To doprowadzi do wzrostu konkurencyjności naszej gospodarki. Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki ocenił fuzję Orlenu i Lotosu

OPRAC.:
Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Wideo
od 16 lat
Konsolidacja Orlenu, Lotosu i PGNiG zwiększy możliwości negocjacyjne koncernu, doprowadzi do wzrostu konkurencyjności naszej gospodarki i napędzi transformację energetyczną Polski - powiedział wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Fuzję określił polską racją stanu.

Maciej Małecki powiedział na antenie Programu 1. Polskiego Radia, że przejęcie Lotosu przez Orlen kończy z rozdrobnieniem polskiego rynku, które było w interesie sprzedających nam ropę i różne usługi. Zwrócił uwagę, że przy zakupach ropy naftowej od dostawców z Zatoki Perskiej czy Stanów Zjednoczonych duży koncern ma szanse uzyskać lepsze warunki niż kilka mniejszych.

- Może w ramach multienergetycznego koncernu rozmawiać też o innych zakupach, o innej współpracy - czy to farmy wiatrowe, czy to zakupy gazu - wyjaśniał wiceminister Maciej Małecki.

Chodzi o bezpieczeństwo naszego kraju

Gość Sygnałów Dnia przypomniał, że Polska zrezygnowała z interesów z Rosją i nie będzie kupować od niej ropy. Zaznaczył, że w fuzji Orlenu, Lotosu i PGNiG chodzi też o bezpieczeństwo naszego kraju, bowiem taki koncern będzie miał lepsze narzędzia i większe możliwości do negocjowania lepszych warunków dla Polski.

- Druga rzecz to jest konkurencyjność polskiej gospodarki. I trzecia sprawa - jesteśmy na progu transformacji energetycznej. Ta transformacja to jest 500-800 miliardów złotych. Jeśli mamy skonsolidowany, potężny Orlen to będzie mógł wziąć zdecydowanie większy udział w inwestycjach, które popchną Orlen do przodu, ale i będą kołem zamachowym polskiej gospodarki - mówił gość radiowej Jedynki.

Finalizacja fuzji Orlenu i Lotosu

Wczoraj Orlen sfinalizował fuzję z Lotosem, a przejęcie PGNiG planowane jest na przełomie października i listopada - decyzję muszą jeszcze zaakceptować akcjonariusze obu firm, dlatego walne zgromadzenia w tej sprawie zaplanowano na wrzesień w przypadku Orlenu i październik w przypadku PGNiG.

14 lipca 2020 roku PKN ORLEN otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy LOTOS. W sierpniu 2020 roku PKN ORLEN podpisał porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą LOTOS dotyczące realizacji transakcji nabycia akcji gdańskiej grupy, a w konsekwencji przejęcia nad nią kontroli kapitałowej. Struktura transakcji została potwierdzona w maju 2021 roku w porozumieniu pomiędzy Ministerstwem Aktywów Państwowych a PKN ORLEN, Grupą LOTOS oraz PGNiG.

W styczniu 2022 roku w toku negocjacji PKN ORLEN przedstawił propozycję środków zaradczych i partnerów do ich zrealizowania, których w pełni zaakceptowała Komisja Europejska, wydając finalną zgodę w czerwcu 2022 roku. Połączenie z Grupą LOTOS w lipcu zaakceptowali Akcjonariusze PKN ORLEN zdecydowaną większością 98,3 procent głosów. Wcześniej korzystną decyzję w tej sprawie podjęło prawie 99 procent Akcjonariuszy Grupy LOTOS. Na koniec Sąd Rejonowy w Łodzi zarejestrował połączenie obu spółek, co jest ostatnim krokiem w kierunku ich konsolidacji.

Aby uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na fuzję, spółka musiała m.in. zbyć 417 stacji paliw Lotosu. Nabył je węgierski MOL, który w zamian odsprzedał Orlenowi niemal 200 stacji paliw na Słowacji i Węgrzech.

Wczoraj prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział rozpoczęcie prac nad aktualizacją strategii spółki. Zostanie ona ogłoszona na przełomie roku i będzie składać się z trzech filarów. To między innymi bezpieczeństwo Polski i regionu oraz transformacja energetyczna. Po połączeniu z Lotosem Orlen będzie miał 250 miliardów złotych przychodu oraz będzie obsługiwał 100 milionów klientów.

źródło: Polskie Radio 24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl