Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym
2 sierpnia 2022 zacznie obowiązywać dyrektywa o równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Zachowuje ona istniejące prawa, a na ich bazie proponuje ulepszone i nowe prawa – zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.
Dodatkowo pod uwagę wzięto sytuację kobiet na unijnym rynku pracy. Kobiety nadal są niedostatecznie reprezentowane na rynku pracy i na stanowiskach kierowniczych. Nowa inicjatywa ma głównie zachęcić do lepszego dzielenia się obowiązkami opiekuńczymi przez kobiety i mężczyzn.
Przewiduje się zmiany w urlopach rodzicielskich i organizacji pracy:
- urlop ojcowski – nowe prawo na szczeblu UE
- urlop rodzicielski – propozycja, by był płatny
- urlop opiekuńczy – nowe prawo na szczeblu UE
- elastyczną organizację pracy – uwzględnienie opiekunów i uaktualnienie poziomu ochrony.
Wideo: 500 plus bez waloryzacji. To plany rządu
Urlop ojcowski od sierpnia 2022 r.
Ojcom (albo drugim rodzicom) przysługiwałby urlop w wymiarze przynajmniej 10 dni roboczych w okresie narodzin dziecka, płatny w takiej samej wysokości, jaką prawo europejskie obecnie przewiduje dla urlopu macierzyńskiego. Państwa członkowskie z korzystniejszymi systemami urlopów rodzicielskich będą mogły utrzymać swoje obecne rozwiązania krajowe.
Urlop rodzicielski od sierpnia 2022 r. Dwa miesiące wyłącznie dla ojca
Zostanie utrzymane indywidualne prawo do 4 miesięcy, jednak okres, który nie podlega przeniesieniu na drugiego rodzica, wydłużyłby się do dwóch miesięcy. Urlop rodzicielski byłby też płatny. Wysokość wynagrodzenia ustalałyby państwa członkowskie.
Obecnie jeżeli matka nie pracuje, nie może przekazać prawa do urlopu ojcu dziecka. Po zmianach prawo ojca do urlopu będzie niezależne od statusu matki. Oprócz tego dwa miesiące urlopu rodzicielskiego zostaną zablokowane wyłącznie dla ojca. Jeśli go nie wykorzysta, urlop po prostu przepadnie.
Urlop opiekuńczy od sierpnia 2022 r.
Urlop ten przysługiwałby pracownikom zajmującym się krewnymi, którzy z poważnych względów zdrowotnych potrzebują opieki lub wsparcia. Wynosiłby 5 dni roboczych rocznie. W gestii państw członkowskich pozostawałaby decyzja, czy urlop przyznawać na zasadzie indywidualnej i na jakich ewentualnych dodatkowych warunkach.
Elastyczna organizacja pracy od sierpnia 2022 r.
Prawo do ubiegania się o elastyczną organizację pracy przysługiwałoby nie tylko wszystkim rodzicom, ale rozszerzyłoby się na pracujących opiekunów.
