Zwykło się przypuszczać, że najczęściej pracowników z Ukrainy spotkać można w sektorze budowlanym i rzeczywiście zajmuje on sporo miejsca w wyliczeniu przygotowanym przez pracowników urzędów pracy.
Okazuje się jednak, że najpopularniejszym zajęciem dla pracowników narodowości ukraińskiej są tzw. prace proste, które można sklasyfikować do różnych gałęzi gospodarki. Najczęściej wykonują je ci, którzy niedawno przyjechali do Polski, nie znają jeszcze dobrze języka albo ich zawód wyuczony na Ukrainie jest zupełnie inny niż charakter podejmowanej u nas pracy.
Nie przeocz
- IKEA wyprzedaje końcówki serii po 5, 10 i 20 zł! Gigantyczne okazje i promocje
- Koszmarne dachowanie na Zakręcie Mistrzów w Rudzie Śląskiej. Wideo
- Beskidy oblężone. Narciarze szturmują wyciągi w Wiśle. A gdzie dystans i obostrzenia?
- Tu najłatwiej możesz się zakazić koronawirusem! Rząd pokazuje wyniki badań [lista]
Statystyczny Ukrainiec pracujący w Polsce jest mężczyzną w przedziale wiekowym 35-44 lata i jest zatrudniony na umowę zlecenie w branży określanej szeroko jako przetwórstwo przemysłowe.
W 2020 roku w Polsce wydano ponad 1 300 000 pozwoleń na pracę dla obywateli Ukrainy. Byłoby ich więcej gdyby nie wiosenny lockdown i zamknięcie granic. Wyraźnie widać to w statystykach - w miesiącach wiosennych wpływających do odpowiednich Powiatowych Urzędów Pracy wniosków było wyraźnie mniej niż w pozostałych.
Zobacz koniecznie
W statystykach urzędów pracy widnieją różne, nawet najbardziej wyszukane zawody. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, że w 2020 roku w Polsce podjęło pracę na przykład 8 aktorów, 7 funkcjonariuszy służby więziennej, 10 lekarzy weterynarzy, 5 modelek i jeden lekarz dentysta z drugim stopniem specjalizacji z Ukrainy.
To jednak pojedyncze przypadki, bo najbardziej popularne zawody liczyć trzeba w dziesiątkach, a nawet setkach tysięcy. Jakie to profesje? Zapraszamy do galerii.
Musisz to wiedzieć
Bądź na bieżąco i obserwuj
