Wadowice. Bohater Armii Krajowej, kpt. Wojciech Stypuła, spoczął w Panteonie Wyklętych [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Uroczystości pogrzebowe kpt. WOJCIECHA STYPUŁY ps. „Bartek”
Uroczystości pogrzebowe kpt. WOJCIECHA STYPUŁY ps. „Bartek” Bogumił Storch
W piątek, 23 lipca 2021r, Wojciech Stypuła „Bartek”, oficer AK zastrzelony przez NKWD, spoczął, jako pierwszy, w Panteonie Wyklętych na cmentarzu komunalnym w Wadowicach. Podczas uroczystości, które odbyły się w papieskiej bazylice, „Bartek” został pośmiertnie awansowany do stopnia kapitana i odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Na uroczystości pogrzebowe, pochodzącego z Wadowic bohatera AK, zaproszono jego krewnych, mieszkających obecnie w Stanach Zjednoczonych.

W piątek (23.07.2021), podczas oficjalnych uroczystości, kpt. Wojciech Stypuła "Bartek", został pochowany na cmentarzu komunalnym w Wadowicach, w „Panteonie Wyklętych”. Szczątki żołnierza Armii Krajowej, który został zastrzelony przez NKWD, znaleziono we wrześniu 2018 r. podczas prac ekshumacyjnych, prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w Puszczy Rudnickiej na Wileńszczyźnie.

Trumnę ze szczątkami żołnierza AK ponieśli przez Wadowice

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10. Trumna ze szczątkami żołnierza AK wystawiona została w papieskiej bazylice, czyli świątyni Ofiarowania Najświętszej Marii Panny na rynku. Tam, o godz. 10.30 odbyła się msza żałobna.

Odprawił ją biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Robert Chrząszcz. Trumna ze szczątkami oficera, przykryta biało-czerwoną flagą, ustawiona była przed ołtarzem głównym świątyni. Tuż obok położono oficerską rogatywkę.

Po nabożeństwie kondukt pogrzebowy, z asystą wojskową, przeszedł z wadowickiego rynku ulicą Krakowską i później ulicą Wojska Polskiego w kierunku cmentarza komunalnego.

Nieobecny prezydent RP Andrzej Duda w przesłanym liście podkreślił, że Wojciech Stypuła zginął 22 lipca 1944 r. zabity zdradziecko przez Sowietów.

Tego samego dnia ogłoszono narodziny komunistycznej Polski Ludowej. Dopóki ona trwała, dopóty pamięć o poległych mogła trwać tylko w ukryciu. Dlatego aż do teraz, przeszło 75 lat później, jego służba Polsce wciąż jeszcze skrywa wiele tajemnic

napisał prezydent Duda.

Trumna ze szczątkami żołnierza AK spoczęła w nowej cmentarnej alei, w niedawno wybudowanym przez gminę Wadowice „Panteonie Wyklętych”.

Osoby, które nie były w stanie pójść w kondukcie pogrzebowym, mogły na cmentarz dojechać busami, które po mszy zostały podstawione w pobliżu wadowickiego ratusza. Za trumną w kondukcie szli w pierwszym rzędzie krewni kapitana Stypuły, w tym jego siostrzeniec Wojciech Banaś. Rodzina Stypuły przyjechała na pogrzeb do Wadowic z USA, gdzie dziś mieszkają jego krewni.

Wszystko obserwowała z boku grupka mieszkańców Wadowic a także, liczni o tej porze roku na wadowickim rynku, zagraniczni turyści.

To chyba pogrzeb jakiegoś ważnego urzędnika albo prezydenta miasta zastanawiał się głośno

Yannick Reim, turysta z Paryża. Dopiero od reportera "Gazety Krakowskiej" dowiedział się komu te uroczystości są poświęcone. Chwilę potem, wraz z całą rodziną, przeczesywał internet w swoim telefonie w poszukiwaniu informacji o historii Armii Krajowej.

Nie miałem pojęcia, że Polacy tyle wycierpieli w czasie wojny i tak dzielnie walczyli

wyjaśniał.

Skończył tę samą szkołę, co Karol Wojtyła

Wojciech Stypuła urodził się 28 listopada 1904 r. w Tarnawie Dolnej w pow. wadowickim

Jego ojciec, Józef, był wiejskim nauczycielem. Matka Julia ze Świerczewskich pochodziła z Warszawy. Jej ojciec był uczestnikiem powstania styczniowego, emigrantem w Paryżu, który dopiero po zmianie nazwiska wrócił do Warszawy. Z kolei dziadek, Bartłomiej Świerczewski, walczył w powstaniu listopadowym.

Ukończył szkołę ludową w Zembrzycach. Był uczniem gimnazjum im. Marcina Wadowity w Wadowicach. W latach 20. XX w. kształcił się w Szkole Podchorążych w Warszawie oraz w Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej w Toruniu. Następnie był podoficerem 43 pułku piechoty w Kowlu. Po przeniesieniu do rezerwy był marynarzem floty handlowej. Od 1933 r. był instruktorem żeglarskim w Akademickim Związku Morskim w Jastarni oraz instruktorem żeglarskim Związku Harcerstwa Polskiego. W sierpniu 1934 r. zajął pierwsze miejsce w regatach w Szwecji. Od 1936 r. pracował w Warszawie jako dziennikarz. Był autorem książeczek edukacyjnych dla dzieci.

Walczył we wrześniu 1939 r. Jesienią podjął służbę w konspiracji, najpierw w ramach Tajnej Armii Polskiej, potem w Armii Krajowej. Od lipca 1943 r. na Nowogródczyźnie był oficerem Biura Informacji i Propagandy oraz oficerem do zadań specjalnych w sztabie Zgrupowania Nadniemeńskiego AK (w IV batalionie 77 pułku piechoty AK ppor. Czesława Zajączkowskiego „Regnara”). Uczestniczył w wielu akcjach i potyczkach zbrojnych. W lipcu 1844 r. uczestniczył w walkach z Niemcami o Wilno. 22 lipca 1944 r. został zastrzelony przez NKWDF na Długiej Wyspie w Puszczy Rudnickiej.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl