Ulewy i burze w Małopolsce. Mamy już 3 stopień ostrzegawczy. Mocno wzbierają rzeki. - Sytuacja jest poważna - mówi wojewoda

Piotr Rąpalski
Załamanie pogody. Sprawdź prognozę
Załamanie pogody. Sprawdź prognozę Andrzej Banas
Wojewoda Małopolski przyznaje, że sytuacja pogodowa w Małopolsce jest poważna. Służby, w tym wojsko są w gotowości. Gromadzony jest sprzęt przeciwpowodziowy. IMGW wprowadziło 3 stopień ostrzeżeń pogodowych dla Krakowa i Małopolski. Sytuacja zmienia się dynamicznie, a front, który przyniesie potężne ulewy i burze poszerza się i obejmie również nasze województwo. Mamy też ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia o wzbieraniu rzek i przekroczeniu stanów alarmowych. Robi się naprawdę groźnie. IMGW opublikowało najnowszy model pogodowy na nadchodzące dni.

Po spotkaniu wojewody małopolskiego w sprawie sytuacji pogodowej

- Sytuacja jest bardzo poważna. W godzinach popołudniowych IMGW wydał dla Małopolski ostrzeżenie meteorologiczne najwyższego – trzeciego – stopnia o intensywnych opadach deszczu. Suma opadów w całym okresie objętym ostrzeżeniem może sięgnąć 290 mm, co jest wartością bardzo wysoką. Służby są w gotowości. Jeżeli będzie taka potrzeba, będziemy występować o zaangażowanie wojska. Mam tu na myśli zarówno zaangażowanie sił, jak i określonego sprzętu. Jesteśmy w kontakcie z samorządami. To będzie dla nas wszystkich wymagający czas. Apeluję do mieszkańców o ostrożność. Przede wszystkim nie wolno zbliżać się do wezbranych rzek. Słuchajmy poleceń służb i komunikatów o zagrożeniu, ale zarazem nie wywołujmy nadmiernej paniki – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Wieczorem odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem przedstawicieli zarówno służb, Wojska, instytucji, jak i samorządów (starostów i prezydentów miast).

Pełna mobilizacja

Wojewoda odebrał meldunki potwierdzające pełną mobilizację. Zwiększone są obsady osobowe, gotowy jest sprzęt, który może być wykorzystywany. 24 godziny na dobę będą pracowały wojewódzkie magazyny przeciwpowodziowe dysponujące sprzętem takim jak pompy czy worki na piasek (w liczbie ok. 2 mln). Wzmocniona jest obsada Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie.

Uruchomione są procedury na wypadek zaangażowania Wojska. W gotowości są małopolscy „terytorialsi”, którzy będą pomagać mieszkańcom, jeśli zajdzie taka potrzeba. W przypadku decyzji o zadysponowaniu do działań żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej będą oni podzieleni na tzw. moduły zadaniowe.

Tylko na najbliższą dobę przewiduje się też pozostawanie w gotowości do działań 400 strażaków PSP i ok. 50 tys. druhów OSP. W każdym powiecie w komendach PSP zostały zwiększone obsady osobowe.

Długotrwały deszcz w Krakowie i Małopolsce

Prognozowane są intensywne opady deszczu, o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana suma opadów

  • od godz. 20.00 12.09. do 7.00 13.09. wyniesie od 10 mm do 20 mm,
  • od godz. 7.00 13.09. do godz. 7.00 14.09. wyniesie od 70 mm do 90 mm,
  • od godz. 7.00 14.09. do godz. 7.00 15.09. wyniesie od 90 mm do 120 mm, lokalnie do 140 mm,
  • od godz. 7.00 15.09. do godz. 7.00 16.09. suma opadów wyniesie od 20 mm do 40 mm.

Okres obowiązywania: od godziny 20.00 dziś do 7.00 16.09. Początkowo przez IMGW wskazywane były jeszcze nieco większe wartości, po południu ostrzeżenie nieznacznie się zmieniło.

Konsekwencją takich opadów mogą być wezbrania rzek z przekroczeniem stanów alarmowych. Wobec prognozowanej sumy opadów prawdopodobne są wystąpienia rzek z koryt, a tym samym podtopienia.

Wydane przez IMGW ostrzeżenie hydrologiczne 3. stopnia wskazuje, że największa intensywność zjawisk wystąpi w dniach 14-15.09. Punktowo będą mieć miejsce znaczne wzrosty powyżej stanów alarmowych.

Godz. 20

Zbiorniki retencyjne

Po południu poziom wody w małopolskich rzekach układał się w strefie stanów niskich i średnich.

W związku z niekorzystnymi prognozami meteorologicznymi zbiorniki retencyjne administrowane przez PGW Wody Polskie RZGW w Krakowie są przygotowane do redukcji fali wezbraniowej, a ich pojemności powodziowe zostały dodatkowo powiększone w wyniku deficytu wody w zlewniach dorzecza, wynikającego z utrzymujących się w ostatnich tygodniach niżówek. W przypadku obiektów kaskady Soły ich pojemność powiększono zwiększonym odpływem dla poprawy warunków przepływu na Wiśle i ratowania stanu środowiska wodnego. Wszystkie zbiorniki retencyjne w regionie posiadają pojemności powodziowe znacznie większe niż wymagane w instrukcjach gospodarowania wodą i stanowią istotny element systemu ochrony przeciwpowodziowej.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Słuchajmy komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania. Zadbajmy o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany, a pojazdy z terenu posesji przestawmy w niezagrożone miejsca. Przede wszystkim – nie zbliżajmy się do wezbranych rzek.

- W takich trudnych sytuacjach warto przypominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, ale też o tym, abyśmy mieli na uwadze słabszych, którzy mogą czuć się zaniepokojeni sytuacją pogodową czy potrzebować pomocy. Uważajmy na siebie i pomagajmy sobie nawzajem – dodaje wojewoda Klęczar.

W dzisiejszym komunikacie turystycznym Tatrzański Park Narodowy zwrócił też uwagę na kwestie związane z górskimi wycieczkami: W związku z prognozowanym przez IMGW, w najbliższych dniach, zagrożeniem wystąpienia bardzo intensywnych opadów deszczu, prosimy o zwiększenie czujności i dostosowania swoich planów do prognozowanych warunków.

IMGW prognozuje przebieg ulew dzień po dniu

Prognozowana sytuacja meteorologiczna i hydrologiczna w okresie 12-15.09.2024
Termin opracowania: 12.09.2024 godz. 17:00
Analiza wyników modeli numerycznych wykorzystywanych w IMGW-PIB wskazuje na następujący przebieg zjawisk:

  • W piątek (13 września), największe sumy opadów występować będą w dalszym ciągu w woj. dolnośląskim i opolskim (gdzie spadnie kolejne 50-70 mm w ciągu dnia), a także w obrębie woj. śląskiego i małopolskiego. Z upływem dnia opady będą stopniowo się intensyfikować. Strefa opadów o mniejszej intensywności rozciągać się będzie aż do północnych krańców Polski. Sumy opadów z reguły nie będą przekraczać 20-30 mm.
  • W sobotę (14 września) intensywne opady deszczu obejmą obszary województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego oraz małopolskiego. W tym rejonie prognozuje się wystąpienie sumy dobowej od 50 do 120 mm. Największe sumy spodziewane są w południowych częściach wymienionych województw. Na pozostałym obszarze kraju (poza północno-zachodnią częścią Polski, gdzie opady nie wystąpią lub będą śladowe) prognozuje się wystąpienie sum dobowych od 15 do 50 mm. Względem wcześniejszej aktualizacji wyników modeli (z 11.09.2024, godz. 14:00), strefa najbardziej intensywnych opadów przemieściła się nieznacznie na wschód. W przypadku rozwoju strefy burz i silnych opadów pochodzenia konwekcyjnego, sumy opadów mogą być miejscami większe.
  • W niedzielę (15.09) intensywne opady deszczu wystąpią głównie w województwach dolnośląskim opolskim i śląskim, gdzie według prognoz maksymalna suma dobowa wyniesie miejscami do 60-70 mm. Opady do 30 mm wystąpią na terenie województw: wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Jeden z modeli wskazuje na możliwość wystąpienia dużych sum opadów deszczu w województwie małopolskim i podkarpackim, gdzie w ciągu doby może miejscami spaść do ok. 50 mm deszczu.

Prezentowany scenariusz prognozowanych zjawisk został opracowany w oparciu o wyliczenia modeli numerycznych: GFS, ECMWF, UM4km oraz COSMO. Należy mieć na uwadze ograniczenia modeli wynikające z zastosowanych różnych schematów parametryzacyjnych procesów mikrofizycznych zachodzących w chmurach, różnych schematów numerycznych oraz siatek obliczeniowych. Obecne prognozy charakteryzują rozbieżności co do położenia niżu, co może być związane z tym, że przebieg zdarzeń będzie mógł się różnić od przedstawionego.

Aktualna sytuacja hydrologiczna

Aktualnie (12.09.2024 r.) na rzekach w Polsce dominują spadki i stabilizacja. Na stacjach hydrologicznych Polsce przeważa strefa wody niskiej (63% wszystkich stacji) i średniej (34%), a na 3% notowana jest strefa stanów wysokich.
Nie zanotowano przekroczenia stanu alarmowego na stacjach hydrologicznych w Polsce. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 1 stacji hydrologicznej w dorzeczu Odry.

Prognozowana sytuacja hydrologiczna

W okresie 12-16.09.2024 r. w efekcie prognozowanego rozwoju sytuacji meteorologicznej przez cały okres prognostyczny należy spodziewać się bardzo szybkich i niebezpiecznych wzrostów stanów wody- pomimo aktualnie niskich stanów i obwiązujących ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną

Wzrosty stanu wody wraz z przekroczeniem stanów umownych obejmą w szczególności sudeckie dopływy Odry. Zagrożenie powodziowe zaznaczy się tam już 12.09.2024 r. Sytuacja szczególnie niebezpieczna będzie w zlewniach Osobłogi, Nysy Kłodzkiej, górnego Bobru i Kwisy, oraz Oławy, Ślęzy, Bystrzycy i Kaczawy.

Od 13.09.2024 r. intensywne opady deszczu będą występowały też w zlewni Małej i Górnej Wisły, co zaznaczy się również w sytuacji hydrologicznej, w szczególności na karpackich dopływach rzeki Wisły. Największe przyrosty stanów wody są prognozowane w okresie 13-16.09.2024 r.

Początkowo zagrożenie występować będzie na mniejszych ciekach i w górnych odcinkach głównych rzek. W wyniku prognozowanych, bardzo intensywnych opadów, szczególnie w obszarach zurbanizowanych wystąpią podtopienia. Istnieje zagrożenie pojawienia się powodzi błyskawicznych.

W dalszych dniach woda powodziowa spływać będzie w dół zlewni, zaznaczając się wzrostami stanu wody i przekroczeniami stanów umownych na głównych rzekach.

Obowiązujące ostrzeżenia:
Obowiązujące ostrzeżenia meteorologiczne dotyczą prognozowanych intensywnych opadów deszczu. Ostrzeżenia 3 stopnia zostały wydane dla woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego obowiązują do 16.09.2024 r. g. 07:00. Ostrzeżenia 2 stopnia obowiązują w części woj. wielkopolskiego i łódzkiego do 14.09.2024 r. g. 06:00. Ostrzeżenia 1 stopnia obowiązują w części woj. kujawsko-pomorskiego.

Ostrzeżenia 1 stopnia dotyczące gęstej mgły obowiązują we wschodniej części kraju.

Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne przed wezbraniami 2 i 3 stopnia dla województw: dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie, wielkopolskie, łódzkie.

Ponadto część Polski pokryta jest ostrzeżeniami przed suszą hydrologiczną.

Najnowsza prognoza pogody dla Małopolski

12.09.2024 19:30 - 19:30 13.09.2024 (Czwartek/Piątek)
W nocy zachmurzenie duże. Postępujące od zachodu opady deszczu, początkowo we wschodniej części województwa miejscami zanikające przelotne opady deszczu. Suma opadów miejscami do 10 mm. Temperatura minimalna od 10°C na zachodzie do 12°C na wschodzie województwa, w rejonach podgórskich od 8°C do 10°C, wysoko w Beskidach od 7°C do 11°C, na szczytach Tatr około 6°C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą północno-zachodniego. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, południowy.

W dzień zachmurzenie duże i całkowite. Opady deszczu, zwłaszcza w zachodniej i południowej części województwa, nasilające się po południu. Suma opadów do 20 mm. Temperatura maksymalna od 20°C na zachodzie do 23°C na wschodzie, w rejonach podgórskich do 17°C do 21°C, wysoko w Beskidach od 11°C do 15°C, na szczytach Tatr około 9°C. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, z kierunków północnych. Wysoko w górach wiatr dość silny, w porywach do 60 km/h, południowy skręcający na wschodni.

13.09.2024 19:30 - 19:30 14.09.2024 (Piątek/Sobota)
W nocy zachmurzenie całkowite. Opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Suma opadów do 30 mm na północy województwa i do 60 mm na południu. Temperatura minimalna od 13°C do 16°C, w rejonach podgórskich od 10°C do 14°C, wysoko w Beskidach od 6°C do 9°C, na szczytach Tatr około 6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni. Wysoko w górach wiatr dość silny, w porywach do 60 km/h, z kierunków wschodnich.

W dzień zachmurzenie całkowite. Opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Suma opadów do 50 mm, na południu województwa do 60 mm. Temperatura maksymalna od 16°C na zachodzie do 20°C na wschodzie regionu, w rejonach podgórskich od 14°C do 18°C, wysoko w Beskidach od 7°C do 10°C, na szczytach Tatr około 6°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, północny i północno-wschodni. Wysoko w górach wiatr dość silny, w porywach do 60 km/h, później umiarkowany, porywisty, wschodni i północo-wschodni.

godz. 14:

Ostrzeżenie przed ulewami w Krakowie i Małopolsce

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia przed opadami deszczu. Obowiązuje ono od dziś, 12 września, od godz. 20.00, aż do poniedziałku, 16 września, do godz. 7.00.

ostrzeżenia meteo
ostrzeżenia meteo IMGW

Synoptycy prognozują opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana suma opadów na najbliższą noc wyniesie od 40 do 70 mm. Meteorolodzy przewidują, że suma opadów na okres od 14 września, od godz. 7.00, do 15 września, do godz. 7.00 wyniesie od 80 do 120 mm. Kolejna doba – od 70 do 110 mm, a lokalnie do 150 mm. Na niedzielę i poniedziałek przewiduje się już uspokojenie sytuacji – suma opadów wyniesie od 20 do 40 mm.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 90 proc. Ostrzeżenie może być aktualizowane!

Spotkanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie sytuacji pogodowej w Krakowie i Małopolsce

W czwartek, 12 września, odbyło się zebranie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Podczas spotkania przeanalizowano możliwe zagrożenia dla Krakowa w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu i podjęto następujące działania:

