Uroczystości pod Aresztem Śledczym w Gdańsku. 101. rocznica osadzenia J. Piłsudskiego i K. Sosnkowskiego w gdańskim areszcie

Agata Kucewicz
101 rocznica osadzenia Józefa Piłsudskiego w gdańskim areszcie
101 rocznica osadzenia Józefa Piłsudskiego w gdańskim areszcie Karolina Misztal
W piątek, 20 lipca o godzinie 11:00 odbyła się uroczystość 101. rocznicy osadzenia w gdańskim areszcie Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego. Miała miejsce przy bramie Aresztu Śledczego w Gdańsku na ulicy Kurkowej. Spotkanie miało upamiętnić zdarzenie z 1917 roku i podkreślić jak ważną rolę odegrał w historii Polski Marszałek Józef Piłsudski.

Na wydarzeniu był obecny Dyrektor Aresztu ppłk Artur Ostrowski oraz płk Związku Piłsudczyków RP – Prezes Okręgu Gdańskiego Tadeusz Pluta, którzy uroczyście otworzyli obchody.

100 rocznica uwięzienia marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdańsku [zdjęcia]

Historię pobytu więźniów specjalnych w areszcie przybliżył zgromadzonym mjr SW w stanie spoczynku Waldemar Kowalski, historyk i pracownik Muzeum II Wojny Światowej. Ponadto Organizacja Strzelecka pełniła wartę honorową przy tablicy upamiętniającej osadzenie Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego.

Przebieg uroczystości przewidywał krótkie przemówienia gości, po których nastąpiło złożenie kwiatów i wizytówek pod murami aresztu. Na zgromadzonych po zakończeniu części oficjalnej czekało „Kino w bramie”, wystawa rysunków z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego autorstwa Zdzisława Czermańskiego (1900-1970) oraz pamiątki dotyczące Marszałka.

Całe wydarzenie miało na celu podkreślenie, jak istotne jest celebrowanie wszelkich rocznic i wydarzeń związanych z Józefem Piłsudskim.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krol KiK
Jest inna wersja niz opisana w ksiazce "Dwie strony krat" W. Kowalskiego, ktory lokowal Ziute w anclu na Kurkowej. Wersja o tyle prawdopodobna, ze Niemcy nigdy nie potraktowaliby hanbionco swojego najwydajniejszego agenta jakim byl Pilsudzki. W przeciwienstwie do Bolka- Walesy Pilsudzki nigdy nie wypieral sie swojej konfidenckiej dzialalnosci za ktora bral pieniadze i jak twierdzil "byleby niczego nie kwitowac" Jego wrogiem numer 1-en byl general Haller, ktory wydarl Niemcom Pomorze wbrew instrukcjom udzielonym Ziucie. Z kilku niezaleznych zrodel z epoki wiem, ze naprawde Pilsudzkiego i jego kamiltona umieszczono w areszcie oficerskim przy koszarach na dzisiejszej ulicy Walowej, gdzie przez dlugie lata miescil sie oddzial PKS-u. Smaczku dodaje fakt, iz kraty w tej celi byly
atrapa wsuwana tylko dla dekoracji, zeby panowie oficerowie mogli sobie robic wypady na miasto. Wszyscy wojacy o tym wiedzieli i tolerowali ten stan rzeczy poza dwoma becwalami, ktorym nie chcialo sie sprawdzic stabilnosci krat. Byc moze prowadzono podwojna ksiegowosc i dla kamuflarzu zapisano pobyt satrapy i szpicla na Kurkowej, gdyz skrupulatnie dbano o "legende" swojego agenta. Tak,czy inaczej agent Pilsudzki siedzial w areszcie oficerskim na Walowej a nie w areszcie na Kurkowej. Stosowne dowody przedstawilem swietej pamieci redaktorowi Gachowi, ktory smial watpic w moja teze. Strasznie sie upieral przy swoim (Kurkowa). Rzucilem na stol dokumenty i gosc wymiekl, przyznal mi racje i przegral zaklad. Zbyt latwo zawierza sie wsiowym sensacjonatom.
Wróć na i.pl Portal i.pl