Akcja filmu toczy się w latach 60., w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Joshua Mansky to genialny matematyk, który u szczytu kryzysu kubańskiego zostaje porwany przez amerykańskie tajne służby. Nadużywający alkoholu zapomniany geniusz ma wystąpić w szachowym pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi Gawryłowowi na międzynarodowym turnieju w Polsce.
Rywalizacja między graczami jest jednak tylko przykrywką dla szpiegowskiej rozgrywki. Kiedy sojusznicy okazują się wrogami i nie wiadomo, komu naprawdę ufać, Mansky musi wykonać decydujący ruch, mający powstrzymać konflikt nuklearny.
- Ten film jest wypadkową kilku elementów, które fascynowały nas z Marcelem Sawickim, współautorem scenariusza. Czyli postać głównego bohatera, który przechodzi radykalną przemianę pod silną presją okoliczności, w niesamowitym miejscu i fascynujących czasach – w Pałacu Kultury i Nauki na początku lat 60. – mówi Łukasz Kośmicki, reżyser i scenarzysta.
Twórcom „Ukrytej gry” udało się zgromadzić na planie międzynarodową obsadę. W roli Mansky’ego wystąpił amerykański aktor Bill Pullman, którego znamy choćby z „Zagubionej autostrady” czy „Dnia niepodległości”. Robert Więckiewicz („Pod mocnym aniołem”, „W ciemności”) wciela się w dyrektora Pałacu Kultury i Nauki, a rosyjski aktor Aleksiej Sieriebriakow („Lewiatan”, „Ładunek 200”) - w sowieckiego mistrza szachowego Gawryłowa.
Ponadto w obsadzie znajdują się Lotte Verbeek („Nic osobistego”, „Outlander”, „Rodzina Borgiów”), James Bloor („Dunkierka”) i Corey Johnson („Kapitan Phillips”, „Ultimatum Bourne’a”).
– Bardzo cieszę się, że miałem okazję przyjechać i poznać Warszawę. Kiedy kręci się film w danym mieście, poznaje się je od zupełnie innej strony. Odwiedza się najbardziej wyjątkowe plenery, kręci się w miejscach, których nie widzieli nawet mieszkający tutaj całe życie warszawiacy. Byliśmy w niedostępnych na co dzień pomieszczeniach Pałacu Kultury i Nauki, widzieliśmy go w innym oświetleniu. Miałem naprawdę wiele szczęścia – podkreślał Bill Pullman.
Atmosferę zimnej wojny i kryzysu kubańskiego buduje scenografia przygotowana przez Allana Starskiego. Klimat szpiegowskiej gry oddają zdjęcia Pawła Edelmana. Jedną z głównych ról w filmie odgrywa Pałac Kultury i Nauki. W scenografii Allana Starskiego oraz w obiektywie Pawła Edelmana budynek ten staje się jednocześnie symbolem epoki oraz niemym świadkiem wydarzeń filmowych.
„Ukryta gra” za kilkanaście dni będzie walczyć o Złote Lwy w Konkursie Głównym na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Do polskich kin obraz trafi nieco później - 8 listopada.
