszą zostać spełnione poniższe warunki:
W dniu zaginięcia dziecko nie miało jeszcze 18 lat.
Podejrzewamy, że dziecko zostało porwane albo że jego życie lub zdrowie jest zagrożone.
Rodzic lub opiekun prawny dziecka zgodzi się na piśmie na ogłoszenie komunikatu. Jeśli nie ma kontaktu z rodzicem albo opiekunem prawnym, taką zgodę musi wydać sąd rodzinny i nieletnich.
Mamy powody przypuszczać, że ogłoszenie komunikatu pomoże odnaleźć dziecko.
Mamy informacje, które pozwolą nam przygotować komunikat
Child Alert w Polsce. Od kiedy działa?
Child Alert w Polsce działa od 20 listopada 2013 roku. Za wdrożenie systemu odpowiedzialny był Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji.
Do tej pory w Polsce Child Alert był uruchamiany sześć razy. Pierwszy raz w kwietniu 2015 roku, kiedy niezrównoważony psychicznie mężczyzna porwał 10-letnią Maję z Wołczkowa. Porywaczem był 31-letni Polak na stałe mieszkający w Niemczech.
Drugi raz alarm uruchomiono w listopadzie 2015 roku. Wówczas chodziło o 3-letniego Fabianka. Było to uprowadzenie rodzicielskie. Chłopca porwał ojciec, a wspierali go wówczas działacze organizacji "Dzielny Tata".
Trzeci raz w marcu 2019 roku również z powodu rodzicielskiego porwania dziewczynki i jej matki w Białymstoku. Później Child Alert uruchamiano jeszcze w w lutym 2020, w listopadzie 2022 i 6 sierpnia 2023 roku, gdy została porwana 11-letnia dziewczynka z Sosnowca.
