PSP: jesteśmy gotowi wysłać grupę poszukiwawczo-ratowniczą
Ministerstwo bezpieczeństwa BiH przesłało wniosek o pomoc w usuwaniu skutków powodzi i osunięć ziemi za pośrednictwem Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej. Rząd Chorwacji podjął w sobotę decyzję o przekazaniu bośniackim władzom 10 mln euro pomocy humanitarnej na cel wsparcia ludności zamieszkującej tereny dotknięte katastrofą.
"W odpowiedzi, Polska zaoferowała grupę MUSAR (Średnia Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza) w składzie 41 ratowników, 10 psów ratowniczych oraz 10 ton sprzętu ratowniczego i logistycznego" - przekazał rzecznik prasowy komendanta głównego PSP st. bryg. Karol Kierzkowski.
Zaznaczył, że aktualnie polscy strażacy czekają na akceptację zaoferowanej pomocy przez Bośnię i Hercegowinę.
Obfite opady deszczu doprowadziły w piątek do wylania rzek w centralnej części BiH, w gminach Jablanica, Konjić, Kiseljak, Fojnica i Kreszevo. Do największych zniszczeń doszło w okolicy miasta Jablanica, gdzie - jak poinformował szef bośniackiej dyplomacji Elmedin Konaković - woda wyrzuciła w stronę zabudowań kilka tysięcy ton kamieni z pobliskiego kamieniołomu.
Wielka powódź w Bośni i Hercegowinie. 18 osób nie żyje
Najnowsze dane potwierdziły śmierć co najmniej 18 osób; poszukiwania zaginionych trwają. Lokalne media poinformowały w sobotę o odcięciu od reszty kraju 500 mieszkańców wsi Dusina niedaleko Fojnicy. Ministerstwo obrony BiH ogłosiło pełne zaangażowanie armii w usuwanie skutków powodzi.
W większości kraju przywrócono internet. Odblokowano też część dróg, m.in. tę łączącą Jablanicę z Mostarem, ale na razie jedynie dla pojazdów służb ratowniczych i awaryjnych.
Ze względu na sytuację nadzwyczajną wybory samorządowe zaplanowane na niedzielę zostały przełożone w miastach Jablanica, Konjić, Kreševo i Kiseljak.
Źródło: