Kobieta wysłała wiadomość głosową do swojej szwagierki, w której przekazała, że przegrała 11 milionów w grze online i z tego powodu zamierza popełnić samobójstwo. Tego samego dnia jej ciało znaleziono w kanale nawadniającym pola.
Tragedia bez precedensu
Uzbeckie media zwracają uwagę, że jest to pierwszy znany przypadek popełnienia samobójstwa przez kobietę w związku z przegraniem dużej sumy pieniędzy. Samobójstwa na skutek bankructw wywołanych zamiłowaniem do hazardu często popełniają bowiem mężczyźni. Dokładne statystyki nie są znane, mówi się jednak o co najmniej kilkunastu przypadkach rocznie.
Warto podkreślić, że w obwodzie andiżańskim średnie wynagrodzenie wynosi około 4 mln sum, czyli równowartość 1260 zł, a bezrobocie przekracza 9 procent.
Hazard poważnym problemem
Szacuje się, że w nałogowe uprawianie hazardu zaangażowanych jest kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy mieszkańców 37-milionowego Uzbekistanu, a organizatorzy gier – przeważnie lokujący swoje serwery za granicą – czerpią z tego zyski sięgające nawet 1 mld dolarów rocznie.
Status totalizatorów, bukmacherów i innych gier hazardowych za pośrednictwem internetu nie jest w Uzbekistanie do końca uregulowany prawnie. Dopiero od 1 stycznia 2025 r. organizacja gier hazardowych i zakładów wzajemnych w trybie online będzie oficjalnie usankcjonowana. Jej organizatorzy będą zobowiązani uzyskać stosowne licencje i płacić podatki, a gracze będą musieli udokumentować pełnoletność.
Źródło: Polska Agencja Prasowa