GDDKiA wprowadziła specjalne oznakowanie dla wojskowych
Znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia, klasy MLC (Military Load Classification W1 - W7), mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów. Skala MLC różni się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce.
Znaki zamontowano na drogach krajowych w 11 województwach, m.in. w dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim i podlaskim.
Wojskowe transporty pojadą także nocą
Przypomnijmy, że międzynarodowe ćwiczenia wojskowe Saber Strike 22 potrwają na terenie Polski do 26 marca 2022 r. W tym okresie możemy spotkać na drogach przemieszczające się kolumny wojskowe. Ruch będzie się odbywał przez 11 województw. Pojazdy wojskowe będzie można spotkać m.in. na autostradach A1, A2 i A4, drogach ekspresowych S8 i S61 oraz DK16, DK18 i DK63.
Najczęściej pojazdy biorące udział w ćwiczeniach poruszać się będą w godzinach nocnych, aby w jak najmniejszym stopniu powodowały utrudnienia w ruchu. Jednak niektóre przejazdy będą musiały odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu.
Przemieszczanie się kolumn wojskowych będzie również kolejną możliwością sprawdzenia współpracy służb drogowych z siłami zbrojnymi. Pozwoli zweryfikować efektywność wymiany informacji między nimi oraz ich współpracę.
Nie przeocz
Jak się zachować widząc wojskowe pojazdy na drodze?
GDDKiA prosi, by spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności.
- Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach, jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów - apelują przedstawiciele GDDKiA.
Nie należy też wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Najważniejsze jest, aby każdy kierowca pamiętał o dużej masie wojskowych pojazdów, a co za tym idzie ich wydłużonej drodze hamowania. Sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych, a więc może nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne.
Musisz to wiedzieć
- Nauczyciele przeżywają dramat przez prace, które spędzają im sen z powiek
- Biedronka, Lidl, Ikea i inni usuwają ten towar. Czasami możesz żądać zwrotu kasy
- Czerwona strefa w połowie śląskich miast. Tu jest najwięcej zachorowań
- Z tego sprzętu rezygnuje wojsko. AMW ogłasza przetarg atrakcyjnych przedmiotów ZOBACZ
