Warszawa: Wojewoda stwierdził nieważność uchwały miasta o nadaniu placowi imienia Poli Negri. Bo już jest taka ulica

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Wojewoda zaznacza, że „Rada Warszawy podejmując uchwałę miała świadomość zarzucanej niezgodności z prawem”. W uzasadnieniu projektu uchwały znajduje się negatywna opinia zespołu Nazewnictwa Miejskiego.
Wojewoda zaznacza, że „Rada Warszawy podejmując uchwałę miała świadomość zarzucanej niezgodności z prawem”. W uzasadnieniu projektu uchwały znajduje się negatywna opinia zespołu Nazewnictwa Miejskiego. domena publiczna
Wojewoda mazowiecki stwierdził nieważność uchwały Rady Warszawy w sprawie nadania imienia Poli Negri placowi zlokalizowanemu u zbiegu ulic Zgoda, Szpitalnej, Chmielnej, Brackiej i Kruczej. Chodzi o tzw. plac Pięciu Rogów. Powodem jest fakt, że w mieście nie może być dwóch obiektów miejskich: ulic, placów, skwerów, które mają tego samego patrona.

Rada Warszawy na sesji 25 sierpnia przyjęła uchwałę nadającą placowi imię Poli Negri, polskiej gwiazdy światowego kina niemego. W środę wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł w rozstrzygnięciu nadzorczym stwierdził nieważność uchwały.

Wojewoda argumentuje to faktem, że zgodnie „z zasadami kształtowania nazewnictwa obiektów miejskich w Warszawie, nazwa nie może powtarzać istniejących nazw nadanych we właściwym trybie obiektom miejskim”. Oznacza to, że w mieście nie może być dwóch obiektów miejskich: ulic, placów, skwerów, które mają tego samego patrona. Wojewoda przytacza fakt, że 16 września 2004 roku Rada Warszawy podjęła uchwałę, na mocy której jednej z ulic na Białołęce, która nie miała nazwy, nadała nazwę Poli Negri. Dodaje też, że nazwa ta nadal obowiązuje.

Wojewoda zaznacza, że „Rada Warszawy podejmując uchwałę miała świadomość zarzucanej niezgodności z prawem”. W uzasadnieniu projektu uchwały znajduje się negatywna opinia zespołu Nazewnictwa Miejskiego.

W rozstrzygnięciu nadzorczym, wojewoda zwraca też uwagę, że „nazewnictwo obiektów miejskich może mieć istotne znaczenie w kontekście realizacji zadań z zakresu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia”. Chodzi o służby ratownicze, które z powodu tej samej nazwy mogą pojechać w inne miejsce niż powinny. „Mając na uwadze szereg czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na czyjeś życie lub zdrowie, dodawanie kolejnego ryzyka nie służy mieszkańcom Warszawy” – dodał wojewoda.

Na niniejsze rozstrzygnięcie nadzorcze stołecznemu ratuszowi przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w terminie 30 dni od daty doręczenia. „Sprawa jest świeża. Nie ma jeszcze decyzji” – przekazała PAP rzecznik prasowa stołecznego ratusza Monika Beuth.

Wykonanie uchwały zostało wstrzymane z dniem doręczenia rozstrzygnięcia nadzorczego.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl