Poniższe informacje otrzymaliśmy z TS Wolni Kłaj. Przedstawiamy je z minimalnymi, stylistycznymi modyfikacjami.
"Ze starych dokumentów Wydziału Gier i Dyscypliny KOZPN z 1934 i 1935 roku, podpisanych przez gen. Bernarda Stanisława Monda, wynikało, że początków powstania pierwszej drużyny piłkarskiej w Kłaju należy upatrywać na początku lat 20 ubiegłego wieku.
Dziś opowieści o założeniu drużyny pod nazwą Puszcza Kłaj w 1922 roku, a następnie TS Kłaj w 1935 roku, które są w pełni udokumentowane, przybierają zupełnie inny wymiar. Dawne opowieści o regularnych rozgrywkach, o pełnowymiarowym boisku, o wygranych meczach z BKS Bochnia i grze 16–letniego bramkarza na bosaka, stają się jak najbardziej realne, co potwierdza najstarsze zdjęcie, które przechowuje się w klubie jak relikwie.
W świetle tych dokumentów historia piłkarstwa w Kłaju sięga znacznie wcześniej, niż ktokolwiek mógł przypuszczać. Dlatego, w 2010 roku postanowiliśmy wrócić do korzeni. Na Walnym Zebraniu Członków Klubu podjęliśmy uchwałę o zmianie nazwy klubu z LKS Wolni na TS Wolni Kłaj i przyjęliśmy nowy statut klubu, w którym nadmieniamy, że Klub jest spadkobiercą tradycji sportowych przedwojennego TS Kłaj od 1922 roku (pierwsza nazwa klubu - KS Puszcza w Kłaju) oraz tradycji powojennych LKS Wolni Kłaj od 1947 roku i kontynuujemy działalność swoich poprzedników.
Gdy po latach zawieruchy wojennej życie w kraju zaczęło się normalizować, a z mroków bojaźni rodziła się ludzka inicjatywa, ludzie zaczęli się organizować tworząc stowarzyszenia i różne organizacje; spółdzielnie, kółka rolnicze, kluby sportowe itp. Był to dziwny i niebezpieczny okres, na chwilę powiało wolnością, wypuszczono z więzień szeregowych członków AK, ale nadal szalała bezpieka.
23 marca 1947 roku na zebraniu organizacyjnym z udziałem 100 osób powołano do życia Klub Sportowy Wolni w Kłaju. Słowo Wolni tak naprawdę znaczyło wolność i niepodległość, a zarazem było protestem przeciw komunistycznemu zniewoleniu, świadcząc jednocześnie o wielkim umiłowaniu wolności i patriotycznym wychowaniu, jakie ówcześni założyciele wynieśli z rodzinnego domu.
W skład pierwszego Zarządu Klubu weszli: przewodniczący (prezes) – Jan Glica, wiceprzewodniczący – Julian Rejduch, sekretarz – Tadeusz Włodarczyk, zastępca – Jan Bąk, skarbnik – Edward Szydlik, zastępca – Józef Wróbel, gospodarz – Mieczysław Ponikiewicz. Komisja Rewizyjną tworzyli: Franciszek Ponikiewicz Franciszek, Marian Włodarczyk, zastępcy Tadeusz Rajca, Kazimierz Czubak i delegat OMTUR-u".
- Dawid Kubacki z córeczkami! Narciarska rodzina wciąż się powiększa
- Nowa kadra Wisły Kraków. Piłkarze "Białej Gwiazdy" gotowi do walki o ekstraklasę
- Prezes Wisły Kraków i gwiazdor Wieczystej bawili się na Gali Mistrzów Sportu
- Mistrz świata piłkarzy ręcznych wyłoniony
- Wieczysta Kraków. Transfery - zima 2023. Kto przyszedł? Dwóch piłkarzy odchodzi
- Wow! W tym hotelu mieszkają w Turcji piłkarze Wisły Kraków
