Torby w sklepach będą od 1 stycznia po 20 groszy. Darmowe foliowe siatki znikną

red
Miliardy torebek plastikowych stają się nieprzetworzonymi odpadami bezpośrednio zaśmiecającymi nasze ekosystemy
Miliardy torebek plastikowych stają się nieprzetworzonymi odpadami bezpośrednio zaśmiecającymi nasze ekosystemy Piotr Mizerski
Siatki, jednorazówki, reklamówki, zrywki, torby foliowe... Zwał jak zwał. Ale nie zmienia to faktu, że popularne foliówki, do których pakujemy zakupy w sklepach, nie będą już darmowe. 1 stycznia 2018 roku wejdzie w życie ustawa, która likwiduje nieodwołalnie bezpłatne torby plastikowe w sklepach. Ich wydawanie (lub sprzedaż) otaksowane będzie nową opłatą, tzw. opłatą recyklingową. Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska, opłata za torbę wyniesie 20 groszy.

Zgodnie z nowym prawem od 1 stycznia 2018 r. lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie będą oferowane za darmo w punktach sprzedaży. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do rozwiązań unijnych, które zakładają zmniejszenie zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy.

Opłata recyklingowa za tak zwane foliówki to efekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Za reklamówki w sklepach będziemy płacić 20 gr., ale bezpłatne będą tak zwane zrywki, służące do pakowania mięsa czy ryb.

W rozporządzeniu czytamy, że przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego przeznaczone do pakowania produktów oferowanych w tej jednostce, będzie musiał pobrać opłatę recyklingową od nabywającego taką torbę.

Opłata recyklingowa nie będzie pobierana więcej niż raz za tę samą torebkę (np. po raz pierwszy między producentem a jednostką handlową, i po raz drugi między jednostką handlową a klientem). Opłata recyklingowa obejmie lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów – obecnie najczęściej wydawane w jednostkach handlowych przy kasie.

Z opłaty wyłączone będą bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego (czyli torby o grubości poniżej 15 mikrometrów) pod warunkiem, że będą używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem (warzywa, owoce, mięso, ryby itp.), gdy zapobiega to jej marnowaniu.

Jednocześnie prowadzący jednostki handlowe (wydające torby na zakupy z tworzywa sztucznego) – nie będą musieli prowadzić ewidencji i sprawozdawczości dotyczącej wydanych toreb. Liczba toreb wydanych użytkownikom w danym roku będzie określana na podstawie informacji o wpływach z opłaty recyklingowej, którą będą przekazywać ministrowi środowiska marszałkowie województw za pomocą Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). Informacje o wydanych w danym roku lekkich torbach na zakupy będą corocznie przekazywane przez Polskę Komisji Europejskiej.

Z doświadczeń państw członkowskich Unii Europejskiej (np. Bułgarii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Łotwy i Węgier) wynika, że wprowadzone opłaty w dużym stopniu skłaniają konsumentów do ograniczenia używania torebek foliowych. Oczekuje się, że i w Polsce zmniejszy się ich wykorzystanie. W rezultacie mniej torebek foliowych będzie trafiać na składowiska odpadów, co powinno przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. Jednocześnie spodziewany jest wzrost zapotrzebowania na torby ekologiczne, które będą bardziej przyjazne środowisku.

ZOBACZCIE FILM: Polacy śmiecą bardziej? Mówią Beata Sadowska, dziennikarka, oraz Robert Zydel, antropolog kultury

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Torby w sklepach będą od 1 stycznia po 20 groszy. Darmowe foliowe siatki znikną - Dziennik Zachodni

Komentarze 102

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Daraun
Dzik? Przecież dostosowujemy się do rozwiązań unijnych... xD
f
fff
Polska to dziki kraj.
e
ert
Na kurdupla raz zaglosowałe,.Koniec z glosami mojej rodziny i znajomych.brak kasy na +500 to mało o sie nie zesraja i plac Polaku.Pogonic te pijawki od koryta
m
matee
pieniądze zasilą budżet z którego to kasiora zostanie wpompowana w nierentowne górnictwo, które w sumie nigdy zysków Polsce nie przyniosło. Czy zus, czy rolnictwo. Szkoda
g
gość
a co z butelkami PET -reklamówka waży 6-8 gram , 1,5l butelka po wodzie około 40 gram - kiedy opłaty za takie butelki ?
o
obywatel x
kiedy większość butelek szklanych będzie zwrotna, teraz za nie płacimy dwa razy, raz przy kupnie drugi raz za wywiezienie śmietnika, szok, to co dotyczy reklamówek to pic na wodę fotomontaż !!!
j
jacek
Tylko kasa źadna ochrona srodowiska , weszło 500 + ktoś to muśi zapłacić , wybraliście PIS to macie
p
pisior ..były
Kontakty do ministra, wiceministrów, dyrektora generalnego:

Henryk Kowalczyk - Minister Środowiska
tel. (+48 22) 36-92-400, 36-92-222, faks (+48 22) 36-92-224
prof. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek - Sekretarz Stanu, Główny Geolog Kraju
tel. (+48 22) 36-92-337, faks (+48 22) 36-92-450
Paweł Sałek - Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Klimatycznej
tel. (+48 22) 36-92-326, faks (+48 22) 36-92-768
Mariusz Gajda - Podsekretarz Stanu
tel. (+48 22) 36-92-377, faks (+48 22) 36-92-511
Sławomir Mazurek - Podsekretarz Stanu
tel. (+48 22) 36-92-793, faks (+48 22) 36-92-588
Andrzej Szweda-Lewandowski - Podsekretarz Stanu, Główny Konserwator Przyrody
tel. (+48 22) 36-92-392, faks (+48 22) 36-92-832
k
kk
rozumiem ze jeśli kosztują 0,20 to już są bio-degradalne i nie szkodliwe dla środowiska. smiechu warte....chodzi tylko o pieniądze dla Państwa i nabijane kasy. Jeśli tak szkodzą to dlaczego są produkowane, niech będą tylko papierowe ale wtedy nie trzeba byłoby ich nabijać na kasę a co za tym idzie Państwo nie miałoby wpływów na niby ochronę środowiska.
g
gość
Czy wtedy kiedy była dla klienta bezpłatna , a koszt ponosił sklep , również byliście państwo oburzeni jej otrzymaniem .
f
funia
Tylko źeby oni się pytali czy człowiek chce taką foliówke wbijają na kasę bez pytania.
c
chocholik
Unia każe, sługa musi...
i
ijk
To nie szkodzi, źe będą kupowane i wyrzucane tylko czy one wszyskie będą szły do recyklingu bo z wysypisk śmieci to wątpie Takźe zbieracze śmietnikowi zrobili by swoje.
k
kasia
Reklamówki powinny być po min. 5 zł. to może ludzie by się nauczyli torby ze sobą nosić, 0.20 gr nic nie zmieni. Kupią i wyrzucą i na następnych zakupach znowu kupią
x
xyz
Chory pomysł i tyle niby ekologia a tylko kasa, kasa i kasa ktoś sobie będzie kieszenie nabijał ponadto z tych reklamówek ponoć się asfalt robi więc w czym problem... brak słów chęć zysku nie zna granic
Wróć na i.pl Portal i.pl