To już pewne. Most na Bugu za 100 milionów połączy dwa województwa. Warszawska firma przygotuje projekt (ZDJĘCIA)

Olga Goździewska-Marszałek
Jarosław Sołomacha
Na razie są kamienie i paliki, ale już wkrótce ma tam stanąć solidny most, który połączy województwo podlaskie z mazowieckim. W siemiatyckim starostwie podpisano umowę na opracowanie dokumentacji technicznej nowej przeprawy na rzece Bug. Projektem zajmie się warszawska firma.

Wybudowanie mostu na Bugu i dróg dojazdowych będzie kosztować ok. 100 milionów złotych. Opracowaniem dokumentacji technicznej zajmie się Spółka CertusVia z Warszawy. Projekt łącznie z pozwoleniem na budowę ma opracować do 1 grudnia 2022. Dopiero później rozpocznie się budowa. Po jej zakończeniu m. in. mieszkańcy gm. Perlejewo będą mogli znacznie szybciej dojechać do stolicy. Wtedy do Warszawy mieliby zamiast 150 km - 110 km.

Most to szansa na rozwój turystyki

Inwestycja jest zakwalifikowana do rządowego programu „Mosty dla Regionów”. Jego celem jest wsparcie spójności komunikacyjnej regionów. Jednak resztę kwoty muszą pokryć zaangażowane w projekt samorządy. Most Perlejewo-Jabłonna Lacka otrzymał 1,2 mln zł rządowego dofinansowania dla dokumentacji w ramach programu "Mosty dla regionów", o które wnioskowali wspólnie powiat siemiatycki, powiat sokołowski, gmina Jabłonna Lacka i gmina Perlejewo oraz dwa samorządy wojewódzkie: podlaski i mazowiecki.

Zobacz też: Granne. Nowy most na Bugu może połączyć dwa województwa i usprawnić dojazd do stolicy. Ale trzeba zdobyć fundusze (zdjęcia)

Liderem projektu jest powiat siemiatycki i to właśnie jego mieszkańcy mogą najbardziej skorzystać na budowie mostu.
Przeprawa ma na celu stworzenie połączenia komunikacyjnego, które usprawni podróże, ale także wzmocni powiązania społeczne i gospodarcze oraz przyczyni się do rozwoju nadbużańskiej turystyki. Bug jest bardzo popularną atrakcją dla wędkarzy i miłośników spływów kajakowych.

Most na Bugu ma historię
Niegdyś istniał most w miejscowości Granne. Według historyków wybudowano go jeszcze w czasach napoleońskich i to właśnie tamtędy wojska Napoleona przechodziły w drodze na Moskwę. Przeprawa na Bugu funkcjonowała do I wojny światowej. Tamtędy wiodła trasa z Warszawy do Wilna.

Zobacz też:Kim jest Agnieszka Kamińska? Prezes Polskiego Radia zaczynała w Radiu Białystok. Teraz jest bohaterką afery z Kazikiem i radiową Trójką

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Motoryzacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl