Już od poniedziałku (1 lipca 2019 r.) rodzice mogą składać wnioski w programie „Rodzina 500 plus” na nowych zasadach. Świadczenie 500 plus, niezależnie od dochodów rodziny, będzie przysługiwać na wszystkie dzieci do 18. roku życia, czyli także na pierwsze dziecko. Dzięki zmianom ze świadczenia skorzysta ok. 6,8 mln osób. To prawie dwa razy więcej, niż do tej pory.
Czytaj też: 500 plus na pierwsze dziecko: wniosek od 1 lipca 2019 roku
To także okazja dla... oszustów, którzy naciągają rodziców i oferują odpłatną pomoc przy składaniu wniosków. Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega. - Wniosek przez Internet to najszybszy i najprostszy sposób zawnioskowania o świadczenie. Im szybciej to zrobimy, tym szybciej pieniądze wpłyną na nasze konto – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Rodzice, którzy chcą załatwić tę sprawę online mają trzy możliwości - wszystkie bezpieczne i pewne.
Pierwsza to prowadzony przez Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej portal Empatia. Druga – wysłanie wniosku przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), trzecia - skorzystanie z bankowości elektronicznej. Nie warto korzystać z pośredników, którzy obiecują pomoc. Poradzicie sobie państwo sami – podkreśla szef MC i zachęca do założenia Profilu Zaufanego.
Czytaj też: 500 PLUS NA PIERWSZE DZIECKO - nowy zmiany w programie. 500 zł także na pierwsze dziecko od lipca 2019
Dzięki niemu nie tylko można starać się o 500+, ale także zgłosić narodziny dziecka, złożyć wniosek o dowód osobisty - wszystko bez ruszania się z domu, a przez internet. Profil Zaufany można założyć na stronie: www.pz.gov.pl.
Minister podkreśla, że PZ daje gwarancję bezpieczeństwa, a takie masowe akcje to czas żniw dla internetowych przestępców, którzy wykradają nie tylko pieniądze, ale także dane.
Czytaj też: Zadbajmy o to, żeby wakacje były bezpieczne!
- Jeśli składamy wniosek przez Internet, korzystajmy tylko z zaufanych i oficjalnych stron internetowych, czyli portalu Empatia, PUE ZUS lub z portalu swojego banku - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Upewniajmy się, że połączenie jest objęte szyfrowaniem. Jak to zrobić? Zwracajmy uwagę na to, czy w pasku adresu jest zielona kłódka i napis "https://". Ignorujmy maile i komunikaty, które nakłaniają nas do szybkiego działania, oferują natychmiastową pomoc w złożeniu wniosku - taki typ wiadomości zwykle okazuje się oszustwem. Nie klikajmy w podejrzane linki, nie otwierajmy załączników, na które nie czekaliśmy – dodaje szef MC.
Jeśli zauważysz taką podejrzaną stronę, zgłoś to na incydent.cert.pl.
Zobacz też:
500 złotych miesięcznie nie wystarczy. Wychowanie dzieci w P...
Najlepsze teksty "madek" z forów, Facebooka i ogłoszeń w Int...
Co zrobić, żeby dostać 500+? Zobacz:
Sprawdź też:
