Wraz z początkiem grudnia 10 studentów uczelni artystycznych weźmie udział w darmowych warsztatach, podczas których stworzą instalacje nowomedialne z wykorzystaniem materiałów z odzysku oraz narzędzi cyfrowych. Nabór na warsztaty jest otwarty i odbywa się przez formularz dostępny na facebooku fundacji.
- Poprzez warsztaty chcemy zachęcić młodych twórców do eksperymentowania z różnymi technikami i materiałami. Promować ideę zrównoważonego rozwoju oraz pokazać, że sztuka może być nie tylko wyrazem artystycznej ekspresji, w której wykorzystywane są również narzędzia cyfrowe, ale także sposobem na wyrażanie troski o środowisko naturalne – mówi Paweł Pindur prezes fundacji Soundscape.
Podsumowaniem warsztatów będzie otwarty pokaz prac nowomedialnych, które powstaną w ramach warsztatów. Instalacje powstaną z elementów użytych w projekcie „Nigdzie na tej ziemi” autorstwa Szymona Szewczyka, który pełnił funkcję dynamicznej scenografii świetlnej podczas koncertów na Solar Festiwalu 2024 w Katowicach. W myśl idei upcyklingu uczestnicy będą mieli okazję nie tylko pracować z zaawansowaną technologią, ale także wnieść do procesu twórczego ideę odpowiedzialności za zasoby i wytwarzanie rzeczy w sposób przyjazny środowisku.
- Warsztaty mają na celu stworzenie serii generatywnych form świetlnych, które będą w stanie reagować zarówno na siebie nawzajem, jak i na otaczające je środowisko. Efektem finalnym będzie kompleksowe audiowizualne doświadczenie, w którym odbiorcy mogą uczestniczyć w różny sposób – jako bierni obserwatorzy lub aktywni uczestnicy, wpływający na przebieg interakcji między formami – mówi Piotr Ceglarek.
- Chcemy zwrócić uwagę na to jak wiele komponentów, które są wykorzystywane w pracach artystycznych, można ponownie wykorzystać w sztuce – w myśl zasady upcyclingu. Na zakończenie warsztatów odbędzie się pokaz prac, na który zostaną zaproszeni mieszkańcy Warszawy. Podczas tego wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję zaprezentować prace, która powstanie w trakcie warsztatów i podzielić się swoimi inspiracjami. Pokaz ma na celu nie tylko promowanie młodych artystów, ale także zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem ekologii – mówi Pindur.
I jak dodaje - Poprzez integrację sztuki, ekologii i technologii cyfrowych chcemy inspirować innych do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego i zrównoważonego rozwoju, szczególnie w sektorze kreatywnym.
- Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju od lat są jednym z priorytetów marki Volvo. Nietrudno tu o przykład. 25 proc. całego aluminium, 17 proc. całej stali i tworzyw sztucznych użytych w naszym kompaktowym SUV-ie, Volvo EX30 pochodzi z recyklingu – mówi Katarzyna Romaniec, kierownik działu marketingu Volvo Euro-Kas. - Lokalnie również optymalizujemy wpływ naszej działalności na środowisko naturalne. Od kilku lat do mycia samochodów wykorzystujemy zebraną deszczówkę, a oprócz paneli fotowoltaicznych, na dachu salonu można zobaczyć pasiekę. Miód z niej zastąpił upominki z materiałów sztucznych, często przekazywane naszym klientom – podkreśla.
Przypomnijmy: to nie pierwsze warsztaty, które dla osób dorosłych organizuje fundacja Soundscape. Wraz z początkiem roku Wojciech Wilk (Wilk Kick) przeprowadził w katowickim Laboratorium Nowych Mediów warsztaty z obsługi stacji roboczej Polyend Tracker. Na warsztatach uczestnicy wspólnie odkryli tajniki obsługi hardwarowego trackera Polyend Tracker i stworzyli utwór muzyczny w oparciu o zdobytą wiedzę.
Jeszcze wcześniej fundacja zorganizowała spotkanie warsztatowe z udziałem gościa specjalnego - Macieja Wirmańskiego (właściciel wytwórni kasetowej Szara Reneta), który przybliżył uczestnikom świat nagrań terenowych oraz pokazał substytuty drogich narzędzi do rejestracji dźwięku, które odbiorcy mogą zbudować w domowym zaciszu. Od września natomiast fundacja organizuje warsztaty z zakresu audio i sztuk wizualnych. Soundscape realizuje darmowe programy edukacyjne zarówno dla dorosłych jak i dzieci, z których w ostatnich latach skorzystało już ponad setka osób.
Organizatorem warsztatów upcykling w sztuce wraz z pokazem instalacji nowomedialnej jest fundację Soundscape, a jej partnerami Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych, Volvo Euro Kas oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.
O fundacji Soundscape
Głównym celem śląskiej fundacji Soundscape jest tworzenie platform współpracy środowisk twórczych oraz popularyzacja kultury. Polem zainteresowania jest dźwięk - naukowe podejście do niego, wykorzystanie go w muzyce, sztukach wizualnych czy przestrzeni publicznej. Organizowane koncerty, wykłady, rezydencje artystyczne oraz warsztaty leżące na przecięciu światów technologii i dźwięku prezentują zupełnie nowe spojrzenie na obcowanie z muzyką, pobudzają ciekawość oraz chęć do poszukiwania nieoczywistych rozwiązań. Soundscape oznacza pejzaż dźwiękowy, który ściśle nawiązuje do ekologii muzyki. Działania proekologiczne towarzyszą też wszystkim aktywnościom podejmowanym przez fundację. Nadzór nad działalnością Fundacji sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt sfinansowano przez Unię Europejską NextGenerationEU w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
