Uhonorowano piętnastu Ukraińców, którzy podczas Rzezi na Wołyniu ratowali Polaków. Przyznano im ważne odznaczenie

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 12 lat
Ukraińcy, którzy pomogli Polakom podczas trwania Rzezi na Wołyniu, zostali uhonorowani w czwartek medalami Virtus et Fraternitas. Medale odebrali żyjący członkowie rodzin piętnastu bohaterów z Wołynia.
Krewna odznaczonego Piotra Parfeniuka Ludmiła Hurska
Krewna odznaczonego Piotra Parfeniuka Ludmiła Hurska PAP/Marcin Obara

Bohaterowie spod Wołynia uhonorowani. Prezydent wysłał poruszający list

W czwartek, 6 lipca w Belwederze dokonano wręczenia medali Virtus er Fraternitas dla piętnastu Ukraińców, który w czasie Rzezi Wołyńskiej pomagali Polakom przeżyć. Medale odebrali rzecz jasna członkowie rodzin uhonorowanych. Jedynie osobiście medal odebrał Wołodymyr Kryżuk. Medale dla bohaterów wręczył Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot, który przeczytał list od prezydenta RP Andrzeja Dudy. Oto on:

Obecna uroczystość poprzedza obchody 80. rocznicy Krwawej Niedzieli - 11 lipca 1943 r. - kiedy wołyńskie wsie spłynęły krwią Polaków. W najbliższych dniach będziemy mówić wiele i gorzko o tej najtrudniejszej karcie polsko-ukraińskiej historii. Jednak dziś czcimy Ukraińców, którzy w obliczu zagłady zachowali swoje człowieczeństwo i ratowali zagrożonych śmiercią Polaków, ukrywali ich i opiekowali się nimi. Wykazali się heroiczną odwagą, choć groziła im za to śmierć. W tamtych mrocznych czasach dali oni wspaniałe świadectwo braterstwa, które przetrwało czas terroru. Zasłużyli na najwyższe uznanie przez Rzeczpospolitą. Z wdzięcznością uhonorujemy pana Wołodymyra Kryżuka, który pielęgnuje pamięć ofiar Rzezi Wołyńskiej i troszczy się o utrzymanie grobów i miejsc kaźni. Mówiąc o bohaterach tej uroczystości, nie sposób pominąć współczesnego kontekstu, jakim jest agresja Rosji na Ukrainę.

Dokumentowanie i ustalanie prawdy o wspólnej historii jest dziś nie tylko racją stanu naszych państw, ale też orężem przeciw dezinformacji. Od wybuchu wojny kremlowska propaganda usiłuje podsycać resentymenty i rozdrapywać rany.

Pośmiertnie medalami Virtus et Fraternitas odznaczono następujące osoby: Piotra Parfeniuka, Lubow i Antona Parfeniuków, Paraskewę Padlewską, Semena Biliczuka, Ustynę i Sawę Kowtoniuków, Herasyma Łukiańczuka, Sofię i Pawło Kyc, Anastasiję i Mykołę Koreń, Oksanę Karpiuk, Jewhenię i Prokopa Bondaruków. Tylko ukraiński wolontariusz, a także nauczyciel i samorządowiec Wołodymyr Kryżuk, odebrał medal osobiście z rąk Pawła Szrota i Piotra Glińskiego. Jest najprawdopodobniej ostatnim żyjącym, który pamięta te dni i pomagał Polakom.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Rzeź Wołyńska. Co się wtedy wydarzyło?

Rzeź Wołyńska była ludobójstwem, ze strony Ukraińców na Polakach. 80 lat temu, 11 i 12 lipca 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na ok. 150 miejscowości zamieszkałych przez Polaków. Wykorzystano fakt gromadzenia się w niedzielę 11 lipca ludzi w kościołach. „Krwawa niedziela” jest uważana za szczytowy moment ludobójstwa dokonywanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-1945. W wyniku ludobójczych działań na Wołyniu zginęło ok. 100 tys. Polaków.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl