Program "Mama 4+". Czym jest i dla kogo jest przeznaczony?
Program "Mama 4+", to rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Skierowane jest do seniorów, którzy ze względu na opiekę nad co najmniej czwórką dzieci nie mogli podjąć pracy lub musieli z niej zrezygnować. W pierwszym roku istnienia projektu z dodatkowych środków skorzystało niemal 54 tysiące osób.
Jak podkreślała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, sporą część wypłacanych środków stanowią świadczenia dopełniające.
- Oznacza to, że większość uprawnionych do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego w przeszłości pracowało, ale z pewnych powodów nie udało im się wypracować minimalnej emerytury – tłumaczy minister Marlena Maląg.
– Wprowadzenie programu „Mama 4+” to forma docenienia trudu rodzicielstwa i element solidarnościowej polityki rządu i kierowanego przeze mnie resortu – dodała szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.
Dla kogo świadczenie "Mama 4+"?
Wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające mogą składać osoby, które osiągnęły wiek emerytalny (w przypadku kobiet to 60 lat, w dla mężczyzn – 65 lat) i nie posiadają niezbędnych środków utrzymania.
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające "Mama 4+" będzie mogło być przyznane matce, która urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci, a w przypadku śmierci matki dziecka albo porzucenia dzieci przez matkę – ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci.
Jak informuje ministerstwo rodziny i polityki społecznej, świadczenie będzie przysługiwać wyłącznie osobom mieszkającym w Polsce i mającym (po ukończeniu 16 lat) tzw. ośrodek interesów życiowych na terytorium naszego kraju – przez co najmniej 10 lat.
Kto jeszcze będzie mógł się starać o dodatkowe pieniądze w ramach programu "Mama 4+"? O rodzicielskie świadczenie uzupełniające będą mogli składać również posiadający prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz cudzoziemcy legalnie przebywający na terytorium Polski.
Uzyskanie prawa do świadczenia nie będzie związane z wcześniejszym opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne.
Ile wynosi świadczenie "Mama 4+" w 2023 roku?
Kwota maksymalna, jaka przysługuje z tytułu programu "Mama 4+" wynosi 1588,44 zł. Ubiegać się mogą o nią osoby, które nie pobierają renty lub emerytury, wówczas przysługuje im pełna wysokość świadczenia.
Zobacz krok po kroku, jak otrzymać dodatkowe świadczenie "Mama 4+"!
Więcej o programie "Mama 4+" można przeczytać m.in. na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zobacz również:
Zobacz też:
- Zmiany w prawie spadkowym. Kto nie dostanie spadku? W 2023 wejdzie w życie ważna modyfikacja. Wyłączenie od dziedziczenia
- Waloryzacja emerytur w marcu 2023. Rekordowe sumy dla polskich emerytów. Ile otrzymasz Sprawdź wyliczenia dla swojej emerytury
- Dodatkowe pieniądze dla wielu Polaków. Te osoby otrzymają ponad 4000 złotych dodatkowych świadczeń. To rekompensata za inflację i drożyznę!
- Trzynasta emerytura trafia do Polaków. Zobacz, od czego zależy wysokość twojej emerytury lub renty! Pierwsze przelewy dotarły do emerytów!
