We Wschowie przy dworcu kolejowym odnaleziono masową mogiłę z 1945 r. Było w nich 19 szkieletów!

Jakub Pikulik
W długim na 4 metry masowym grobie odnaleziono łącznie szczątki 19 żołnierzy niemieckich i radzieckich.
W długim na 4 metry masowym grobie odnaleziono łącznie szczątki 19 żołnierzy niemieckich i radzieckich. Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych Pomost
Członkowie organizacji Pomost po raz kolejny prowadzili prace ekshumacyjne w Lubuskiem. Tym razem pracowali we Wschowie. W rejonie tutejszego dworca kolejowego odnaleziono szczątki łącznie 19 żołnierzy.

Ekshumacje prowadzono przy ul. Kazimierza Wielkiego we Wschowie. Początkowo członkowie Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych Pomost mieli relację od nieżyjącego już mieszkańca Wschowy, który precyzyjnie wskazał miejsce mogiły. Twierdził, że pod koniec stycznia 1945 r. pochowano tu czterech żołnierzy Wermachtu.

Masowa mogiła przy dworcu we Wschowie

Gdy poszukiwacze rozpoczęli pracę, okazało się, że mają do czynienia z mogiłą masową. Wykop miał cztery metry długości i pochowano tu żołnierzy niemieckich i radzieckich. Odkryty obiekt stanowi tak zwany „grób mieszany”, czyli taki, w którym wspólnie pochowano żołnierzy obu walczących stron.

W takim wypadku prace ekshumacyjne wymagają szczególnej ostrożności przy interpretacji oraz precyzji w trakcie podejmowania szczątków. Kluczową rolę w tym wypadku stanowią przedmioty rejestrowane przy poległych, a w szczególności guziki mundurowe i wojskowe obuwie – tłumaczą członkowie organizacji Pomost.

19 szkieletów w masowej mogile

Na tej podstawie badaczom udało się określić, iż grób posiadał dwie wyraźnie strefy. 11 żołnierzy niemieckich pochowano w dwóch warstwach z głowami skierowanymi na południe, natomiast czerwonoarmistów (co najmniej ośmiu) ułożono naprzemianlegle, także w dwóch warstwach, z głowami po stronie północnej.

Szczątki żołnierzy niemieckich, przy których odnaleziono żadnych znaków tożsamości, zostaną przeniesione na Niemiecki Cmentarz Wojenny na Miłostowie w Poznaniu. Dalsze losy szczątków żołnierzy radzieckich pozostają w gestii Instytutu Pamięci Narodowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl