Spis treści
URE: po 9 miesiącach 2024 roku 36 tys. odbiorców zmieniło dostawcę energii
URE podał, że od lipca do września 2024 roku 8 162 odbiorców zdecydowało się na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej. To oznacza spadek o 5,8% w porównaniu do drugiego kwartału 2024 roku. Jednakże, liczba zmian sprzedawcy w pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku przewyższyła wynik z całego 2023 roku. W grupie odbiorców indywidualnych (grupa taryfowa G) liczba zmian spadła o 10,5% w porównaniu do poprzedniego kwartału, natomiast w grupie odbiorców biznesowych (grupy taryfowe A, B, C) odnotowano wzrost o ponad 5%.
W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2024 roku na zmianę sprzedawcy zdecydowało się ponad 36 tys. odbiorców, w tym 15,8 tys. odbiorców biznesowych oraz 20,4 tys. odbiorców indywidualnych. To więcej niż w całym 2023 roku, kiedy liczba zmian wyniosła prawie 26 tys.
To dlatego decydujemy się na zmianę sprzedawcy prądu
URE wskazał, że na decyzję o zmianie sprzedawcy wpłynęły takie czynniki jak poziom świadomości klientów, motywacja do zmiany, łatwość dokonania zmiany oraz dostępność konkurencyjnych ofert na rynku.
Od 2007 roku, kiedy wprowadzono możliwość zmiany sprzedawcy prądu w Polsce, dostawcę energii zmieniło już ponad milion odbiorców. Wśród nich blisko 780 tys. to odbiorcy w gospodarstwach domowych (grupa taryfowa G), a ponad 254 tys. to odbiorcy biznesowi z grup taryfowych A, B i C.
Popularność taryf i umów wolnorynkowych. Tak kupujemy prąd w Polsce
URE podkreślił, że 64% gospodarstw domowych korzysta z taryf, których cenniki zatwierdza prezes URE, podczas gdy 36,23% wybiera oferty wolnorynkowe. Oferta taryfowana jest najpopularniejszą formą umowy na zakup energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych. W tej grupie dominuje jednostrefowa taryfa G11, ale dostępne są także taryfy wielostrefowe, takie jak G12 czy G13.
Czytaj też: Co z cenami prądu w 2025 roku? Jest decyzja premiera Donalda Tuska
Umowy wolnorynkowe, w których cena energii wynika z oferty sprzedawcy i nie jest zatwierdzana przez prezesa URE, również cieszą się zainteresowaniem. W takich umowach cena energii zazwyczaj była stała lub aktualizowana okresowo. Sprzedawcy mogą naliczać dodatkowe opłaty handlowe, których wysokość nie jest regulowana.
Od 24 sierpnia 2024 roku u największych sprzedawców energii elektrycznej dostępna jest nowa oferta dla odbiorców indywidualnych: umowa z ceną dynamiczną. Oferta skierowana jest do świadomych odbiorców posiadających liczniki zdalnego odczytu i rozliczających się w cyklu jednomiesięcznym.
Źródło:
