Prognoza zagrożeń na poniedziałek [30 września 2019]
Poniedziałek zapowiada się bardzo wietrznie i niebezpiecznie w niemal całym kraju. Alarmy drugiego stopnia przed silnym wiatrem mogą zostać wydane w województwach:
- podkarpackim, świętokrzyskim, śląskim i małopolskim, w tych regionach prędkość wiatru w porywach może rozpędzić się do 100 km/h.
- pomorskim i kujawsko-pomorskim, mazowieckim, lubelskim i zachodniopomorskim, tutaj prognozowana prędkość wiatru może wynieść do 90 km/h, a na południu obu województw nawet do 100 km/h;
W województwach:
- podlaskim, dolnośląskim i opolskim, gdzie porywy wiatru mogą dojść do 80 km/h;
- wielkopolskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim i łódzkim, gdzie prognozowana prędkość porywów wiatru może wzrosnąć do 90 km/h.
IMGW prognoza zagrożeń: silny wiatr
Nad Polskę nadchodzić niż Mortimer, którzy może przynieść niebezpieczne wichury. IMGW prognozuje, że silny wiatr, który może stanowić zagrożenie, może wystąpić od poniedziałku, 30 września 2019 roku, od godz. 7.30 do wtorku, 1 października 2019 do godz. 7.30 rano.
- Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 35 km/h, w porywach od 80 km/h do 90 km/h, z północnego zachodu - informuje Sławomir Guzek, synoptyk IMGW-PIB.
Prognozowane zagrożenie dotyczy wszystkich województw w całej Polsce. Prognoza zagrożeń oznacza, że wspomniane niebezpieczne zjawiska meteorologiczne mogą wystąpić. Jeżeli sytuacja pogodowa rozwinie się w przewidywanym wcześniej, niekorzystnym kierunku, zostanie wydane ostrzeżenie meteorologiczne.
Stopień zagrożenia określono jako 1 i 2. Co to oznacza?
Jeśli wydane zostanie ostrzeżenie meteorologiczne 1 stopnia, synoptycy przewidują warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Jak informuje IMGW, prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest wówczas utrudnione i niebezpieczne. Należy się spodziewać utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Uwaga na silny wiatr!
Jak zachować się, jeśli wystąpią silne podmuchy wiatru?
Jeśli nie musicie, lepiej nie wychodźcie z domu - silny wiatr może przewracać stare i uszkodzone drzewa oraz przedmioty, które nie są przymocowane do podłoża. Pamiętajcie także, żeby zabrać lekkie i delikatne przedmioty z balkonów, takie jak kwiaty w doniczkach, stoliczki, czy krzesła.
Koniecznie zastosujcie się do porad strażaków:
- słuchaj aktualnych prognoz pogody w środkach masowego przekazu – zawierają one ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami pogodowymi;
- usuń z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Mogą one stworzyć niepotrzebne zagrożenie dla Ciebie, Twoich bliskich i osób postronnych;
- dokładnie zamknij okna;
- nie obserwuj niebezpiecznych zjawisk pogodowych. W czasie nawałnicy nie podchodź do okien;
- bezwzględnie nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi oraz lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe i tramwajowe;
- nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku.