  • Dzisiaj, 12 września, od wczesnych godzin porannych stałej kontroli i ewentualnemu oczyszczeniu poddawane są rowy odwadniające, przepusty, kolektory i miejsce szczególnie narażone (m.in. na ul. Udzieli, Kosiarzy, Majora i innych) na zbieranie się zanieczyszczeń uniemożliwiających swobodny odpływ wody
  • Zapewniono dyżury oraz gotowość do użycia w razie potrzeby sprzętu znajdującego się w Gminnym Magazynie Przeciwpowodziowym przy ul. Siwka
  • Polskie Koleje Państwowe zapewnią stałe oczyszczanie potoku Drwinka przed przepustem pod torami kolejowym przy ul. Udzieli
  • Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej zapewni pełną mobilizację podległych sił i środków wspomaganych Ochotniczymi Strażami Pożarnymi do realizacji zadań kryzysowych
  • Komendant Straży Miejskiej Miasta Krakowa poprzez podległe struktury zapewni stały dopływ informacji w zakresie monitoringu sytuacji powodziowej na terenie miasta zgodnie z procedurami do Planu Zarządzania Kryzysowego
  • Komendant Miejski Policji zapewni realizację zadań wynikających z bieżących potrzeb w tym służby ruchu drogowego (m.in. objazdy, pilotowanie pojazdów przewożących piasek oraz sprzęt przeciwpowodziowy)
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie zapewni w razie potrzeby wzmocnienie działań transportowych
  • Wodociągi Miasta Krakowa zapewnią gotowość do wykorzystania sprzętu do udrażniania kanalizacji na terenie Krakowa
  • Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa będzie utrzymywać stały kontakt ze służbami dyżurnymi TAURON Dystrybucja oraz PGNiG w celu zapewnienia szybkiego usuwania ewentualnych awarii w sieci
  • Jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna przygotuje worki z piaskiem, które w zależności od potrzeb będą przekazywane mieszkańcom w rejonach zagrożonych
  • Członkowie Zespołu Zarządzania Kryzysowego zostali zobowiązani do pełnej dyspozycyjności do realizacji zadań w okresie występowania zagrożenia.

Magazyn przeciwpowodziowy, którym zarządza KEGW jest w pełni wyposażony. Przechowywany jest tam sprzęt, który używany jest w czasie powodzi, m.in. pompy, agregaty prądotwórcze, łodzie, koce, gumiaki czy ubrania przeciwdeszczowe. Zgromadzono prawie 2 tys. ton piasku i 200 tys. pustych worków.

ostrzeżenia meteo
ostrzeżenia meteo IMGW

W Krakowie mamy ponad 27 tys. wpustów ulicznych, potocznie nazywanych „kratkami”. KEGW prosi o monitorowanie sytuacji w swoim najbliższym otoczeniu. Zauważone przypadki niedrożnych studzienek należy zgłosić pod nr 12 616 75 55 przez całą dobę z podaniem ich lokalizacji. Ekipy interwencyjne natychmiast podejmą działania we wskazanym miejscu.

Na godzinę 18.30 (dziś) wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar zwołał posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Po nim (ok. 19.15-19.30) odbędzie się briefing prasowy (sala 201 – Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, ul. Basztowa 22).

Sytuacja o 10 rano

Mieszkańcy są zaniepokojeni, ale rano informacji ze strony służb w Krakowie i Małopolsce nie było. A już docierały do nas sygnały, że mieszkańcy chcieliby wiedzieć jak mogą np. pozyskać od miasta worki z piaskiem.

Załamanie pogody. Niż genueński i ulewy z burzami

"Kraków w gotowości w związku z niżem genueńskim" - opublikował krótką notkę portal miejski kraków.pl.

W związku z przechodzeniem nad Polską niżu genueńskiego, dzisiaj w Krakowie zbierze się Zespół Zarządzania Kryzysowego, podczas którego uczestnicy: służby miejskie, inspekcje i straże zgłoszą gotowość do podjęcia działań w przypadku wystąpienia nawalnych opadów deszczu. Według obecnie obowiązujących prognoz otrzymanych z IMGW największe zagrożenia mogą wystąpić w Beskidzie Śląskim, Beskidzie Żywieckim, Beskidzie Małym i Makowskim, w rejonie Tatr i Podhala."

"Niepokojące prognozy pogodowe" - taki artykuł mamy natomiast na serwisie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Pogodowe ostrzeżenia mówią o bardzo niepokojących zjawiskach w najbliższym czasie. Temu tematowi poświęcona była wideokonferencja, której przewodniczyli minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak oraz wiceminister Wiesław Leśniakiewicz. Obecne było kierownictwo RCB, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Głównej Policji, Wód Polskich, a także dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Prognozy przedstawili eksperci z IMGW. W imieniu wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara uczestniczył II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.

