
Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Po godzinie 17, czyli tzw. godzinie „W”, o której 1 sierpnia 1944 roku rozpoczęło się Powstanie Warszawskie, wieniec na grobie dowódcy zrywu, generała Antoniego Chruściela ps. „Monter”, złożył prezydent Andrzej Duda.
W uroczystościach na warszawskim cmentarzu, oprócz głowy państwa, biorą udział najwyższe władze centralne oraz miejskie: marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, minister obrony Mariusz Błaszczak, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, jak również metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.
W tym samym czasie w Warszawie, jak również w wielu innych miejscach w Polsce, wyją syreny, zatrzymany został ruch, a mieszkańcy w chwili zadumy oddają cześć powstańcom. Tradycyjnie warszawiacy zebrali się w centrum, na rondzie Romana Dmowskiego i w okolicach Pałacu Kultury i Nauki. Odbywa się także wiele lokalnych, dzielnicowych i osiedlowych uroczystości na terenie stolicy i w okolicach.
79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Oficjalnym jego początkiem była 17, określana jako „godzina W”, choć pierwsze starcia z okupującymi stolicę Polski oddziałami niemieckimi miały miejsce już wcześniej. Armia Krajowa planowała odbicie stolicy w kilka dni, jednak walki trwały ponad dwa miesiące, do 2 października, kiedy powstańcy skapitulowali.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!