W statucie SP nr 45 galowy strój u dziewcząt to spódnica lub sukienka. A spodnie? Na szkolnych akademiach w podstawówce w Łodzi tylko dla chłopców
– Strój dziewczęcy składa się z: białej bluzki oraz ciemnej spódnicy/sukienki – ten zapis w statucie SP nr 45 na Bałutach w Łodzi, odnoszący się do uczniowskiego ubioru galowego, uznało za nielegalny oraz dyskryminujący Stowarzyszenie Umarłych Statutów (SUS).
To organizacja (z siedzibą w Gródku na Podlasiu), która nagłaśnia przypadki zapisów w szkolnych dokumentach, jej zdaniem, sprzecznych z polskim prawem.
W województwie łódzkim kilka interwencji SUS zakończyło się już zaleceniem zmiany statutu po kontroli kuratorium oświaty. Jak jest tym razem?
SUS przesłało do Waldemara Flajszera, kuratora z Łodzi, wniosek o kontrolę legalności statutu SP nr 45 w październiku 2021 r.
– Współczesne kanony kultury kreują mnogość strojów galowych i dlatego ograniczenie strojów galowych jedynie do "białej bluzki", "ciemnych długich spodni lub spódnicy/sukienki" jest nieproporcjonalne do celu w postaci zapewnienia podniosłego charakteru danej uroczystości. Niezrozumiałe jest także zróżnicowanie wymaganego stroju w zależności od płci, co m.in. powoduje, że kobiety nie mogą założyć spodni. Ograniczenie to jest dyskryminujące i całkowicie nieuzasadnione – utrzymuje stowarzyszenie z Gródka w treści swojego wniosku.
Stanowisko podstawówki z Bałut. Spodnie w stroju galowym tylko dla chłopców to uzgodnienia całej szkolnej społeczności
Co na to Małgorzata Zwolińska, dyrektor SP nr 45 w Łodzi? W środę (27 października), w odpowiedzi na nasze pytanie o sprawę spodni, stwierdziła, że zasady ubierania się uczniów zostały wprowadzone zgodnie z odnoszącym się do tej kwestii artykułem ustawy Prawo oświatowe.
– Zasady dotyczące codziennego stroju są bardzo liberalne. Dziewczynki mogą chodzić, i oczywiście chodzą do szkoły, także w spodniach. Wymogi dotyczące stroju, w tym rodzaju i kolorystyki stroju galowego, zostały ustalone w trybie uzgodnień całej społeczności szkolnej: nauczycieli, uczniów, rodziców. W podobnym trybie mogą zostać wprowadzone ewentualne zmiany – stwierdziła dyrektor.
Łódzkie kuratorium w swoim środowym stanowisku potwierdziło legalność wprowadzenia zapisu w statucie SP nr 45.
Kwestia spodni to nie pierwszy spór o szkolne statuty w Łodzi. Spór w liceum Politechniki Łódzkiej...
Ale nie zawsze kurator w sporach dyrektorów ze stowarzyszeniem z Gródka staje po stronie tych pierwszych. W lutym 2021 r. opisaliśmy interwencję SUS w sprawie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej (P LO PŁ). Dotyczyła ona m.in. braku możliwości usprawiedliwiania nieobecności przez pełnoletnich uczniów tej szkoły.
– Możliwość usprawiedliwiania nieobecności przez pełnoletnich uczniów została dopuszczona zgodnie z zaleceniem Łódzkiego Kuratora Oświaty w Łodzi – napisał po tej interwencji Tomasz P. Kozera, dyrektor P LO PŁ, w odezwie do swoich uczniów. – Jest mi przykro, że wśród nas znalazły się osoby, które do Stowarzyszenia Umarłych Statutów złożyły skargę sugerującą, iż w naszej szkole nie przestrzega się prawa. Taka opinia jest wysoce niesprawiedliwa.
