Obejrzyj: Bella Skyway Festival w Toruniu

Głos w sprawie betonowych pawilonów budowanych na toruńskim bulwarze zabierają kolejne autorytety. Tym razem swoje stanowisko przedstawiła Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków, działająca przy wojewódzkim konserwatorze zabytków. Zasiadają w niej specjaliści związani nie tylko z naszym regionem. Posiedzenie rady odbyło się 19 sierpnia. Jej przedstawiciele zapoznali się z materiałami dotyczącymi budowy oraz przeprowadzili oględziny w terenie. Jakie wyciągnęli z tego wnioski?
Polecamy
Zgodzili się co do tego, że obiekty do obsługi ruchu turystycznego są na toruńskim bulwarze potrzebne, jednak zdecydowanie nie takie, jak te właśnie budowane.
"Lokalizacja pawilonów jest najgorsza z możliwych, w osi bram miejskich i historycznych ulic zakończonych tymi bramami z widokiem na Wisłę - czytamy w opinii WROZ. - Pobudowanie pawilonów w obecnych miejscach zakłóca widok z wnętrz architektonicznych miasta, jak i od strony zewnętrznej na panoramę Torunia. Widok na linię obwarowań miejskich jest przez nie zakłócany z całego ciągu spacerowego wzdłuż linii brzegowej Wisły. Pawilony stają się nową, niekorzystną dominantą w krajobrazie kulturowym".
Co postuluje Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków?
Dalej jest mowa o tym, że gabaryty obu pawilonów zakłócają możliwość podziwiania pełnej sylwety zabytkowego miasta, wpisanego m.in. z tego powodu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zdaniem rady, tego typu inwestycje powinny być poprzedzone odpowiednim studium - oceną oddziaływania na środowisko.
"Rada postuluje, aby wobec powyżej wymienionych uwag ze względu na rangę zabytku o walorach znanych w świecie, uznanego za Pomnik Historii i wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zmianę lokalizacji, formy i gabarytów powstających pawilonów w celu zminimalizowania ich negatywnego wpływu na środowisko kulturowe - czytamy dalej w opinii. - W związku z naruszeniami zasad ochrony zabytków przy inwestycji "Przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu i stwierdzoną degradacją krajobrazu kulturowego Rada postuluje, aby Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków wystąpił z wnioskiem o zmianę porozumienia pomiędzy Wojewodą Kujawsko-Pomorskim a Prezydentem Miasta Torunia w sprawie przekazania kompetencji dot. ochrony zabytków i przejęcia pełnego nadzoru nad inwestycjami ingerującymi w zabytkową substancję miejską".
Pod opinią, w której jest jeszcze mowa o tym, że w Toruniu brakuje społecznej rady ds. estetyki, która powinna opiniować i konsultować miejskie inwestycje mające duży wpływ na wygląd miasta, podpisali się m.in.: prof. Wojciech Chudziak z UMK, prof. Robert Hirsch z Politechniki Gdańskiej, prof. Jacek Woźny, rektor UKW.
Dlaczego konserwator wojewódzki chce zmian w porozumieniu?
Jak już wcześniej informowaliśmy, wojewódzki konserwator zabytków zamierza zmienić porozumienie z 2004 roku, na mocy którego część jego kompetencji przejął miejski konserwator zabytków. Chodzi m.in. o to, aby miejski konserwator, który jest podwładnym prezydenta, nie opiniował inwestycji miejskich. Jest to problem nie tylko toruński, ale może w Toruniu uda się go rozwiązać.
Polecamy
- Prezydent Torunia odpowiedział na list otwarty w sprawie budowy pawilonów na Bulwarze
- List otwarty ludzi kultury i nauki w sprawie ochrony toruńskiej panoramy wiślanej
- Kolejne autorytety zabierają głos w sprawie pawilonów na Bulwarze Filadelfijskim!
- Toruń może zostać skreślony z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Chodzi o pawilony
Przypomnijmy, że prezydent Michał Zaleski nie dopuszcza możliwości rozbiórki czy obniżenia pawilonów, ponieważ to by się wiązało ze stratą zainwestowanych już w budowę pieniędzy a dla niego odpowiedzialnością karną. Odrzuca też wszelkie zarzuty dotyczące negatywnego wpływu budowanych pawilonów na panoramę Torunia i ewentualnego zagrożenia dla obecności miasta na liście UNESCO. Przekonuje, że budowa jest prowadzona zgodnie z prawem, była poprzedzona różnymi konsultacjami, a efekt nie będzie taki przytłaczający, ponieważ pawilony zostaną obłożone drewnem.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:
Jakie autorytety wypowiedziały się już w sprawie pawilonów?
Swoje obawy związane z budową na toruńskim bulwarze dwóch betonowych pawilonów przedstawił generalny konserwator zabytków Jarosław Sellin. Inwestycję skrytykował Zbigniew Nawrocki, jeden z autorów wniosku o wpis Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na temat negatywnego wpływu i przykrych konsekwencji jakie może mieć dla miasta budowa pawilonów wypowiedzieli się prof. Bogumiła Rouba, przewodnicząca działającej przy ministrze kultury Rady Ochrony Zabytków oraz prof. Krzysztof Mikulski, prezes Towarzystwa Miłośników Torunia. Później był list podpisany przez 74 osoby związane z nauką i kulturą. Kilka dni temu w internecie pojawiła się petycja skierowana do prezydenta, zastąpiona apelem do UNESCO oraz generalnego i wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zbiórka podpisów jest prowadzona na stronie panoramatorunia.pl.