Wino znalezione w grobowcu
Najstarsze wino, jakie kiedykolwiek odkryto w postaci płynnej, znaleziono w urnie ze szczątkami rzymskimi. Najstarsze wino jest czerwono-brązowe. Kolor zawdzięcza licznym reakcjom chemicznym, które miały miejsce w ciągu 2000 lat od wlania białego wina do urny, w której były skremowane kości.
Analiza przeprowadzona przez ekspertów z Uniwersytetu w Kordobie wykazała, że starożytny płyn znajdujący się w urnie znaleziono w nietkniętym rzymskim grobowcu, który przypadkowo odkryto pięć lat temu w andaluzyjskim mieście Carmona.
Przed odkryciem, o którym donosi Journal of Archaeological Science: Reports, najstarszym winem zachowanym w stanie płynnym była butelka wina ze Speyer, wydobyta z rzymskiego grobowca koło niemieckiego Speyer w 1867 r. i datowana na około 325 r. n.e.
Urna z antycznym winem
Hiszpańską urnę odnaleziono w 2019 r., po tym jak rodzina wykonująca prace w domu w Carmonie natknęła się na grobowiec na swojej posiadłości.
O grobowcu z Carmony zrobiło się głośno w świecie naukowym już w ubiegłym roku. W jednej z urn znaleziono płócienny woreczek z trzema bursztynowymi paciorkami i kryształową buteleczkę. W tej ostatniej były, jak się okazało, najstarsze na świecie perfumy.
José Rafael Ruiz Arrebola, chemik z Uniwersytetu w Kordobie, który nadzorował prace, jest zdania, że odnalezione wino zawiera pierwiastki chemiczne podobne do tych, które są w dzisiejszych trunkach.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
