Po co są ubranka dla psów?
Nadal wiele osób uważa, że ubranko dla psa to fanaberia właściciela lub forma znęcania się nad zwierzęciem. Trzeba jednak przyznać, że nie wszystkie rasy dobrze czują się w polskim klimacie, jak yorki i chichuachua. Powód? Pochodzą z rejonów świata, gdzie jest ciepło. Nie mają grubej sierści. Podobnie jak grzywacz chiński, dalmatyńczyk, doberman, czy amstaf. Zimą lub jesienią może być im chłodno. Jeśli trzęsą się z zimna, ubranko dla psa to doskonałe rozwiązanie.

Rodzaje ubranek dla psów
Najogólniej ubranka dla psów można podzielić na trzy kategorie. To ubranka funkcjonalne (chroniące przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi: deszczem, chłodem), ozdobne oraz pooperacyjne.
Na rynku dostępne są:
- kurtki
- kombinezony
- golfy
- derki
- płaszcze (z kapturem lub bez)
- sukienki
- garnitury
- szlafroki
- bluzy dresowe
- piżamy
- swetry
- kamizelki (również odblaskowe)
- szale

Wybór stroju podyktowany jest oczywiście okolicznościami, w których będzie noszony przez psa, oraz gustem właściciela. Koszt ubranka dla psów waha się od kilkunastu do (w przypadku lepszych marek) nawet 200-300 złotych. Jeszcze więcej można zapłacić za "ciuszki" z kolekcji znanych kreatorów mody. Ubranka dla psów projektował sam Karl Lagerfeld z domu mody Chanel, Gucci, Prada, Yves Saint Laurent i Burrbery.
Cenę ubranka dla psów dyktuje również jakość wykonania i wyposażenie dodatkowe elementy. Zimowe kurtki mogą mieć np. polarowe podszewki, nogawki, ściągacze szczelniej chroniące zwierzę przed wiatrem i wilgocią. Ubrania wykonane z tkanin wodoodpornych, z tzw. membraną poliuretanową, materiałów jak spandex, polar są droższe, ale pozwalają skórze oddychać, szybko schną, dobrze czyszczą i przede wszystkim - chronią przed utratą ciepła oraz nadmierną wilgocią.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubranka dla psów
- Dobór rozmiaru. Każdy producent posługuje się własną rozmiarówką. Przed zakupem warto więc zmierzyć swojego pupila i sprawdzić tabelę rozmiarów konkretnej marki. Zbyt ciasne lub luźne ubranie nie spełni swojej funkcji i będzie niewygodne. Jakie parametry brać pod uwagę?
- Obwód klatki piersiowej (w najszerszym miejscu);
- Obwód szyi (w najszerszym miejscu) i dodać 1-2 centymetry zapasu;
- Długość ciała (w pozycji stojącej zwierzęcia) mierzona od podstawy szyi do początku ogona, może się kończyć parę centymetrów przed.
- Wygoda. Warto zwrócić uwagę na to, aby ubrania nie tylko spełniały swój cel, ale były też komfortowe w noszeniu dla zwierzaka. Nie powinny mieć drapiących, metalowych elementów, które mogą odmrozić skórę. Ubranko powinno też łatwo się zdejmować i nakładać - powinno być zapinane. Dobrze, jeśli ma miejsce na przypięcie smyczy lub przewleczenie karabińczyka przez otwór.
Jak zmierzyć psa na ubranko?
Jak uszyć ubranko dla psa
Ubranka dla psów można kupić w sklepach zoologicznych: stacjonarnych lub internetowych. Producenci prześcigają się w pomysłach. Zręczne osoby mogą się pokusić o samodzielne wykonanie. Najprostsze i najtańsze rozwiązanie to wykorzystanie nieużywanej odzieży, np. swetra. Wystarczy odciąć rękaw. Szyja psa powinna przechodzić przez ściągacz rękawa.
Taki psi sweterek to pomysł raczej dla niewielkich zwierząt oraz "moda" na przejściową i suchą porę roku. W mokrym sweterku psiakowi będzie chłodno i może się przeziębić.
Ubranko pooperacyjne dla psa
Niektóre stroje mają pomóc psom w rekonwalescencji po wypadku lub operacji. Tzw. fartuszek lub ubranko pooperacyjne dla psa chronią szwy na ciele psa przed rozdrapaniem i pogryzieniem. Wybór ubranka pooperacyjnego dla psa zależy od typu zabiegu, jaki przeszedł pies, oraz wielkości zwierzęcia.
Ubranka pooperacyjne dla psa występują w różnych rozmiarach, od XXS do XXL (19-70 cm). Zamawiając taki strój w internecie należy zmierzyć odległość między przednią i tylną łapą.
Zobacz koniecznie: Państwo Bierzyńscy żyją z prawie setką psów