Na wiosnę pracodawcy wznowili procesy rekrutacyjne. W marcu w polskim internecie ukazało się blisko 285 tys. ofert pracy – wynika z analizy Adecco Group, opartej o dane Job Market Insights. Rekruterzy opublikowali o jedną piątą więcej ogłoszeń niż w lutym i o 21 proc. więcej niż rok temu. Według Piotra Płusy, eksperta rynku pracy w grupie Adecco, „marzec był najlepszym miesiącem od początku pandemii.” Nie udało się jednak pobić stawki ze stycznia 2020 r., kiedy to liczba ofert pracy w internecie sięgnęła 299,5 tysiąca.
Ofert pracy przybyło w większości branż. Często zwiększona ilość wakatów wiąże ze wzrostem sezonowym, jak miało to miejsce w przypadku budownictwa i nieruchomości, gdzie nastąpiło największe ożywienie na rynku pracy. Mimo to ekspert z grupy Adecco spodziewa się utrzymania pozytywnego trendu na rynku pracy.
Liczba ogłoszeń skierowanych do pracowników z branży budowlanej i nieruchomości wzrosła o jedną czwartą, w porównaniu z lutym. Przybyło także ofert pracy z takich branż jak logistyka, transport, IT i telekomunikacja czy produkcja. Natomiast o kilkanaście procent zwiększył się wybór ogłoszeń skierowanych do: specjalistów ds. sprzedaży, HR i marketingu oraz pracowników administracyjnych – można wywnioskować z analizy Job Market Insights.
O ożywieniu na rynku pracy świadczą także dane innych firm. Przykładowo, na Pracuj.pl, jednym z wiodących w Polsce portali z ofertami pracy dla specjalistów, w marcu ukazało się ponad 75,5 tys. ogłoszeń. To niemal dwa razy tyle co przed rokiem.
Aleksandra Skwarska z Pracuj.pl podkreśla, że dzięki pandemii wzrosło zapotrzebowanie na pracowników specjalizujących się w nowych technologiach. O ile ponad 30 proc. ogłoszeń na portalu skierowanych było do specjalistów ds. handlu i sprzedaży, to co piąta oferta pracy przeznaczona była dla osób zainteresowanych pracą w IT. Wzrosty widać także na skierowanym do pracowników IT serwisie No Fluff Jobs, gdzie w I kwartale 2021 r. ukazało się 15 tys. ofert pracy, o połowę więcej niż w poprzednim kwartale.
84 proc. pracodawców z sektora handlu zadeklarowało, że utrzyma liczbę etatów na niezmienionym poziomie, a tylko 1 proc. przewiduje zwolnienia. Co dziesiąta firma z branży handlowej zamierza rekrutować pracowników w II kwartale 2021 r. - wynika z badania przeprowadzonego podczas ostatniego lockdownu przez ManpowerGroup. Różnica między pracodawcami deklarujący wzrost i spadek zatrudnienia wyniosła +8 proc.
- Na chwilę obecną dane z raportu wskazują na to, że w drugim kwartale 2021 roku kandydaci mogą spodziewać się stosunkowo dużej liczby ofert pracy w sektorze handlowym. Sprzyja temu intensywny rozwój e-commerce – wielu przedsiębiorców przeniosło bowiem sprzedaż do internetu. Wraz z digitalizacją pojawiło się wśród nich zapotrzebowanie na nowych specjalistów – mówi Dominik Malec, dyrektor regionalny w Manpower.
Jak wskazuje ekspert, liczne firmy z branży handlowej rozwijają sprzedaż online, ale w okresach luzowania obostrzeń popularnością cieszą się również zakupy w sklepach stacjonarnych. Ponadto konieczność spędzania czasu w domu oraz pracy zdalnej spowodowała, że wzrosło zainteresowanie zakupem materiałów budowlanych, sprzętu AGD czy wyposażenia biura.
– Firmy z sektora handlu detalicznego i hurtowego, w związku z dynamicznym rozwojem e-commerce, poszukują specjalistów z wysoko rozwiniętymi umiejętnościami cyfrowymi. Pożądani na rynku pracy są także pracownicy magazynowi. Przedsiębiorcy oczekują od kandydatów dużej otwartości na zmiany i zaangażowania. W związku z nieprzewidywalnością rynku, sinusoidalnym zamrażaniem i odmrażaniem gospodarki, firmy bardziej niż wcześniej nastawione są na elastyczne formy zatrudnienia. Taki model współpracy jest szczególnie atrakcyjny dla studentów, którzy – w związku z ograniczeniem zatrudnienia w branży restauracyjnej – często przekwalifikowują się i próbują swoich sił właśnie w handlu – podsumowuje ekspert.
Rozkład ofert pracy w poszczególnych branżach jest zróżnicowany, w zależności od województwa. Z danych zgromadzonych przez system rekrutacyjny Element za pomocą modułu Job Monit wynika, że w okresie od lutego 2020 r. do marca 2021 r., a więc od momentu, kiedy potwierdzono pierwsze zakażenia COVID-19 za granicą, w największych miastach Polski występowało duże zapotrzebowanie na specjalistów, Java Developerów, przedstawicieli handlowych, księgowych czy magazynierów. Liczba ofert na dane stanowisko miała ścisły związek z daną lokalizacją.
