Spis treści
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zdecydował o wprowadzeniu tych zmian po konsultacjach z ekspertami i przedstawicielami branży. Są one odpowiedzią na problem urządzeń niespełniających norm jakościowych, często pochodzących z importu, które nie odpowiadają deklarowanym parametrom technicznym.
Lista zielonych urządzeń kluczem do dotacji
NFOŚiGW podkreśla, że głównym celem wprowadzanych zmian jest ochrona beneficjentów programu przed inwestycją w urządzenia niespełniające deklarowanych parametrów. Lista ZUM, prowadzona przez Instytut Ochrony Środowiska (IOŚ-PIB), będzie zawierać wyłącznie pompy ciepła i kotły, które przeszły badania w akredytowanych laboratoriach.
Dzięki temu beneficjenci będą mieli pewność, że inwestują w sprawdzone i efektywne urządzenia. Wprowadzenie listy ma również na celu eliminację nieuczciwych praktyk na rynku, związanych z wykorzystywaniem dofinansowań do sprzedaży urządzeń niskiej jakości.
Ostrzeżenie przed nieuczciwymi praktykami
Zarówno NFOŚiGW, jak i jego wiceprezes Robert Gajda, ostrzegają przed wzrostem liczby wniosków o dotacje na pompy ciepła, które nie spełniają wymaganych norm. W szczególności dotyczy to wniosków składanych bez planów na termomodernizację, co może prowadzić do zwiększenia kosztów ogrzewania w przypadku niewłaściwie izolowanych budynków.
W związku z tym, Fundusz zaleca ostrożność przy zakupie pomp ciepła i sugeruje dokonywanie zakupów po 13 czerwca, kiedy to na liście ZUM znajdą się wyłącznie urządzenia o sprawdzonej jakości.
- Ostatnie tygodnie pokazują, że im bliżej zamknięcia listy zielonych urządzeń i materiałów, tym więcej wniosków w programie „Czyste Powietrze” przez pośredników i to wyłącznie na dotację do pomp ciepła - często niespełniających norm, bez termomodernizacji budynku. Odczują to w portfelu ci, którzy w ten sposób narażają się na wysokie rachunki za ogrzewanie w nieocieplonym domu" - wskazał wiceprezes NFOŚiGW Robert Gajda.
Ograniczenia w dofinansowaniu w trzeciej części programu
Kolejną istotną zmianą w „Czystym Powietrzu” jest wprowadzenie ograniczeń w możliwościach dofinansowania dla beneficjentów korzystających z najwyższego poziomu wsparcia. Po skorzystaniu z dotacji w ramach trzeciej części programu, właściciel domu będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie na kolejne budynki tylko na podstawowym poziomie wsparcia. Zmiana ta ma na celu eliminację nadużyć, związanych z występowaniem o najwyższą dotację przez osoby posiadające kilka nieruchomości.
Szefowa NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak informowała, że Fundusz obserwował w tej sprawie „dość duże nadużycia”. Wskazywała, że zdarzało się, że beneficjenci z tej grupy występowali jako właściciele kilku budynków z wnioskami o najwyższą dotację.
Największy program antysmogowy w Polsce
Program „Czyste Powietrze” z budżetem 103 mld zł jest największym przedsięwzięciem antysmogowym w Polsce. Ma on na celu poprawę jakości powietrza poprzez wsparcie właścicieli domów jednorodzinnych w wymianie nieekologicznych źródeł ciepła oraz w realizacji działań zwiększających efektywność energetyczną budynków, takich jak docieplenie. Wprowadzane zmiany mają na celu zwiększenie efektywności programu oraz ochronę beneficjentów przed nieuczciwymi praktykami na rynku.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło:
