Spis treści
Kredens – zobacz, skąd wzięła się ta nazwa?
Kredensy już w okresie renesansu (na początku XV wieku) zaczęły gościć w naszych domach. Nazwa tego niepowtarzalnego mebla ma niezwykle ciekawe korzenie. Określenie „kredens” pochodzi od łacińskiego słowa credo (wierzę), a w meblarstwie włoskim funkcjonował pod nazwą – credenzone. Były w nim przechowywane potrawy przetestowane przez służbę, czyli rekomendowane do jedzenia, które nie zaszkodzą (niezatrute) państwu.
We Włoszech – skąd się wywodzi kredens, nazywano tak obszerny mebel, coś pomiędzy tradycyjną komodą a szafą, wewnątrz wyposażony w półki – z drzwiami pełnymi, przeszkleniami i szufladami na froncie.
Zobacz w naszej galerii modne kredensy w różnych odsłonach!
– Kredens był gwarancją „wiary” w to, że potrawy w nim przechowywane są sprawdzone, jadalne i zdrowe. Posiadał masywną konstrukcję opartą na skrzyni, służącą do przechowywania sprzętu stołowego. Około 1500 roku, czyli w czasie włoskiego renesansu, jego forma ewoluowała do wyposażenia łączącego cechy skrzyni i szafy, zyskując przy okazji bardziej wytworny wygląd, często zdobiony kunsztownymi dekoracjami rzeźbiarskimi. Chowano w nim gustowne naczynia, misy czy dzbany, które chroniła niska, szeroka zabudowa zamykana z przodu na drzwiczki. W późniejszym czasie, forma kredensu przekształciła się do mini „wieżowca” kuchennego – tak jak kredensy należące do mebli kolbuszowskich z XVIII-XIX wieku – mówi Aldona Mioduszewska, z Galerii Wnętrz DOMAR.
Czy kredensy nadal są na topie w modnych aranżacjach wnętrz?
Niestety przez ostatnich kilkadziesiąt lat tradycyjne babcine kredensy powoli odchodziły do lamusa, ale od kilku lat znowu wróciła moda meble w stylu vintage i łączenie stylu nowoczesnego oraz ponadczasowej klasyki. Wprawdzie forma kredensu trochę ewoluowała, ale jego nowa odsłona równie stylowo może zdobić salon, jadalnię czy kuchnię.
– Kredens to mebel sentymentalny. Kojarzy się z babciną spiżarnią, w której znajdziemy różnego rodzaju smakołyki. Pamiętajmy jednak, że aktualnie ten sentyment zyskał nowoczesną formę, dopasowaną do zmieniającej się zabudowy meblowej, niekiedy „zabierającej” funkcje kredensu. Z tego względu pozostaje on wyjątkowym elementem ozdobnym – tak jak model stworzony w 2016 roku przez Piotra Polka. Jest to kredens z przepięknego, czereśniowego drzewa z uchwytami z metalu młotkowanego, wpasowujący się w cudownie geometryczny nurt art deco – dodaje Aldona Mioduszewska.
Kultowe kredensy – jakie meble są modne w 2024 roku?
Specjalistka od aranżacji wnętrz zwraca uwagę, że w 2024 roku modne aranżacje zdominuję klasyczne kredensy, które nigdy nie wychodzą z mody. Tego typu meble na czasie świetnie się sprawdzają m.in. we wnętrzach:
- skandynawskich,
- rustykalnych,
- prowansalskich,
- eklektycznych.
– Oczywiście ta popularność zdobionych kredensów nie oznacza, że jego nowoczesna wersja z gładkimi, prostymi frontami nie wpasuje się do tych bardziej surowych wnętrz. Jest to mebel na tyle uniwersalny, iż odnajdzie się w różnego rodzaju nurtach architektonicznych. Przy stylu rustykalnym, skandynawskim lub prowansalskim, będzie on z drewna albo forniru, czyli naturalnej okładziny drewnianej. Natomiast w przypadku nowoczesnych wersji, jego konstrukcję ozdobi lakier, a nawet laminat – zwraca uwagę Sylwia Gulewicz-Wysocka, architekt Galerii Wnętrz DOMAR.
Projektantka zwraca też uwagę, że design kredensów wciąż jest wierny sprawdzonym standardom, a w wybranych stylistykach jest modyfikowany o charakterystyczne elementy. Dlatego taki ponadczasowy mebel sprawdza się w wielu aranżacjach, w których przenikają się różne style, subtelnie z nimi współgrając.
Zajrzyj do naszej galerii i zobacz kredensy w modnych odsłonach:
Modne doniczki w promocyjnych cenach
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?