Pieniądze na dofinansowanie wypoczynku pracowników, a czasem także ich dzieci, pochodzą z Zakładowego Funduszu Świadczeń Pracowniczych.
Zgodnie z prawem, obowiązek jego utworzenia mają pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.
- Natomiast pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych tworzą Fundusz, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników - zaznacza Magdalena Araczewska, p.o. nadinspektora pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Bydgoszczy.
Zobacz także: Wakacje coraz chętniej spędzamy w kraju. Inwestorzy to wykorzystują
Wczasy pod gruszą. Od czego zależy wysokość dofinansowania?
Właśnie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych dofinansowywany jest wypoczynek zorganizowany przez podmioty zewnętrzne (wczasy, kolonie, obozy), a także organizowany we własnym zakresie, potocznie nazywany "wczasami pod gruszą".
Zasady przyznawania dofinansowania w tej formie musi określać regulamin ZFŚP, a podstawowym kryterium powinna stać się sytuacja życiowa, rodzinna i materialna pracownika.
Tak więc nie wszyscy dostaną tyle samo w ramach "wczasów pod gruszą". Najwięcej wpłynie na konto tych, którzy najmniej zarabiają oraz tych, których sytuacja materialna jest najtrudniejsza. Im wyższe zarobki, tym dofinansowanie niższe.
Wczasy pod gruszą. Kiedy wypłata pieniędzy?
Najczęściej o wypłatę "wczasów pod gruszą" pracownik występuje składając wniosek urlopowy. Zakłada się, że minimalny wymiar urlopu to 14 dni kalendarzowych.
Nie ma tutaj znaczenia, czy na wolne idziemy w wakacje czy w innej porze roku. Nie jest też ważne, czy na urlop gdzieś wyjedziemy, czy też wspomniane dwa tygodnie spędzimy w domu. Nie ma również wymogu byśmy wzięli udział w zorganizowanej formie wypoczynku. Dofinansowanie i tak będzie nam się należało, jeśli złożymy o nie wniosek.
Tych miejsc lepiej unikać podczas wakacji. Są piękne i klima...
Z reguły "wczasy pod gruszą" są przelewane na konta pracowników jeszcze przed rozpoczęciem urlopu. Może się zdarzyć, że wpłyną już po powrocie do pracy. Wszystko zależy od zapisu w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Pracowniczych.
Uwaga! Jeśli środki na to pozwalają, to pracodawca może nie tylko wypłacić wspomniane "wczasy pod gruszą", ale również dofinansować dzieciom tych samych pracowników wyjazd na kolonie czy obóz, także zagraniczny.
Wysokość odpisu podstawowego na Fundusz jest stała i wynosi w 2018 roku 1185,66 zł w przeliczeniu na pełen etat
Czy dofinansowanie mogą otrzymać również pracownicy firm, w których nie ma więcej niż 20 pełnych etatów? Otóż tacy szefowie mogą tworzyć Zakładowy Fundusz Świadczeń Pracowniczych do wysokości i na zasadach określonych przepisami ustawy lub mogą wypłacać świadczenie urlopowe. Równocześnie mogą podjąć decyzję o nietworzeniu Funduszu i niewypłacaniu świadczenia urlopowego. Jednakże wówczas są obowiązani do poinformowania pracowników o tym fakcie w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego.
Warto zaznaczyć, że pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników, czyli ci zobowiązani do tworzenia Funduszu, mogą podjąć decyzję o jego nietworzeniu.
