Udaremniono duży przemyt zwierząt z Madagaskaru. Wywieziono stamtąd lemury i żółwie promieniste

Adam Kielar
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Tajlandzka policja przechwyciła 48 lemurów i 1076 żółwi promienistych nielegalnie złapanych i wywiezionych z Madagaskaru i zatrzymała sześć odpowiedzialnych za ich przemyt osób. Podejrzani mieli należeć do międzynarodowego gangu.
Międzynarodowy gang przemycał lemury i żółwie promieniste.
Międzynarodowy gang przemycał lemury i żółwie promieniste. © Francis C. Franklin / CC-BY-SA-3.0

Spis treści

Udaremniono ogromny przemyt zwierząt

Zwierzęta w oczekiwaniu na odbiorców przetrzymywane były w 41 skrzyniach i 11 klatkach w sześciu pickupach, zaparkowanych przy hotelu w Chumphon w południowej Tajlandii.

Tajlandzki generał Wacharin Pusit, dowódca Wydziału Zwalczania Przestępczości Przeciwko Zasobom Naturalnym i Środowisku, wraz z przedstawicielami amerykańskiej organizacji U.S. Fish and Wildlife Service, poinformował pod koniec minionego tygodnia, że za przemyt odpowiada duża międzynarodowa siatka handlarzy dziką przyrodą.

„W wyniku przeszukania farmy powiązanej z podejrzanymi, policja skonfiskowała dodatkowo 179 żółwi, 30 naczelnych i trzy młode krokodyle” – dodał Pusit.

Międzynarodowy gang przemytników zwierząt

Generał wyjaśnił, że jego ludzie otrzymali cynk o grupie międzynarodowych handlarzy dzikimi zwierzętami, którzy przemycali afrykańskie zwierzęta przez Sumatrę do tajlandzkiego dystryktu La-ngu w prowincji Satun, przy granicy z Malezją, a następnie transportowali je do Bangkoku, skąd miały zostać wysłane do Hongkongu, Tajwanu i Korei Południowej, gdzie są popularnymi zwierzętami domowymi i uważane są za talizmany przynoszące szczęście.

Odebrane przemytnikom zwierzęta na czarnym rynku osiągnęłyby wartość około 2 mln dolarów.

Żółw promienisty.
Żółw promienisty. André Karwath / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.5

Żółwie promieniste, które w Tajlandii sprzedawane są zwykle za 100 000 bahtów (około 3 tys. dolarów) za sztukę, w Hongkongu osiągają cenę nawet 1 milion bahtów (około 30 tys. dolarów) lub więcej. Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody uznawane są za krytycznie zagrożone wyginięciem.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl