W każdym nowym bloku będzie winda? Szykują się zmiany, na których skorzystają seniorzy i niepełnosprawni

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Aktualnie windy są montowane w gmachach, gdzie różnica poziomów posadzek pomiędzy pierwszą i najwyższą kondygnacją nadziemną przekracza 9,5 m.
Aktualnie windy są montowane w gmachach, gdzie różnica poziomów posadzek pomiędzy pierwszą i najwyższą kondygnacją nadziemną przekracza 9,5 m. unsplash
Zmiany w budownictwie mieszkaniowym zapowiedział rząd. Modyfikacje dotyczyć mają nie tylko balkonów, czy miejsc parkingowych, ale obejmą także windy. Nowości w tym zakresie mają ułatwić codzienne funkcjonowanie osobom starszym oraz niepełnosprawnym. Zasady montowania wind w budynkach wielorodzinnych, takich jak np. bloki mieszkaniowe będą zupełnie inne, niż dotychczas.

Spis treści

W tych blokach deweloperzy będą mieli obowiązek montowania wind

Rozwiązania, nad którymi pracuje rząd mają sprawić, ze windy będą montowane w budynkach, które posiadają więcej, niż dwa piętra.

Nowy obowiązek obejmie budynki, które dopiero powstają. Nie będzie dotyczyć już istniejących budowli. Mimo to, zarządcy nieruchomości będą mogli wnioskować o dofinansowania z Funduszu Dostępności, jeżeli zdecydują się na instalację dźwigu osobowego.

„Jest procedowane rozporządzenie o warunkach technicznych budynków i ich usytuowania. Strona rządowa pracuje nad tym, aby obniżyć wymagania, co do instalacji dźwigów windowych. Obecnie windy są w budynkach mających więcej niż cztery pietra, natomiast jest pomysł, by winda była obowiązkowa już powyżej drugiego pietra w budynkach mieszkalnych, a w przypadku budynków użyteczności publicznej, aby taki obowiązek był już przy dwóch kondygnacjach” - poinformował Przemysław Herman, zastępca dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Aktualnie windy są montowane w gmachach, gdzie różnica poziomów posadzek pomiędzy pierwszą i najwyższą kondygnacją nadziemną przekracza 9,5 m. Podstawą prawną w tym zakresie jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Współczesna winda - co to jest i jak działa?

Pierwsza współczesna winda została zaprezentowana na wystawie w Nowym Jorku w 1853 r. Konstrukcja autorstwa Elisha Otisa była specjalną platformą, która nie spadała nawet po zerwaniu liny. Sznur nie był przymocowany bezpośrednio do kabiny, lecz do mechanizmu sprężynowego z hamulcami.

Rozwiązanie to pozwoliło tworzyć coraz wyższe budynki. Dziesiąte piętro okazało się być tak samo osiągalne, jak pierwsze i drugie.

Budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne - sprawdzamy, co jeszcze się zmieni

Ponadto nowe przepisy mają zobowiązać deweloperów do tworzenia większej liczby miejsc parkingowych. Na jedno mieszkanie ma przypadać 1,5 takiego miejsca.

Dodatkowo inwestorzy musieliby pomiędzy balkonami projektować co najmniej czterometrowe przerwy. Na tej samej kondygnacji po zmianach miałyby być stosowane odpowiednie przegrody, których wymiary i grubość zostaną ustalone w rozporządzeniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W każdym nowym bloku będzie winda? Szykują się zmiany, na których skorzystają seniorzy i niepełnosprawni - Strefa Biznesu

Wróć na i.pl Portal i.pl