Ponad 9 mln Polaków planuje w tym roku spędzić swój urlop za granicą. Osoby wybierające się na wakacje za granicę jako kraj swojego wypoczynku najczęściej podają Chorwację (16 proc., wzrost o 4 p.p. w porównaniu do 2018 roku). Z danych Mondial Assistance wynika, że kraj ten odwiedzi około 1,6 mln Polaków.
Aż 16 proc. planujących wyjechać na zagraniczne wakacje chce swój urlop spędzić w Chorwacji.
- Bardzo mnie cieszy wynik raportu. Chorwacja to europejski róg obfitości, jeśli chodzi
o atrakcje turystyczne. Malownicze plaże, jedno z najczystszych mórz na świecie, wysokie góry oraz unikatowe Parki Narodowe stanowią o niezwykłym magnetyzmie tego kraju. Jeśli do tego dodamy gościnność mieszkańców otrzymamy gotową receptę na niesłabnącą popularność Chorwacji wśród Polaków – mówi Agnieszka Puszczewicz, dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce.
Niezbędna polisa
W lipcu i sierpniu 2018 roku aż 8 proc. wszystkich zgłoszeń z prośbą o pomoc do Centrum Operacyjnego Mondial Assistance, przy ubezpieczeniu turystycznym, pochodziło z terenu Chorwacji.
- Większość osób potrzebowała pomocy w zorganizowaniu wizyty lekarskiej. Nasi klienci często też korzystali z możliwości zakupu leków w ramach polisy. Warto pamiętać, że korzystając z chorwackiej, nawet państwowej, służby zdrowia pacjent jest zobowiązany do uczestniczenia w kosztach leczenia. Dlatego tak ważne jest posiadanie, poza kartą EKUZ, dodatkowego ubezpieczenia – mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.
W Chorwacji wysokość dopłat do leczenia zależna jest m.in. od specjalisty, do którego się udajemy. W przypadku leczenia szpitalnego dopłata może wynieść do 2 tysięcy kun, czyli ponad 1,1 tys. zł za pobyt. Tylko niektóre, podstawowe, leki na receptę są bezpłatne.
Transport medyczny do kraju
Karta EKUZ nie zapewnia również pokrycia kosztów transportu medycznego do kraju zamieszkania za wyjątkiem sytuacji, gdy koszt przewozu do Polski i dalsze leczenie są niższe niż koszt pobytu w zagranicznej placówce.
- Przeprowadzone przez nas badanie „Plany wakacyjne Polaków” pokazuje, że zdecydowana większość Polaków planujących tegoroczne wakacje zamierza wykupić ubezpieczenie turystyczne (70 proc.). To bardzo budujące dane. Cieszy nas ciągle rosnąca świadomość ubezpieczeniowa Polaków. Pamiętajmy, że w krajach europejskich średni koszt podstawowej opieki ambulatoryjnej to 600-800 złotych. W momencie pojawienia się konieczności transportu medycznego koszt może wzrosnąć nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych – dodaje Piotr Ruszowski.
Polisa turytyczna nie musi zrunnować naszego wakacyjnego budżetu. Możemy dostosować ją bardzo precyzyjnie - pod względem okresu pobytu, ale także charakteru wypoczynku - do naszych osobistych potrzeb. Tanie i zoptymalizowanie rozwiązanie proponuje zazwyczaj organizator zbiorowego wypoczynku. Jeśli wybieramy się za granicę indywidualnie, z łatwością dobierzemy i wykupimy odpowiednie ubezpieczenie choćby przez smartfona - w banku, z któego usług korzystamy lub w firmie ubezpieczeniowej, w któej na codzień ubezpieczamy mieszkanie albo opłacamy obowiązkowe OC kierowcy. Jako stali klienci możemy tam zazwyczaj liczyc ponadto na bonusy i upusty cenowe.
