Pod nieczynną pływalnią we Wrocławiu znaleziono ludzkie szczątki. Stary basen straszył przez lata. Zdjęcia z archiwum

Monika Fajge
Ludzkie szczątki odnaleziono podczas prac archeologicznych na terenie dawnego basenu, listopad 2016 r.
Ludzkie szczątki odnaleziono podczas prac archeologicznych na terenie dawnego basenu, listopad 2016 r. Pawel Relikowski / archiwum Polska Press
Ten basen straszył przez lata. Powstał po wojnie, w miejscu cmentarzy: reformowanego i św. Marii Magdaleny. Obiekt przestał istnieć prawie 15 lat temu. Jak się okazało, skrywał tajemnice. Pod koniec 2015 roku w miejscu dawnego basenu przy ulicy Ślężnej odnaleziono szczątki kilkuset osób. Zobaczcie, jak kiedyś wyglądała, nieistniejąca już pływalnia "pod chmurką".

Po dawnej pływalni przy ul. Ślężnej nie ma już śladu. Basen znajdował się naprzeciwko cmentarza żydowskiego i sąsiadował z zajezdnią tramwajową przy ul. Kamiennej. Życiem tętnił w sezonie letnim. Był tam:

  • brodzik ze zjeżdżalnią dla dzieci,
  • boisko do piłki plażowej
  • i wypożyczalnią sprzętu do nauki pływania.

Do dziś o tej pływalni "pod chmurką" trudno zapomnieć. W miejscu kąpieliska powstał nowy budynek Liceum Ogólnokształcącego nr 5, które przeprowadziło się tu z wrocławskich Gajowic. To właśnie podczas budowy szkoły natrafiono na ludzkie szczątki.

Pływalnia przy ul. Ślężnej straszyła przez lata. Zobaczcie archiwalne zdjęcia >>

Ludzkie szczątki pod starym basenem we Wrocławiu

Zarząd Inwestycji Miejskich rozstrzygnął przetarg na wykonawcę inwestycji, czyli budowę szkoły wraz z kompleksem rekreacyjno-sportowym przy ulicy Kuronia 14 (dawny adres – Ślężna 76) w marcu 2016 r. Kilka miesięcy później ruszyła budowa. Wcześniej na terenie byłego kąpieliska pojawili się archeolodzy. To wtedy odkryto szczątki należące do kilkuset osób.

"Płot od strony ul. Ślężnej przysłonięto, by archeolodzy mogli swobodnie przeprowadzać ekshumacje. Wiemy, że zostały tam znalezione kości, fragmenty skóry, czy złote zęby. Jak udało nam się dowiedzieć, przy Ślężnej znajduje się około 800 ciał osób pochowanych tu mniej więcej między rokiem 1830-1945. Groby znajdują się na całym terenie byłego basenu, także w miejscu po jego niecce. Ten teren wraz z przyległym parkiem Andersa był kiedyś cmentarzem. Ludzi chowano tam od połowy XIX wieku aż do końca wojny" - relacjonowaliśmy na łamach Gazety Wrocławskiej w listopadzie 2016 r.

Najstarsze ze znalezionych szczątków pochodziły z drugiej połowy XIX wieku. To szczątki Niemców mieszkających i pochowanych w Breslau przed wojną.

Ludzkie szczątki pod starym basenem w centrum Wrocławia. Pływalnia przy ul. Ślężnej straszyła przez lata. Zobaczcie archiwalne zdjęcia! >>

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
antyPiS
Skoro był cmentarz to chyba normalne, że były tam szczątki ludzkie. Przy budowie basenu nie przeprowadzono ekshumacji. W sumie nie wiadomo, kto tam spoczywa. Przykre, ale tak po wojnie traktowano niekatolickie cmentarze, o które nie miał się kto upomnieć. Stare, zamknięte cmentarze katolickie traktowano podobnie.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl