Urlopy 2019. Co szósty Polak wybiera Chorwację jako miejsce swoich zagranicznych wakacji. Czy karta EKUZ zastąpi tam polisę?

AIP
Nie zawsze i nie wszędzie zastąpi ona prywatnie wykupiona polisę turystyczną. Przykładem takiego kraju jest Chorwacja, do której w wakacje wybiera się aż 1,6 ln Polaków.
Nie zawsze i nie wszędzie zastąpi ona prywatnie wykupiona polisę turystyczną. Przykładem takiego kraju jest Chorwacja, do której w wakacje wybiera się aż 1,6 ln Polaków. Przemysław Świderski / Polska Press
Coraz więcej Polaków stać na spędzenie rodzinnego urlopu za granicą. W toku przygotowań do wyjazdu nie należy zapominać, że latem też chorujemy, a podróż znacząco podwyższa ryzyko nieszczęśliwych zdarzeń. Minimum to zabranie ze sobą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jednak nie zawsze i nie wszędzie zastąpi ona prywatnie wykupiona polisę turystyczną. Przykładem takiego kraju jest Chorwacja, do której w wakacje wybiera się aż 1,6 mln Polaków.

Ponad 9 mln Polaków planuje w tym roku spędzić swój urlop za granicą. Osoby wybierające się na wakacje za granicę jako kraj swojego wypoczynku najczęściej podają Chorwację (16 proc., wzrost o 4 p.p. w porównaniu do 2018 roku). Z danych Mondial Assistance wynika, że kraj ten odwiedzi około 1,6 mln Polaków.

Aż 16 proc. planujących wyjechać na zagraniczne wakacje chce swój urlop spędzić w Chorwacji.

- Bardzo mnie cieszy wynik raportu. Chorwacja to europejski róg obfitości, jeśli chodzi
o atrakcje turystyczne. Malownicze plaże, jedno z najczystszych mórz na świecie, wysokie góry oraz unikatowe Parki Narodowe stanowią o niezwykłym magnetyzmie tego kraju. Jeśli do tego dodamy gościnność mieszkańców otrzymamy gotową receptę na niesłabnącą popularność Chorwacji wśród Polaków – mówi Agnieszka Puszczewicz, dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce.

Niezbędna polisa

W lipcu i sierpniu 2018 roku aż 8 proc. wszystkich zgłoszeń z prośbą o pomoc do Centrum Operacyjnego Mondial Assistance, przy ubezpieczeniu turystycznym, pochodziło z terenu Chorwacji.
- Większość osób potrzebowała pomocy w zorganizowaniu wizyty lekarskiej. Nasi klienci często też korzystali z możliwości zakupu leków w ramach polisy. Warto pamiętać, że korzystając z chorwackiej, nawet państwowej, służby zdrowia pacjent jest zobowiązany do uczestniczenia w kosztach leczenia. Dlatego tak ważne jest posiadanie, poza kartą EKUZ, dodatkowego ubezpieczenia – mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.

W Chorwacji wysokość dopłat do leczenia zależna jest m.in. od specjalisty, do którego się udajemy. W przypadku leczenia szpitalnego dopłata może wynieść do 2 tysięcy kun, czyli ponad 1,1 tys. zł za pobyt. Tylko niektóre, podstawowe, leki na receptę są bezpłatne.

Transport medyczny do kraju

Karta EKUZ nie zapewnia również pokrycia kosztów transportu medycznego do kraju zamieszkania za wyjątkiem sytuacji, gdy koszt przewozu do Polski i dalsze leczenie są niższe niż koszt pobytu w zagranicznej placówce.
- Przeprowadzone przez nas badanie „Plany wakacyjne Polaków” pokazuje, że zdecydowana większość Polaków planujących tegoroczne wakacje zamierza wykupić ubezpieczenie turystyczne (70 proc.). To bardzo budujące dane. Cieszy nas ciągle rosnąca świadomość ubezpieczeniowa Polaków. Pamiętajmy, że w krajach europejskich średni koszt podstawowej opieki ambulatoryjnej to 600-800 złotych. W momencie pojawienia się konieczności transportu medycznego koszt może wzrosnąć nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych – dodaje Piotr Ruszowski.

Inwestujący nawet na niewielką skalę w złoto czy bitcoina zbierają zyski. Czy w wakacje najlepsze do inwestowania są surowce? Kliknij w ten tekst a poznasz opinie na ten temat najlepszych ekspertów.

Polisa turytyczna nie musi zrunnować naszego wakacyjnego budżetu. Możemy dostosować ją bardzo precyzyjnie - pod względem okresu pobytu, ale także charakteru wypoczynku - do naszych osobistych potrzeb. Tanie i zoptymalizowanie rozwiązanie proponuje zazwyczaj organizator zbiorowego wypoczynku. Jeśli wybieramy się za granicę indywidualnie, z łatwością dobierzemy i wykupimy odpowiednie ubezpieczenie choćby przez smartfona - w banku, z któego usług korzystamy lub w firmie ubezpieczeniowej, w któej na codzień ubezpieczamy mieszkanie albo opłacamy obowiązkowe OC kierowcy. Jako stali klienci możemy tam zazwyczaj liczyc ponadto na bonusy i upusty cenowe.

A może polubisz nas na Facebooku? Po co? Dostaniesz zawsze na swoją oś czasu zwiastun każdego naszego ciekawego materiału. Kliknij, przejdź na nasz fanpage i tam kliknij "polub". DZIĘKUJEMY!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Urlopy 2019. Co szósty Polak wybiera Chorwację jako miejsce swoich zagranicznych wakacji. Czy karta EKUZ zastąpi tam polisę? - Strefa Biznesu

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosia
ja tam wolałam jechać z Polski do Chorwacji a nie tu zostawać, a miałam fajną wycieczkę z Party Camp z całym gronem ziomeczków i były to chyba moje najlepsze wakacje w życiu a przynajmniej najlepszy wyjazd!!!
G
Gość
Ja w tym roku postawiłam na Grecję i lecę na wakacje all inclusive z Itaką :) To będą moje drugie wakacje z tym biurem podróży :)
E
Ekspert Superpolisy
Jak pokazują doświadczenia turystów, karta EKUZ nie wystarcza. Nie bez powodu sam NFZ zaleca zakup dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Zapewnia ono kompleksową ochronę a w przypadku jakiegoś niepożądanego zdarzenia, zdejmuje odpowiedzialność finansową z osoby poszkodowanej. Nie gwarantuje tego karta EKUZ, której posiadacze muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami w wielu przypadkach. Ofert ubezpieczeń turystycznych jest na rynku wiele, pomocna w poszukiwaniach odpowiednio dobranej polisy jest porównywarka Superpolisa. Pozwala ona na porównanie ofert kilkunastu ubezpieczycieli i wybór najlepszej opcji dla siebie.
G
Gość
W Chorwacji nie byłam ale jak przykładowo wylatywałam enterem do Turcji to się dodatkowo ubezpieczałam bo tam ekuz nie działa. Ale jak byłam w Hiszpanii to na spokojnie karta ekuz wystarczała
G
Gość
Czy karta EKUZ wystarczy na podróż w UE? Przeczytaj więcej!
Wróć na i.pl Portal i.pl