Korytarz wewnątrz piramidy
Odkrycie ogłosili egipski archeolog Zahi Hawass i minister turystyki tego kraju Ahmed Eissa.
Korytarz o wymiarach 9 na 2 metry znajduje się nad głównym wejściem do piramidy, w pobliżu jej podstawy. Został wykryty dzięki trwającemu od 2015 roku międzynarodowemu projektowi Scan Pyramids. Wykorzystana została m.in. tomografia mionowa, która pozwoliła uzyskać obrazy dzięki mionom, wytwarzanym w ziemskiej atmosferze przez wysokoenergetyczne promieniowanie kosmiczne.
Niezwykłe odkrycie w Egipcie
Funkcja korytarza jest nieznana, chociaż takie odkrycia mogą zwiastować dalsze znaleziska archeologiczne. Mostafa Waziri, szef Najwyższej Rady Starożytności Egiptu, wyjaśnił, że niedokończony korytarz został prawdopodobnie zbudowany w celu odciążenia od nacisku masywu piramidy głównego wejścia, znajdującego się siedem metrów poniżej lub jeszcze nieodkrytej komory lub przestrzeni.
Wielka Piramida w Gizie
Wielka Piramida, znajdująca się około 18 kilometrów od centrum Kairu, jest również znana jako Piramida Cheopsa ze względu na faraona Cheopsa (Chufu) z IV dynastii, który panował w latach 2509-2483 p.n.e. i zlecił jej budowę 4500 lat temu. Ma wysokość 146 metrów i przez tysiące lat była najwyższą konstrukcją zbudowaną przez ludzkość.
Mimo wiarygodnych teorii sposób budowy Wielkiej Piramidy pozostaje przedmiotem sporów i fantastycznych hipotez, co rozbudza zainteresowanie każdym nowym odkryciem.
Ta starożytna budowla, dzięki swojej wielkości i stabilnej konstrukcji, jest jedynym z siedmiu cudów świata starożytnego, zachowanym do czasów współczesnych. Do dziś robi ogromne wrażenie na odwiedzających Gizę, a wielu turystów przybywa do Egiptu głównie po to, by zobaczyć piramidy. Turystyka jest bardzo ważną gałęzią egipskiej gospodarki, a w ostatnich latach sektor ten przeżywał kryzys. Nic dziwnego, że rząd Egiptu stara się zwracać uwagę świata na tak wyjątkowy zabytek jak Wielka Piramida.
Prezentacja odkrycia archeologicznego z okolic Sławoborza

dś
Źródło: