W ostatnim roku działalność zawiesiło 10 tys hoteli i ponad 400 biur podróży. Co z turystami?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
W branży turystycznej, tylko w 2020 r. ponad 1,1 tys. przedsiębiorców zdecydowało się na czasowe zawieszenie działalności.
W branży turystycznej, tylko w 2020 r. ponad 1,1 tys. przedsiębiorców zdecydowało się na czasowe zawieszenie działalności. Karolina Misztal/ Polska Press
W pierwszym kwartale tego roku, liczba działalności z branży turystycznej wykreślonych z rejestru KRS przekroczyła liczbę nowych firm. Z rynku turystycznego zniknęło blisko 80 firm, a kolejnych 185 zostało zawieszonych. W tym samym okresie zawieszono działalność niemal 500 hoteli i obiektów noclegowych, o 50 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. - Dane pokazują, że w 2020 roku zaledwie 1/3 z zawieszonych działalności zdecydowała się na powrót na rynek, głównie za sprawą licznych zachęt i tarcz ochronnych- tłumaczy w rozmowie z nami ekspert.

Działalność hoteli przez dużą część 2020 r. i w pierwszym kwartale 2021 r. była mocno ograniczona. Tylko w branży usługowej zanotowano wzrost liczby bankructw o blisko 55 proc., w hotelarstwie i gastronomii o 185 proc. Na początku maja rząd ogłosił harmonogram stopniowego luzowania obostrzeń związanych z pandemią COVID-19.

Branża hotelarska zniosła rok 2020 bardzo źle. Tylko w 2020 r. swoją działalność zawiesiło blisko 9,5 tys. hoteli i obiektów noclegowych, z czego aż blisko 9 tys. to noclegowe obiekty turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, jak wynika z informacji zebranych przez Dun&Brandstreet. W porównaniu do poprzedniego roku jest to wzrost o prawie 450 proc. W pierwszym kwartale 2021 r. zawieszono działalność kolejnych niemal 500 podmiotów, o 50 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

W branży turystycznej, obejmującej m.in. biura podróży, agentów, pośredników, pilotów wycieczek i punkty informacji turystycznej, tylko w 2020 r. ponad 1,1 tys. przedsiębiorców zdecydowało się na czasowe zawieszenie działalności. To aż 85 proc. więcej niż w roku poprzednim. Swoją działalność zawiesiło m.in. ponad 310 biur podróży. W przypadku agentów turystycznych liczba zawieszonych działalności w 2020 r. w stosunku do 2019 wzrosła o 85 proc., pośredników turystycznych o 140 proc., pilotów wycieczek o blisko 60 proc. i punktów informacji turystycznej o 166 proc.

- Dane pokazują, że w 2020 roku zaledwie 1/3 z zawieszonych działalności zdecydowała się na powrót na rynek, głównie za sprawą licznych zachęt i tarcz ochronnych. W tym roku wedle szacunków na rynek wróciło mniej więcej od 40 do 50 proc. Kończą się pieniądze z tarcz ochronnych. Przedsiębiorcy stoją przed dylematem: wracamy lub zamykam biznes. Innego wyjścia nie ma- tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Tomasz Starzyk, Dun&Brandstreet.

Ekspert prognozuje, że lato może te budżety podreperować, tym bardziej że duża część Polaków zostaje w tym roku w kraju. Co z kolei może się przełożyć na wzrost cen.

W pierwszym kwartale 2021 r. sytuacja nie poprawiła się - działalność zawiesiło kolejne 185 przedsiębiorstw, w tym 56 biur podróży. Wprawdzie nadal powstają nowe firmy, jednak po raz pierwszy od niemal dekady lat w tej branży ich liczba była niższa niż liczba działalności wykreślonych z rejestru KRS.

- Niestety jednocześnie rośnie odsetek firm trwale wykreślanych z rejestrów, firm likwidowanych. W roku ubiegłym ze wszystkich zawieszonych działalności trwale zlikwidowanych zostało ponad 10 tys firm. To 800 każdego miesiąca. W tym samym czasie roku poprzedniego z puli firm zawieszonych zlikwidowanych zostało 6000. Średnio 500 na miesiąc- dodaje ekspert.

Coraz popularniejsze stają się huby mobilności skoncentrowane m.in. przy centrach biurowych i ważnych węzłach komunikacyjnych, gdzie można wypożyczyć różne pojazdy bezemisyjne wielu operatorów

Zmiany w korzystaniu z hulajnóg elektrycznych. Sprawdź co się zmieniło

Z kolei według danych ExpertSender, liczba kampanii mailingowych prowadzonych przez firmy z branży turystycznej wraca do normy po załamaniu z minionego roku. Liczba maili wysłanych w kwietniu 2021 w stosunku do kwietnia 2020 wzrosła o ponad 360 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Duże firmy otwierając działalność podejmują ryzyko, w polskich super warunkach do rozwoju błyskawicznego zarobienia szybko bardzo dużej gotówki, ale jest też ryzyko że jak będą wprowadzali zbyt niskie wynagrodzenia swym pracownikom to mogą błyskawicznie zbankrutować, lub gdy wystąpi niespodziewany kataklizm. Przy kataklizmie jeszcze więcej tracą pracownicy ponieważ nie mają z czego żyć po utracie pracy i nikt się o pracownika nie przejmuje, tylko każda menda z rządu dotuje najbogatszych (firmy) ograbiajac robotnika polskiego.

Wróć na i.pl Portal i.pl