W Gdańsku otwarto Synagogę. To pierwszy taki obiekt w powojennej historii miasta [ZDJĘCIA]

MP
Społeczność Żydów reformowanych w końcu może zaprosić mieszkańców trójmiasta do swojego domu. W poniedziałek po południu w nowo otwartej synagodze w Oliwie została zawieszona mezuza - drewniany pojemnik z dwoma fragmentami Tory.

Grunwaldzka 496/7 w Gdańsku Oliwie, to adres pierwszej w historii powojennego Gdańska nowo otwartej synagogi. Historia zatoczyła koło, bo zburzona przez hitlerowców Wielka Synagoga była właśnie reformowana, a Gdańsk ma wielki wkład w rozwój tej idei. Na uroczystości oprócz przedstawicieli lokalnej społeczności żydowskiej, pojawiło się wielu gości ze Stanów Zjednoczonych oraz reprezentanci władz dzielnicy Oliwa czy Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

- 2,5 roku temu przez przypadek spotkały się cztery szalone osoby, które wcześniej się nie znały. Połączył judaizm postępowy i postanowiliśmy coś z tym zrobić. Najpierw spotykaliśmy się w naszych mieszkaniach, ale zaczęło przychodzić coraz więcej ludzi. Zaczęliśmy więc wynajmować pomieszczenia w domach osiedlowych. W końcu władze zarejestrowały naszą gminę i miasto zaproponowało nam ten niezwykły lokal. Dziś wreszcie możemy przywitać was tutaj - mówiła Katarzyna Mazurkiewicz, przewodnicząca postępowej gminy żydowskiej Beit Trójmiasto.

Jak podkreślają gospodarze nowej synagogi nazwanej "Dom Życia", będzie to miejsce otwarte dla wszystkich. Dwa razy w miesiącu w piątek po zachodzie słońca gmina zaprasza na Szabaty ze wspólną modlitwą i wieczerzą. W synagodze będzie prowadzona jednak nie tylko działalność religijna. Już teraz odbywa się tu nauka języka hebrajskiego, a na przełomie sierpnia i września ruszą koncerty, wykłady poświęcone judaizmowi i kulturze żydowskiej oraz kurs tańca izraelskiego.

Wróć na i.pl Portal i.pl