Celem odprawy było omówienie bieżącej sytuacji meteorologicznej oraz przygotowanie odpowiednich działań prewencyjnych i interwencyjnych mających zminimalizować skutki prognozowanych niekorzystnych warunków atmosferycznych na terenach zagrożonych. Podkreślono, że priorytetem jest bezpieczeństwo obywateli. Dlatego też współpraca między służbami a lokalnymi władzami w obliczu nadchodzących wyzwań pogodowych jest kluczowa.

Jak podaje IMGW, najbliższe dni przyniosą ulewne opady deszczu, zwłaszcza w południowej Polsce. Możliwe są powodzie i zalania. Nad Polską będzie zalegała bardzo wilgotna masa powietrza polarnego morskiego. Znajdziemy się pod wpływem niżu genueńskiego o nazwie Boris, w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego.

Mieszkańców prosimy o śledzenie komunikatów służb i stosowanie się do zaleceń dotyczących bezpieczeństwa.

Prognoza Pogody IMGW

12.09.2024 13:30 - 19:30 12.09.2024 (Czwartek)
Po południu i wieczorem zachmurzenie umiarkowane i dużego. Na zachodzie województwa opady deszczu, w górach i we wschodniej części województwa przelotne opady deszczu i możliwe burze. Suma opadów miejscami do 15 mm. Temperatura maksymalna od 20°C na zachodzie województwa do 24°C na wschodzie, w rejonach podgórskich od 18°C na Orawie i Podhalu do 22°C w Kotlinie Sądeckiej, wysoko w Beskidach od 11°C do 15°C, na szczytach Tatr około 9°C. Wiatr początkowo słaby, z kierunków wschodnich, później umiarkowany skręcający na południowy a następnie zachodni i północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr początkowo słaby, zmienny, później umiarkowany, południowy. W czasie burz wiatr porywisty.

12.09.2024 19:30 - 19:30 13.09.2024 (Czwartek/Piątek)
W nocy zachmurzenie duże. Postępujące od zachodu opady deszczu, początkowo we wschodniej części województwa miejscami zanikające przelotne opady deszczu. Suma opadów miejscami do 10 mm. Temperatura minimalna od 10°C na zachodzie do 12°C na wschodzie województwa, w rejonach podgórskich od 8°C do 10°C, wysoko w Beskidach od 7°C do 11°C, na szczytach Tatr około 6°C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą północno-zachodniego. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, południowy.

W dzień zachmurzenie duże i całkowite. Opady deszczu, zwłaszcza w zachodniej i południowej części województwa, nasilające się po południu. Suma opadów do 20 mm. Temperatura maksymalna od 20°C na zachodzie do 23°C na wschodzie, w rejonach podgórskich do 17°C do 21°C, wysoko w Beskidach od 11°C do 15°C, na szczytach Tatr około 9°C. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, z kierunków północnych. Wysoko w górach wiatr dość silny, w porywach do 60 km/h, południowy skręcający na wschodni.

13.09.2024 19:30 - 19:30 14.09.2024 (Piątek/Sobota)
W nocy zachmurzenie całkowite. Opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Suma opadów do 30 mm na północy województwa i do 60 mm na południu. Temperatura minimalna od 13°C do 16°C, w rejonach podgórskich od 10°C do 14°C, wysoko w Beskidach od 6°C do 9°C, na szczytach Tatr około 6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni. Wysoko w górach wiatr dość silny, w porywach do 60 km/h, z kierunków wschodnich.

W dzień zachmurzenie całkowite. Opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Suma opadów do 50 mm, na południu województwa do 60 mm. Temperatura maksymalna od 16°C na zachodzie do 20°C na wschodzie regionu, w rejonach podgórskich od 14°C do 18°C, wysoko w Beskidach od 7°C do 10°C, na szczytach Tatr około 6°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, północny i północno-wschodni. Wysoko w górach wiatr dość silny, w porywach do 60 km/h, później umiarkowany, porywisty, wschodni i północo-wschodni.

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl