Pogrzeb papieża. Trwa msza św. pogrzebowa Franciszka. Obrzęd ostatniego pożegnania - WIDEO

Marcin Koziestański
Opracowanie:
Wideo
od 12 lat
O 10:00 rozpoczęła się uroczystość pogrzebowa papieża Franciszka. Mszy św. pogrzebowej przewodniczy kardynał Giovanni Battista Re. Papież zostanie pochowny w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie. Obraz TV dzieki uprzejmości Dykasterii ds. Komunikacji Vatican Media.

Obrzęd ostatniego pożegnania

Po komunii świętej w czasie mszy pogrzebowej papieża Franciszka na placu Świętego Piotra w sobotę odbył się obrzęd ostatniego pożegnania przy papieskiej trumnie.

W czasie tego obrzędu odczytane zostały słowa: "Najdrożsi bracia i siostry, zawierzmy czułemu miłosierdziu Boga duszę naszego papieża Franciszka, biskupa Kościoła katolickiego, który utwierdził braci w wierze w zmartwychwstanie".

Po mszy trumna zostanie wniesiona do bazyliki Świętego Piotra. Wkrótce potem wyruszy w kondukcie do bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie papież zostanie pochowany.

Modlitwa Powszechna w języku polskim za zmarłych papieży

Podczas sobotniej mszy pogrzebowej papieża Franciszka na placu Świętego Piotra odczytana została Modlitwa Powszechna po polsku za zmarłych papieży.

Oto tekst modlitwy po polsku: "Módlmy się za zmarłych papieży i za tych wszystkich, którzy w Kościele głosili Ewangelię oraz pełnili posługę kapłańską. Niech dostąpią udziału w liturgii niebieskiej".

Modlitwę odczytał Krzysztof Bronk z polskiej redakcji Vatican News.

Vatican Media

Imię Franciszek było wyborem programu i stylu pontyfikatu

Dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re powiedział podczas mszy pogrzebowej papieża Franciszka, że wybór tego imienia stał się "wyborem programu i stylu" jego pontyfikatu. Mówił o bezgranicznym poświęceniu papieża na rzecz ubogich i potrzebujących.

Kardynał Re zaznaczył: "Decyzja o przyjęciu imienia Franciszek od razu okazała się wyborem programu i stylu, który chciał nadać swemu pontyfikatowi, starając się czerpać inspirację z ducha św. Franciszka z Asyżu".

Papież "zachował swój temperament i styl pasterskiego przewodzenia, a także od razu nadał zarządzaniu Kościołem wyraźne rysy swojej silnej osobowości. Nawiązywał bezpośredni kontakt z poszczególnymi osobami i społeczeństwami pragnąc być blisko wszystkich" - dodał dziekan Kolegium Kardynalskiego.

Przypomniał, że Franciszek "szczególnie troszczył się o osoby w trudnej sytuacji, poświęcał się bezgranicznie, zwłaszcza dla ostatnich tego świata, dla wykluczanych".

"Był papieżem pośród ludzi, miał serce otwarte dla wszystkich. Był również papieżem, który dostrzegał nowe zjawiska w społeczeństwie i to, co Duch Święty wzbudzał w Kościele. Swoim charakterystycznym słownictwem oraz językiem bogatym w obrazy i metafory, papież zawsze starał się oświecać problemy naszych czasów mądrością Ewangelii" - przypomniał kardynał Giovanni Battista Re.

Kardynał Re: papież wybrał drogę poświęcenia do ostatniego dnia

Dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re powiedział w homilii podczas pogrzebu papieża Franciszka w sobotę na placu Świętego Piotra, że mimo słabości i cierpienia z powodu choroby papież wybrał "drogę poświęcenia aż do ostatniego dnia".

Kardynał Re nawiązał do dni, w których oddawano hołd zmarłemu papieżowi mówiąc: "Ogrom oddania i zjednoczenia, które widzieliśmy w tych dniach po jego przejściu z tej ziemi do wieczności, świadczą o tym, jak bardzo bogaty pontyfikat papieża Franciszka dotykał umysłów i serc".

"Ostatni obraz, który pozostanie przed naszymi oczami i w naszych sercach, to ten z ostatniej niedzieli, Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, kiedy papież Franciszek, pomimo poważnych problemów zdrowotnych, pragnął nam udzielić błogosławieństwa z balkonu bazyliki Świętego Piotra. Potem pojawił się na placu, aby pozdrowić z otwartego papamobile licznie zgromadzonych na Mszy św. Wielkanocnej" - dodał sędziwy włoski kardynał.

Podkreślił: "Pomimo słabości i cierpienia ostatniego czasu papież Franciszek wybrał drogę poświęcenia aż do ostatniego dnia swojego życia na ziemi. Podążał śladami swojego Pana, Dobrego Pasterza, który umiłował swoje owce aż do oddania za nie swojego życia. Uczynił to z mocą i spokojem, blisko swojej owczarni, Kościoła Bożego".

Rozpoczęła się msza pogrzebowa papieża Franciszka

Na placu Świętego Piotra rozpoczęła się msza pogrzebowa papieża Franciszka. Przewodniczy jej dziekan Kolegium Kardynalskiego, 91-letni kardynał Giovanni Battista Re.

W mszy uczestniczy kilkudziesięciu światowych przywódców, wśród nich prezydent USA Donald Trump z małżonką Melanią, przywódca Argentyny Javier Milei, prezydenci: Włoch Sergio Mattarella i Ukrainy Wołodymyr Zełenski z małżonką Ołeną. Na czele polskiej delegacji stoi prezydent Andrzej Duda.

Darek Delmanowicz

Przybyli prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier z kanclerzem Olafem Scholzem, prezydenci: Francji Emmanuel Macron, Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva, Węgier Tamas Sulyok z premierem Viktorem Orbanem, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer.

Unię Europejską reprezentują przewodniczący: Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, Rady Europejskiej Antonio Costa. Jest także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Wśród korowanych głów są król Belgów Filip, królowa Danii Maria, król Hiszpanii Filip VI z małżonką królową Letycją, król Szwecji Karol XVI Gustaw z królową Sylwią, król Jordanii Abdullah II z małżonką królową Ranią, książę Monako Albert II z małżonką Charlene. Koronę brytyjską reprezentuje książę William, syn króla Karola III.

Na pl. Świętego Piotra wniesiono trumnę z ciałem Franciszka

Na plac Świętego Piotra wniesiono w sobotę prostą drewnianą trumnę z ciałem papieża Franciszka i ustawiono ją przed ołtarzem. Trwa msza pogrzebowa zmarłego w poniedziałek papieża. Przez trzy dni otwarta trumna była wystawiona w bazylice watykańskiej, dokąd przybyło, by oddać hołd papieżowi, ponad ćwierć miliona osób.

Tysiące uczestników mszy brawami powitało wniesienie trumny na plac.

Tuż przed rozpoczęciem mszy wielu światowych przywódców oddało hołd Franciszkowi przy jego trumnie.

Darek Delmanowicz

Wierni i przywódcy światowi są już na pl. Świętego Piotra

Prezydent USA Donald Trump i Pierwsza Dama Melania modlili się przez chwilę przed trumną papieża Franciszka w Bazylice Świętego Piotra, przed dzisiejszym porannym pogrzebem.

Około 140 tysięcy osób przybyło dotychczas do Watykanu na mszę pogrzebową papieża Franciszka, rozpoczynającą się w sobotę o godz. 10.00 - poinformowała rzymska policja.

Plac Świętego Piotra jest już bliski całkowitego zapełnienia; jest tam około 40 tysięcy osób.

Około 100 tysięcy wiernych stoi w alei Conciliazione, prowadzącej do Watykanu i w jej pobliżu.

Chrześcijanie różnych wyznań żegnają Franciszka

W uroczystościach pogrzebowych Papieża Franciszka na Placu św. Piotra bierze udział wiele reprezentacji Kościołów chrześcijańskich z całego świata. Obecność liderów różnych wyznań odzwierciedla ekumeniczne zaangażowanie Papieża, który dążył do zbliżenia między wspólnotami wyznawców Chrystusa.

Wśród obecnych znaleźli się m.in. patriarcha Konstantynopola Bartłomiej, katolikos wszystkich Ormian Karekin II, patriarcha syro-ortodoksyjny Ignatius Aphrem II, a także metropolita Antoni z Patriarchatu Moskiewskiego. Obecni są również hierarchowie Kościołów prawosławnych z Grecji, Rumunii, Serbii, Bułgarii, Gruzji, Albanii, Cypru i Czech, m.in. arcybiskup Joan z Tirany oraz metropolita Rastislav z Preszowa.

Licznie reprezentowane są także starożytne Kościoły orientalne. Kościół koptyjski w Egipcie reprezentują biskupi Angaelos, Kyrillos i Barnaba El Soryani, a Kościoły Tewahedo z Etiopii i Erytrei – arcybiskupi Abune Hyriakos i Abune Pawlos. W liturgii uczestniczy również metropolita Abraham Mar Stephanos z indyjskiego Kościoła syro-malankarskiego oraz patriarcha Mar Awa III z Asyryjskiego Kościoła Wschodu.

Wspólnoty protestanckie i anglikańskie reprezentują m.in. arcybiskup Yorku Stephen Cottrell, prymas Kościoła episkopalnego Jerozolimy Hosam Naoum oraz przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej Henrik Stubkjaer. Obecni są także przedstawiciele Światowej Rady Kościołów, Światowej Komunii Kościołów Reformowanych, Rady Metodystycznej i Światowego Sojuszu Baptystów. Starokatolików reprezentuje arcybiskup Bernd Wallet, a Kościół Waldensów – Alessandra Trotta.

Liczna obecność przedstawicieli tak wielu tradycji chrześcijańskich jest znakiem dialogu i braterstwa, które Papież Franciszek uczynił jednym z filarów swojej posługi.

Na pogrzeb przybyli przedstawiciele religii światowych

Muzułmanie, buddyści, hinduiści, przedstawiciele sikhizmu, zaratusztrianizmu i dżinizmu oraz innych religii żegnają Papieża Franciszka.

Na czele delegacji buddystów stoi Bandirippuwe Wineetha Thero, świątynia Buddyjska Theravada Sri Lanki, Prima Porta, Italia. Wraz z nim są reprezentacji buddystów m.in. z Holandii, Japonii, Szwajcarii i Włoch.

Hinduizm reprezentują: Swami Tyagananda Ghiri oraz Maureen Goodman z organizacji Brahma Kumaris z Wielkiej Brytanii.

Jagjit Singh, Prezes Sikhi Sewa Society z Włoch jest na czele reprezentacji Sikhizmu.

Na czele delegacji Zaratusztrianizmu jest Ruzbeh Hodiwala, Koordynator ds. Dialogu Międzyreligijnego, Zoroastrian Trust Funds of Europe (ZTFE) z Wielkiej Brytanii

Dżinizm reprezentuje Dr Mehool H. Sanghrajka, Zarządzający Powiernik, Institute of Jainology (IOJ) z Londynu.

Od godz. 5.00 rano wielkie tłumy

Wejścia na Plac Świętego Piotra i na Via della Conciliazione, ulicę, która prowadzi do Placu, już po godzinie 5 rano byly oblegane przez wielkie rzesze ludzi. Wśród oczekujących na wejście są liczne grupy młodzieży, którzy przybyli na ogłoszony przez Franciszka Jubileusz Nastolatków, który trwa od 25 do 27 kwietnia.

Zamknięto lub ograniczono ruch na ulicach w okolicach Watykanu. Wiele grup zmierza pieszo na miejsce uroczystości. Dla uczestników Mszy św. zarezerwowano Plac Świętego piotra oraz Via della Conciliazione, gdzie rozstawiono telebimy. Nad bezpieczeństwem wiernych czuwać będą liczne oddziały służb mundurowaych, a także licznie zgromadzone służby medyczne i straż pożarna.

Do Watykanu przybywają politycy z całego świata

Delegacje różnego szczebla ze 130 państw będą uczestniczyć w sobotnim pogrzebie papieża Franciszka. W uroczystości weźmie udział m.in. 10 koronowanych głów i przeszło 50 przywódców państw, w tym prezydenci USA, Polski, Francji, Ukrainy, Argentyny, Brazylii oraz Indonezji.

Msza św. pogrzebowa rozpocznie się w sobotę o godz. 10 na placu Świętego Piotra w Watykanie. Po niej trumna z ciałem papieża zostanie przewieziona do bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie zgodnie ze swoją wolą Franciszek zostanie pochowany. Polskę będą reprezentować prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski.

Zamknięcie trumny papieża Franciszka

W piątek od godz. 20 odbywał się obrzęd zamknięcia trumny przed zaplanowanym na sobotę pogrzebem. Po modlitwie i pobłogosławieniu ciała do papieskiej trumny został włożony woreczek z monetami wybitymi w czasie podczas pontyfikatu Franciszka oraz sporządzony, podpisany akt notarialny.

Obrzędowi przewodniczył zarządzający Kościołem w czasie wakatu w Stolicy Apostolskiej kamerling kardynał Kevin Farrell. Obecni byli: dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re, archiprezbiter bazyliki kard. Mauro Gambetti, dotychczasowy sekretarz stanu kard. Pietro Parolin, wikariusz diecezji rzymskiej kard. Baldo Reina oraz papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski.

Plac Świętego Piotra zamknięty przed pogrzebem

Plac Świętego Piotra został zamknięty w piątek około godz. 17 w ramach przygotowań do sobotniego pogrzebu papieża Franciszka. W bazylice wierni nadal oddają hołd przed trumną papieża.

W związku z nadzwyczajnym środkami bezpieczeństwa zamknięte też zostały niektóre ulice prowadzące do Watykanu. Plac przygotowywany jest do ceremonii pogrzebowej, w której weźmie udział około 130 oficjalnych delegacji, w tym 50 przywódców państw.

Komunikat o zamknięciu placu Świętego Piotra podany w formie alertu przez włoską Obronę Cywilną i rozesłany na wszystkie telefony komórkowe osób znajdujących się w Rzymie wywołał falę strachu i panikę wśród mieszkańców - informują włoskie media.

Szef Obrony Cywilnej Fabio Ciciliano wyjaśnił, że nadanie głośnego alertu było konieczne.

W sobotę o godz. 10.00 rozpocznie się pogrzeb papieża na placu Świętego Piotra.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl