To ma być drugie 500 plus. Nowy rządowy program startuje w 2023 roku. Kto będzie mógł skorzystać i na jakich warunkach?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Z programu „Pierwsze Mieszkanie” skorzysta każdy do 45. roku życia, kto nie jest właścicielem lub współwłaścicielem mieszkania, niezależnie od tego, czy to małżeństwo, singiel lub związek partnerski bez dzieci
Z programu „Pierwsze Mieszkanie” skorzysta każdy do 45. roku życia, kto nie jest właścicielem lub współwłaścicielem mieszkania, niezależnie od tego, czy to małżeństwo, singiel lub związek partnerski bez dzieci Wojciech Matusik / Poslska Press
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda ujawnił szczegóły programu „Pierwsze Mieszkanie”, gwarantującego atrakcyjne, nisko oprocentowane kredyty na zakup nieruchomości. Brak progu dochodowego, 500 tys. dla singla i 600 tys. dla małżeństw to kluczowe rozwiązania zawarte w projekcie, określanym jako „drugie 500 plus”, ze względu na powszechny charakter. Docelowo rządowe wsparcie ma objąć osoby, które nie miały wcześniej mieszkania, choć od tego przewidziane są pewne wyjątki.

Spis treści

Program „Pierwsze Mieszkanie” nowym 500 plus?

„Pierwsze Mieszkanie” to nowy program rządu, umożliwiający uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup pierwszego domu lub mieszkania przez osoby poniżej 45. roku życia. Projekt wyróżnia to, że oferuje korzystne warunki spłacania rat oraz państwowe dopłaty.

– To drugi program po 500 plus, który ma charakter szeroki, powszechny, bez gwiazdek, zastrzeżeń, które może osiągnąć sukces. Chcemy, żeby w perspektywie trzech lat skorzystało z tego programu 100 tys. osób – powiedział Waldemar Buda w rozmowie z „Super Expressem”.

Szef MRiT zapowiedział, że program ruszy od 1 lipca 2023 roku. Jak podkreślił, z przyczyn formalnych ze wsparcia będą mogły skorzystać tylko te osoby, które do tej pory nie otrzymały kredytu mieszkaniowego.

– Mamy pół roku, żeby całą aparaturę prawną przygotować, żeby być gotowym na 1 lipca. Z dużym zapasem i dużym rozsądkiem podchodzimy do tego terminu. Powinniśmy zdążyć, powinniśmy się wyrobić, powinniśmy być gotowi. Ja nie przewiduję, że będzie opóźnione – przekazał Waldemar Buda.

Limity w programie „Pierwsze Mieszkanie”

Waldemar Buda poinformował, że program nie będzie zawierał progu dochodowego, by nie doprowadzić do sytuacji, że osoby mieszczące się w progu, stracą zdolność kredytową i możliwość zaciągnięcia finansowania. Ponadto przyznał, że zmodyfikowany zostanie tzw. bufor KNF.

Obecnie proces oceny zdolności kredytowej przez banki wymaga wzięcia pod uwagę możliwości wzrostu stóp procentowych o dodatkowe 5 proc., co znacząco ogranicza liczbę osób posiadających zdolność kredytową. Przy „Pierwszym Mieszkaniu” bufor ten spadnie do 2,5 proc., co zwiększy szansę pozyskania środków.

– W sytuacji, kiedy kredytem będą zainteresowane osoby niebędące małżeństwem, jedno z tych osób musi spełniać kryteria. Nie będziemy ich traktować łącznie – dodał minister.

Wysokość dofinansowania będzie zależała od wielkości gospodarstwa domowego. Twórcy projektu przewidują dwie kwoty maksymalne:

  • 500 tys. – dla singli,
  • 600 tys. – dla małżeństwa lub rodzica z dzieckiem.

Limity dotyczą kredytu, a nie ceny mieszkania, co oznacza, że osoby dysponujące większą kwotą wkładu własnego, będą mogły wybrać droższe mieszkanie. Natomiast ci, którzy nie mają środków na wkład własny, będą mieli możliwość skorzystania z innego państwowego programu, czyli tzw. gwarantowanego wkładu własnego.

Co istotne, program ma dotyczyć osób, które nie mają mieszkania, jednak możliwe będą pewne wyjątki dotyczące osób, które są właścicielami jedynie części nieruchomości.

– To są trudne sytuacje, żeby tak jednoznacznie przesądzić w jedną bądź w drugą stronę. Gdzieś granice trzeba postawić. (...) Skłaniamy się ku takiemu rozwiązaniu, żeby takie sytuacje, zupełnie wyjątkowe, jednak uwzględnić. Na przykład takie, że ktoś nabył jako jeden ze współspadkobierców ułamek nieruchomości. (...) Zakładam, że jeśli ten ułamek nie przekroczy 50 proc., (...) i nie zamieszkują w takim mieszkaniu, nie korzystają z niego na potrzeby mieszkaniowe, to wówczas byłbym skłonny taką sytuację zakwalifikować jako osobę, która do programu się kwalifikuje – mówił minister.

Program nie obejmie osób, które miały mieszkanie i je sprzedały. Pominięci zostaną również tzw. flipperzy, którzy kupują, po czym szybko sprzedają nieruchomość.

Program „Pierwsze Mieszkanie”. Jakie oprocentowanie kredytu?

Szef resortu rozwoju ujawnił, że osoby zakwalifikowane do „Pierwszego Mieszkania” zyskają preferencyjny kredyt ze stałym oprocentowaniem 2 proc. (plus prowizja banku i marża). Przez 10 lat budżet państwa będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną na podstawie średniego oprocentowania kredytów a oprocentowaniem kredytu przy 2-procentowej stopie.

Nabywca mieszkania będzie miał całkowitą dowolność, jeśli chodzi o położenie czy standard nieruchomości, gdyż projekt nie przewiduje ograniczeń ceny za metr kwadratowy. Warto podkreślić, że kredyt będzie dotyczył nie tylko mieszkań na rynku pierwotnym, ale też wtórnym. Możliwość wzięcia udziału w projekcie wygaśnie w 2027 roku, jednak termin ten może zostać przedłużony.

Jak będzie działać Konto Mieszkaniowe?

Osoby zapisane do „Pierwszego Mieszkania” będą mogły wybrać czy od razu decydują się na wzięcie kredytu, czy też wolą skorzystać z Konta Mieszkaniowego, by odłożyć środki na zakup w przyszłości. Oferowane konto ma pomóc w oszczędzaniu przez okres od 3 do 10 lat. Co więcej, za regularne przelewanie środków na rachunek państwo przyzna Premię Mieszkaniową.

Konto Mieszkaniowe otworzą osoby, które:

  • nie miały i nie mają mieszkania (dotyczy również spółdzielczego prawa do nieruchomości),
  • mają niewielki lokal i mieszkają tam z co najmniej dwojgiem własnych lub przysposobionych dzieci (do 50 mkw. przy dwojgu dzieci, 75 mkw. przy trojgu oraz 90 mkw. przy czworgu).

– Z programu będzie mógł skorzystać każdy do 45. roku życia, kto nie posiada bądź nie jest współwłaścicielem mieszkania, niezależnie od tego, czy jest to singiel, małżeństwo, czy związek partnerski, w którym nie ma dzieci. Każdy do 45. roku życia, kto nie posiada mieszkania, może się w tym gremium znaleźć, na okres 10 lat. Bierzemy np. pod uwagę 8 proc. kredyt hipoteczny, w którym przez pierwsze 10 lat 6 proc. płaci państwo, a 2 proc. beneficjent tego programu (...) Po 10 latach taka osoba przechodzi na oprocentowanie 8 proc. – wyjaśniała Olga Semeniuk-Patkowska, wiceszefowa resortu rozwoju i technologii

Miesięczna minimalna wpłata na konto oszczędnościowe będzie wynosiła 500 zł, natomiast maksymalna 2 tys. zł miesięcznie. Do tego, co roku przysługiwać będzie miesiąc wakacji od oszczędzania. Po uiszczeniu 11 wpłat rocznie państwo zapewni uczestnikom specjalną premię.

Środki na koncie będą dodatkowo oprocentowane zgodnie z tym, co zaoferuje bank, przy czym odsetki zostaną zwolnione z tzw. podatku Belki. Konto Mieszkaniowe będzie mógł założyć każdy od 13 roku życia. Jak podkreślił Waldemar Buda, tak opłacanego rozwiązania nie ma w Polsce ani Europie.

Wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska podkreśliła, że pracując nad nowym programem, uwzględniono wszystkie wady poprzedniego programu Mieszkanie Plus. Jak dodała, plan budowy mieszkań przy decentralizacji władzy nie zdał egzaminu, dlatego też pojawiła się propozycja, by wdrożyć dopłaty do mieszkań, które są już budowane. Szacuje się, że w 2023 roku z „Pierwszego Mieszkania” skorzysta około 15-20 tys. Polaków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To ma być drugie 500 plus. Nowy rządowy program startuje w 2023 roku. Kto będzie mógł skorzystać i na jakich warunkach? - Strefa Biznesu

Wróć na i.pl Portal i.pl