Warszawa: Awaria w oczyszczalni ścieków Czajka
W środę przed południem warszawskie media obiegł komunikat ratusza. W informacji przekazano, że prezydent Rafał Trzaskowski zwołał sztab kryzysowy związany z awarią układu przesyłowego ścieków. Zebranie rozpoczęło się o godzinie 12:30.
Lokalne media informują, że chodzi o wyciek ścieków w białołęckiej oczyszczalni Czajka. Nieczystości mają trafiać wprost do Wisły. Z informacji portalu se.pl wynika, że wyciek zauważyli policjanci patrolujący brzeg Wisły.
Zagrożone są ujęcia wody m.in. w Nowym Dworze Mazowieckim i Płocku - pisze se.pl
Podobną informację przekazało także radio RDC.
-Awaria kolektora ściekowego przy moście Północnym w #Warszawa mogła spowodować prawdopodobny wyciek ścieków do Wisły - napisano na Twitterze radia.
Trzaskowski: Nieczystości w sposób kontrolowany wypuszczane są do Wisły
Około godziny 14 rozpoczął się briefing prasowy z udziałem prezydenta Warszawy. Rafał Trzaskowski potwierdził doniesienia medialne.
Kolektor odprowadzający ścieki uległ awarii. W tej chwili nieczystości w sposób kontrolowany wypuszczane są do Wisły. Spust ścieków wynosi 3 metry sześcienne na sekundę - powiedział prezydent m.st. Warszawy.
Źródło:
TVN 24
Rafał Trzaskowski uspokaja mieszkańców i przekonuje, że woda w kranach jest bezpieczna i nadal zdatna do picia. W sztabie kryzysowym udział brały wszystkie służby. Ich celem była ocena możliwych skutków awarii. Jak dotąd nie udało się ustalić, jak rozległa jest awaria i co ją spowodowało. 28 sierpnia o godz. 17:30 odbędzie się kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego. Mieszkańcy mają być informowani na bieżąco o kolejnych ustaleniach służb i władz miasta.
Minister środowiska: całe ścieki wypływają do Wisły
W podobnym tonie wypowiedział się również minister środowiska Henryk Kowalczyk. Przyznał, że sytuacja jest poważna. - Niestety, sytuacja jest już na tyle bardzo poważna, że w tym momencie z informacji, które przekazały służby kontrolujące, okazuje się, że obydwa kolektory dostarczające ścieki do oczyszczalni "Czajka" są niesprawne i praktycznie całe ścieki wypływają do Wisły - mówił podczas konferencji prasowej dodając:
- Prowadzone są badania nie tylko na wylocie tych ścieków, ale również w dół Wisły po to, żeby potencjalnie uprzedzić, czy zabezpieczyć się przed szkodami środowiskowymi czy zdrowotnymi - dodał Kowalczyk. Minister podkreślał, że awaria rozpoczęła się już we wtorek rano. Zapewnił jednak, że wszystkie służby są w pogotowiu.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska podał, że zagrożenie po awarii w oczyszczalni ścieków „Czajka” może trwać nawet około miesiąca. Z jednostkami podległymi na Mazowszu, w Kujawsko-Pomorskiem i na Pomorzu prowadzi teraz monitoring jakości wody od Warszawy aż do ujścia Wisły poprzez wprowadzanie dodatkowych punktów pomiaru "w miejscach newralgicznych".
Awaria jest poważna, ale nie ma mowy o katastrofie ekologicznej
Na specjalnej konferencji prasowej podkreślano, że awaria jest poważna na poziomie technicznym, ale nie można mówić o katastrofie ekologicznej.
Należy być ostrożnym w ocenie (...) Awaria nie stwarza zagrożenia dla mieszkańców Warszawy ani innych miast. Dalej można pić warszawską kranówkę. Robimy wszystko, aby usunąć awarię, ale nie możemy powiedzieć ile to potrwa - mówiła prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w stolicy, Renata Tomusiak.
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta poinformował zaś, że "prokuratura z urzędu wszczęła śledztwo w sprawie dotyczącej katastrofy ekologicznej, zagrażającej zdrowiu wielu osób".
Awaria oczyszczalni w Warszawie. Płock i inne miasta zagrożone?
Płocki Urząd Miasta podał tymczasem, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców miasta w związku z awarią kolektora ściekowego w Warszawie. -Sytuacja jest cały czas monitorowana przez odpowiednie służby - podkreślił płocki Urząd Miasta w komunikacie po posiedzeniu Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
W czwartek rano w Płocku odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz głównego inspektora sanitarnego Jarosława Pinkasa.
POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:
