Historyczny moment. Karta LGBT+ podpisana
Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski spełnił swoją wyborczą obietnicę. W poniedziałek, 18 lutego podpisał Kartę LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transgenderycznych - przyp. red). To pierwszy taki dokument w polskim samorządzie. Ale nie tylko. Rewolucyjna zmiana dotycząca emancypacji społeczności LGBT to nowość także w tej części Europy. Inne stanowisko w tej sprawie miała też poprzednia prezydent stolicy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Przypomnijmy, że polityk była przeciwnikiem organizacji Parady Równości w Warszawie.
Warszawa: Polonez Równości. Licealiści z SLO Bednarska zatań...
- Zapisy tej karty, którą dzisiaj podpisaliśmy są bardzo konkretne. One mają przede wszystkim służyć pomocy wszystkim tym, którzy są dyskryminowani. One mają służyć temu, żeby w sposób lepszy przestrzegać konstytucji i obowiązującego prawa. Przede wszystkim walka z mową nienawiści. To jest niesłychanie istotne dlatego, że przez ostatnie tygodnie widzieliśmy jaki skutek może mieć mowa nienawiści – mówił prezydent Trzaskowski.
Źródło:
TVN 24
- Traktuję to poważnie. Warszawa musi być miastem tolerancyjnym i otwartym i stąd dzisiejsze spotkanie. Rozmawiałem z organizacjami, które bronią prawa wszystkich obywateli do równości. To prawo zagwarantowane w konstytucji. Jestem zaniepokojony przejawami nietolerancji z ostatnich lat. Idąc w Paradzie Równości mówiłem, że dziś miejsce wszystkich polityków jest przy mniejszościach, które są zagrożone dyskryminacją - mówił w ratuszu prezydent Trzaskowski.
Co znajdziemy w Karcie LGBT+?
Wśród najważniejszych postulatów deklaracji wymieniono m.in. postulaty dotyczące: bezpieczeństwa, edukacji antydyskryminacyjnej i antyprzemocowej w szkole, wolności artystycznej.
Jednym z najważniejszych punktów dokumentu jest stworzenie hostelu interwencyjnego. Znajdą w nim schronienie osoby LGBT w trudnej sytuacji życiowej. Ośrodek współfinansowany przez miasto będzie gościł m.in. te osoby, które nie znalazły akceptacji wśród swoich rodzin. Utworzone zostanie też centrum społecznościowe. Miejska instytucja ma być miejscem, w którym społeczność LGBT będzie przychodzić po rozrywkę i kulturę.
POLECAMY: