W sobotę Światowy Dzień Brody. Dlaczego mężczyźni ją noszą?

Piotr Bednarczyk
Światowy Dzień Brody wypada w sobotę!
Światowy Dzień Brody wypada w sobotę! Fot Pawel Lacheta/Polska Press
W każdą pierwszą sobotę września przypada Światowy Dzień Brody. Jego genezy nie zna nikt, ale podobno obchodzili go już duńscy Wikingowie w 800 roku naszej ery.

Według jednych jest symbolem siły, innych - mądrości. Pomaga w nawilżaniu skóry i chroni przed alergiami. Nic dziwnego, że broda wciąż jest popularna wśród wielu mężczyzn. Nosi ją sporo znanych osobistości, m. in. toruńscy politycy: Jan Krzysztof Ardanowski, Tomasz Lenz, Marcin Czyżniewski, Wojciech Klabun, albo rektor UMK, profesor Andrzej Tretyn. Okazyjnie w ostatnich latach dołączali do tego grona nasi hokeiści, którzy, podobnie jak wielu sportowców klubów w różnych dyscyplinach, nie golili się po awansie do fazy play off aż do momentu odpadnięcia z niej. Miało to przynieść szczęście. Tę modę zapoczątkowali w latach 80. hokeiści New York Islanders. Niestety, w przypadku torunian nie przyniosła ona efektu.

Podobno broda rośnie w tempie 13 centymetrów na rok. Mężczyźni o średnim wieku życia, gdyby nigdy się nie golili, doczekaliby się brody o długości 7,5 metra. A przy okazji zaoszczędziliby ponad sto dni, bo tyle łącznie zajęłoby im codzienne golenie.

Broda nie czyni filozofem

- Noszę brodę od końcówki studiów, czyli 1985 roku - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, poseł na sejm, były minister rolnictwa i rozwoju wsi z ramienia PiS, obecnie członek koła Kukiz'15. - Wzięło się to z tego, że nieraz nie miałem warunków i czasu na regularne golenie i wyglądałem na zaniedbanego. Dlatego rozwiązałem to w najprostszy sposób - zapuściłem brodę i noszę do dzisiaj. Na wszystkich dokumentach mam zdjęcia z brodą. Gdybym ją zgolił, pewnie wiele osób by mnie nie poznało. Rodzina to akceptuje, więc nie widzę powodu, by wprowadzić jakieś zmiany. Oczywiście o brodę trzeba dbać. Robię to u fryzjera. Kiedyś mistrz fryzjerski z Ciechocinka zwrócił mi uwagę, że trzeba ją i wąsy umiejętnie przycinać, tak, by włosy nie chodziły do ust, bo jest to niehigieniczne. Czasami mam wrażenie, że włosy na brodzie rosną mi szybciej niż na głowie, ale nie sprawdzałem tego. Wiem, że niektórzy twierdzą, iż broda jest oznaką mądrości, ale nie traktuję tego poważnie. Skłaniam się bardziej ku łacińskiej maksymie "Barba non facit philosophum", czyli "Broda nie czyni filozofem".

Namówiła żona

- Na zapuszczenie brody namówiła mnie kilka lat temu żona Ania, a ponieważ nie odmawiam jej w niczym, zrobiłem to - żartuje senator Tomasz Lenz. - I nie żałuję, dobrze się z tym czuję. O brodę staram się dbać, biznes barberski w ostatnich latach mocno się rozwinął, więc jest możliwość wyboru. Chodzę do fachowców przyciąć i wymodelować brodę, ale na żadne ekstrawagancje się nie decyduję. Najbliższe otoczenie szybko się przyzwyczaiło do mojego wyglądu, choć pamiętam, że na początku, a byłem wtedy jeszcze posłem, pracownicy biura mówili mi, że telefonowały jakieś kobiety, które obiecywały, że i tak na mnie zagłosują, ale najlepiej by było, bym tę brodę zgolił.

Tanio nie jest

O brodę wypada zadbać. Sprawdziliśmy na stronie jednego z toruńskich barberów. Jednoczesne strzyżenie włosów i brody to koszt 140 złotych. Samo strzyżenie wąsów lub brody to wydatek 80 zł. Odsiwianie - 100 - 160 zł, przyciemnianie - 50, modelowanie - 30.

- Chodziłem regularnie do barbera, ale jak jakieś dwa lata temu za strzyżenie włosów i brody zacząłem płacić po 140 - 150 złotych stwierdziłem, że mnie na to nie stać, kupiłem trymer i teraz sam o siebie dbam - usłyszeliśmy od zaprzyjaźnionego "brodacza".

- Barberowy biznes zaczął się rozkręcać cztery lata temu i rozwija się cały czas - usłyszeliśmy w punkcie Black Barber. - Właśnie otwieramy kolejny punkt. Przychodzą zarówno młodzi w okolicach 16 lat, gdy dopiero brody zaczynają im wyrastać, jak i starsi. Mamy klientów po siedemdziesiątce. Najczęściej chodzi o przystrzyżenie i wymodelowanie.

Najpopularniejsze rodzaje brody to:

  • kilkudniowy zarost
  • krótka broda
  • broda Wikinga
  • kaczy kuper
  • okrągła broda
  • chevron
  • Broda à la Van Dyke
  • kotwica
  • balbo
  • mutton chop
  • pasek pod brodą
  • niejednolita broda
  • kozia bródka
  • soul patch

Powiedzenia o brodzie:

  • Broda nie czyni filozofem. (łac.)
  • Broda rośnie, rozumu nie przybywa. (łac.)
  • Dawniej brody wyrażały światopogląd, dziś brak żyletek. (Elżbieta Grabosz)
  • Najlepiej uczyć się golić na cudzej brodzie. (przysłowie żydowskie)
  • Od czasu jak Rosya stoi, nie było jeszcze w niej okazu człowieka wzbogaconego, bez szerokiej brody. (Iwan Turgieniew
  • W miarę starzenia się mężczyznom rośnie broda, a kobietom język. (Pierre Beaumarchais)
Trwa głosowanie...

Czy chciałbyś nosić brodę?

Memy o brodaczach

Chyba nie ma już dzisiaj osób lub tematów, które nie doczekałyby się memów. Kilkanaście przykładów znajdą Państwo w naszej galerii, w której zamieściliśmy również zdjęcia najbardziej znanych torunian noszących obecnie brodę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl