Ubezpieczenie Zielona Karta. Kiedy i gdzie będziemy jej potrzebować?

Szczepan Dobrowolski
Dokument Zielonej Karty przyda się nam jeśli zamierzamy odwiedzić kraje spoza UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Dokument Zielonej Karty przyda się nam jeśli zamierzamy odwiedzić kraje spoza UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Zielona Karta to międzynarodowy dokument, który potwierdza zawarcie ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej przez właściciela pojazdu. System Zielonej Karty działa nieprzerwanie od 1 stycznia 1953 roku.

Dokument ten ma ustandaryzowany wzór graficzny i wydawany jest w języku narodowym kraju w którym działa dane towarzystwo ubezpieczeniowe oraz w języku angielskim lub francuskim. Od koloru papieru na jakim jest drukowany (zielony) nazywany jest właśnie Zieloną Kartą.

Gdzie musimy mieć Zieloną Kartę a gdzie nie?

Nie każdy nasz zagraniczny wyjazd samochodem będzie wymagał od nas zaopatrzenia się w Zieloną Kartę. W państwach europejskich, które podpisały Porozumienie Wielostronne (państwa należące do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego), wystarczy nam standardowy dokument potwierdzający zawarcie ubezpieczenia OC, które wykupiliśmy w Polsce.

Zielona Karta będzie nam niezbędna jeśli chcemy odwiedzić: Albanię, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawię, Macedonię, Rosję, Tunezję, Turcję czy Ukrainę.

Warto przy tym pamiętać, że wybierając się do Kosowa będziemy zobowiązani do wykupienia tzw. ubezpieczenia granicznego, które stanowi odpowiednik OC i Zielonej Karty.

Co oprócz Zielonej Karty?

Większość towarzystw ubezpieczeniowych wydaje Zieloną Kartę bezpłatnie na wniosek ubezpieczającego. To podstawowa forma ubezpieczenia naszego pojazdu i zabezpieczenia naszej odpowiedzialności, jeśli będziemy sprawcami wypadku. Jeśli jednak chcemy cieszyć się pełnym spokojem podczas podróży, wtedy warto jest pomyśleć o dwóch ubezpieczeniach: - od uszkodzenia lub kradzieży pojazdu (Auto Casco);

- na wypadek wszelkich sytuacji awaryjnych, tj. pomoc mechanika, holowanie auta, wypożyczenie samochodu zastępczego, zapewnienie noclegu lub opieki medycznej lub prawnej (Assistance).

A ponieważ różne towarzystwa mają w tym zakresie różne oferty i ceny, to przed wyjazdem warto jest je poznać i przeanalizować.

Można to zrobić m.in. w oddziałach PKO Banku Polskiego, który oferuje w zaledwie dwóch krokach porównanie kalkulacji u pięciu różnych ubezpieczycieli (AXA, Compensa, Generali, LINK4, InterRisk), i wybór tej oferty, która będzie dla nas najkorzystniejsza.

Podczas wizyty banku wystarczy tylko podać dane właściciela pojazdu, oraz wybrać interesujący nas zakres ochrony. To bardzo wygodne rozwiązanie.

Pytania do eksperta:

Odpowiada Jacek Rink Kierownik Zespołu Rozwoju Produktów i Procesów w AXA Ubezpieczenia

1. Jakim zabezpieczeniem jest posiadanie Zielonej Karty?

Zielona Karta to ubezpieczenie OC za szkody spowodowane przez posiadacza pojazdu za granicą. Gdy chcemy podróżować poza Unię Europejską przez terytorium np. Ukrainy lub coraz popularniejszej Czarnogóry, wówczas albo kupimy tzw. OC graniczne, albo wylegitymujemy się Zieloną Kartą, którą otrzymaliśmy od naszego ubezpieczyciela. Kupując OC za pośrednictwem, na przykład banku, wystarczy skontaktować się z ubezpieczycielem, aby otrzymać Zieloną Kartę. Taki dokument wysyłany jest listownie.

2. Czy warto jest przed wyjazdem dokupić dodatkowe ubezpieczenie np. AC i Assistance?

Gdy dojdzie do wypadku, to osoby przez nas poszkodowane otrzymają odszkodowanie albo z naszego OC albo z ubezpieczenia Zielonej Karty. Warto abyśmy zadbali o swój interes kupując autocasco. Gdy w zdarzeniu, którego jesteśmy sprawcami ucierpi nasz samochód, wówczas możemy liczyć na odszkodowanie tylko z polisy autocasco. Tak samo, gdy samochód zostanie skradziony. Warto zwrócić uwagę, że kupując AC - w pewnych wariantach, np. za pośrednictwem PKO – ubezpieczony będzie nie tylko samochód, ale również fotelik dla dziecka lub bagaż od uszkodzeń w wyniku wypadku lub kradzieży.

3. Co daje klientowi możliwość porównania ofert różnych ubezpieczycieli, które oferuje m.in. PKO Bank Polski?

Oferta ubezpieczeń komunikacyjnych, która jest dostępna za pośrednictwem PKO BP, jest specyficzna w skali kraju. W jednym miejscu mamy ofertę pięciu TU, które nie konkurują zakresem ubezpieczenia, ale jakością obsługi Klienta, standardami likwidacji szkód oraz wysokością składki.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ubezpieczenie Zielona Karta. Kiedy i gdzie będziemy jej potrzebować? - Motofakty

Wróć na i.pl Portal i.pl